Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Jizerská oblast tmavé oblohy nejlepší turistickou atrakcí Euroregion Tour 2023

Jizerská oblast tmavé oblohy nejlepší turistickou atrakcí Euroregion Tour 2023

Stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy na Euroregion Tour 2023
Autor: Martin Gembec

Jizerská oblast tmavé oblohy (JOTO) se svým stánkem opět prezentuje na tradiční regionální výstavě Euroregion Tour. Místní Hospodářská komora uspořádala soutěž pro vystavovatele o nejlepší zážitek v Trojzemí. Zaslouženými držiteli ocenění se stali vystavující farmáři, řemeslníci a Muzeum skla a bižuterie. Na nejvyšší ocenění však pro nás překvapivě dosáhla JOTO. Snad se tak stalo pro každoroční neutuchající snahu zaujmout malé i velké a aktivně jim pomoci vysvětlit vše, co je zajímá a ukázat jim krásy noční oblohy na Jizerce i jinde. Moc děkujeme a pokud máte cestu kolem, jsme tu i v sobotu 11. 3. od 9 do 18 hodin. Najdete nás v Eurocentru v Jablonci nad Nisou hned u vchodu.

Logo Jizerské oblasti tmavé oblohy si můžete odnést i v podobě visačky díky 3D tiskárně z iQLandie Autor: Pavel Suchan
Logo Jizerské oblasti tmavé oblohy si můžete odnést i v podobě visačky díky 3D tiskárně z iQLandie
Autor: Pavel Suchan
Stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy by nebyl reálný bez trvalé podpory Lesů ČR a Astronomického ústavu AV ČR. Svojí osobou jej zaštiťuje a každoročně pomáhá Pavel Suchan. Na organizaci se dále podílí Česká astronomická společnost, především díky členům Klubu astronomů Liberecka. Nedílnou součástí je také iQLandia, která akci podporuje nejen prezentací planetária, ale také 3D tisku.

Ukazujeme zde dalekohledy pro úplné začátečníky i pokročilejší vybavení pro fotografování noční oblohy. Vysvětlujeme děje na noční obloze a povídáme si o našich akcích. Odnést si můžete zajímavé obrázky a plakáty nebo propagační materiály České astronomické společnosti. Pro ty, kdo chtějí více informací o tom, jak pozorujeme a jak si pořídit opravdu špičkové astrofotgrafie, jsou na stánku nadšenci, kteří sami patří mezi velmi pokročilé pozorovatele a astrofotografové s několika oceněními Česká astrofotografie měsíce (včetně aktuální únorové pro rok 2023).  

Pokud jste z okolí Liberce, Jablonce nad Nisou či Turnova a o činnosti místních astronomů a hvězdárny jste dosud nevěděli, sledujte web udalosti.astro.cz nebo hvezdarna.turnov.cz. A třeba se i stavte. 

Jizerská oblast tmavé oblohy v létě připravuje akci Den a noc na Jizerce. Proběhne 12. srpna. Během odpoledne bude možné navštívit přednášky a v případě dobrého počasí se bude pozorovat Slunce a večer objekty vzdáleného vesmíru. Doprovodný program zajistí skupina Zlatý holky a stánek iQLandie.

Prezentace Jizerské oblasti tmavé oblohy zaujme malé i velké návštěvníky Autor: Martin Gembec
Prezentace Jizerské oblasti tmavé oblohy zaujme malé i velké návštěvníky
Autor: Martin Gembec
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Euroregion tour, Jizerská oblast tmavé oblohy


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »