Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Letní astronomický tábor ve Valmezu

Letní astronomický tábor ve Valmezu

Účastníci Letního astronomického tábora 2008.
Účastníci Letního astronomického tábora 2008.
Ještě jste se nerozhodli, kam o prázdninách pošlete své děti na tábor? Pokud je baví astronomie, výlety, sportovní hry a soutěže, můžete využít následující nabídky Hvězdárny Valašské Meziříčí, která podobné akce organizuje již řadu let.

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádá ve dnech 3. až 12. července 2009 letní astronomický tábor, který je určen dětem a mládeži ve věku od 9 do 16 let. Tábor se koná v prostorách hvězdárny (včetně ubytování a částečně i stravování).

Účastníci Letního astronomického tábora 2008.
Účastníci Letního astronomického tábora 2008.

Do běžné táborové činnosti jsou kromě jiných aktivit zařazeny astronomické přednášky a pozorování. Účastníci tábora se zúčastní celotáborové hry, seznámí se s přírodními a kulturními památkami Valašska (celodenní výlet, popř. turistické výlety po okolí), navštíví kulturní a sportovní akce (bowling), zapojí se do sportovních her a soutěží, nebude chybět posezení u táboráku apod.

V astronomické části programu se bude jednat především o seznámení s přístrojovým vybavením hvězdárny, se základy orientace na obloze, v přednáškách se dozví základní informace z astronomie, zapojí se do pozorování Slunce a objektů na noční obloze.

Podrobnější informace jsou k dispozici na internetových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí, v oddíle Dětem.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



44. vesmírný týden 2024

44. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 10. do 3. 11. 2024. Měsíc je viditelný na ranní obloze a bude v novu. Na večerní obloze slábne kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a u Slunce zaniká zbytek z komety C/2024 S1 (ATLAS). Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, ale Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce opět zdobí aktivní skupina skvrn, silné erupce nám dávají naděje na polární záři. Crew Dragon s posádkou mise Crew-8 konečně dorazil z ISS. SpaceX nadále vypouští mnoho vláčků družic Starlink. Nově se můžeme setkat i s modrou barvou těchto družic. Problém představuje také náhlý rozpad družice Intelsat 33e na geostacionární dráze. Chystá se start pilotované lodi Šen-čou 19.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS)

Canon EOS 77D s objektivem Canon EF 70-200/2.8 L IS USM@200mm.

Další informace »