Účastníci Letního astronomického tábora 2008.Již dlouhou řadu let (v letošním roce se jedná o 18. ročník) organizuje Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. v době hlavních školních prázdnin letní tábory pro děti a mládež. V loňském roce jsme poprvé realizovali vzhledem k většímu zájmu dva turnusy a obdobně tomu bude i letos.
Pod souhrnným názvem "Letní putování vesmírem" připravujeme v termínu 8. až 17. července 2011 letní astronomický tábor pro mladší zájemce ve věku od 9 do 14 let. Toto soustředění je určeno žákům základních škol, kteří mají zájem o astronomii a astronomická pozorování, ale i o přírodu, sport, výlety, soutěže apod.
Pro starší mládež ve věku 15 až 18 let je připraveno letní astronomické praktikum, a to v termínu 5. až 14. srpna 2011. Praktikum bude více zaměřeno na astronomii. Na programu budou přednášky, praktická denní i noční pozorování, zpracování dat, diskuse apod.
Účastníci Letního astronomického tábora 2008.Veškerý program včetně ubytování je realizován v areálu hvězdárny (s výjimkou výletů do okolní přírody a za kulturními památkami). V náplni tábora jsou nejen přednášky a vlastní astronomická pozorování, ale i různé hry, testy a zábavné kvízy, ale i sportovní soutěže, výlety po okolí, bowling apod.
Ubytování je zajištěno v turistické ubytovně pro 20 osob, tedy nikoliv ve stanech, stravování (5krát denně) je realizováno v blízké restauraci a v prostorách hvězdárny. Podrobnější informace vám rádi sdělíme nebo si je můžete přečíst na internetových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí http://www.astrovm.cz v rubrice "Dětem".
Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236