Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Léto na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Léto na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Noc vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí - 2007.
Noc vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí - 2007.
Téměř doslova ve dne v noci bude Hvězdárna Valašské Meziříčí otevřena pro veřejnost v průběhu letošních hlavních školních prázdnin. Připraven je jak denní program pro organizované skupiny i jednotlivce, tak i večerní program u dalekohledu.

Denní program:
Hvězdárna Valašské Meziříčí bude v letním období otevřena pro veřejnost i v denní dobu (včetně sobot a nedělí). Navštívit nás můžete od 13. července do 31. srpna 2009 v době od 9:00 do 16:00 hodin.

Připravili jsme pro vás:
- exkurzi po hlavní budově hvězdárny
- besedu u obrazové výzdoby v prostorné vstupní hale
- seznámení s dalekohledem - za příznivých meteorologických podmínek pozorování Slunce
- prohlídku zrekonstruovaného objektu Ballnerovy hvězdárny z roku 1929 přezdívané "Kolňa badajna"
- mimořádnou akci: pozorování Venuše, případně jasných hvězd (pouze za vhodných pozorovacích podmínek)
- v případě nepříznivého počasí - krátký program v přednáškovém sále

Přednáška:
Na konec července jsme připravili přednášku, která připomene 40. výročí uskutečnění dávného snu lidstva - přistání člověka na jiném vesmírném tělese než je Země - v rámci projektu Apollo. Přednáška s názvem "ČLOVĚK NA MĚSÍCI" rovněž seznámí posluchače s plánovaným návratem amerických astronautů na Měsíc v připravované kosmické lodi Orion.
Doplněno počítačovou prezentací s bohatým obrazovým materiálem. Přednáška se koná ve středu 29. července 2009 v 19 hodin.
Přednáší František Martinek, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Součástí programu bude i vernisáž výstavy "Člověk a Měsíc", instalované ve vstupní hale Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Po přednášce možnost pozorování Měsíce a dalších objektů na večerní obloze.

Večerní programy u dalekohledu:
V průběhu letních prázdnin je Hvězdárna Valašské Meziříčí otevřena pro veřejnost každý pracovní den večer od 21:00 hodin. Na programu je pozorování Měsíce (začátkem a koncem července či srpna), planety Jupiter (ve druhé polovině srpna) a Saturn (v červenci), jasných hvězd, dvojhvězd, hvězdokup a dalších zajímavých objektů. Doplněno odborným výkladem.

Další informace na webu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o..




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »