Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Loučíme se s Mezinárodním rokem astronomie 2009
IYA 2009 Vytisknout článek

Loučíme se s Mezinárodním rokem astronomie 2009

IYA 2009
IYA 2009
Dovolujeme si Vás pozvat na slavnostní rozloučení s Mezinárodním rokem astronomie, které proběhne v den zimního slunovratu, v pondělí 21. prosince 2009 v Zrcadlové kapli Národní knihovny v Praze s doprovodným programem. Veškerý program je zdarma.

Program
 

17:30 a 18:15 Keplerovo muzeum v Praze (Karlova 4, Praha 1)
Komentovaná prohlídka expozice (Vojtěch Sedláček)

 
Zrcadlová kaple Národní knihovny
Vstup je z Mariánského náměstí, z Karlovy ulice nebo z Křižovnické ulice vchodem vedle kostela sv. Salvátora.
 
19:00 Slavnostní shromáždění a koncert
 - žesťový soubor gymnázia Jana Nerudy v Praze
- pořadem provází předseda Českého organizačního výboru Mezinárodního roku astronomie Dr. Jiří Grygar
- vystoupení hostů (generální ředitel Národní knihovny ČR Pavel Hazuka, předsedkyně českého zastoupení UNESCO Helena Illnerová, předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, ředitel Astronomického ústavu AV ČR Petr Heinzel a další)
- kytarové vystoupení Štěpána Raka a Jana Matěje Raka
- vyhlášení výsledků literární soutěže Vesmír mého mládí (recituje Alfréd Strejček)

 
20:00 až 22:00 Jak to viděl Galileo
Pozorování z ochozu Astronomické věže Klementina s výkladem (zajišťuje Pražská pobočka České astronomické společnosti, výklad Doc. RNDr. Martin Šolc, CSc.).

 
20:00 až 22:00 Keplerovo muzeum v Praze
Komentovaná prohlídka expozice (Vojtěch Sedláček) pro návštěvníky koncertu.

-          Zrcadlová kaple je vytápěna na 18 stupňů.
-          Upozornění: na Astronomickou věž vedou velmi strmé schody.
-          V prodeji bude dalekohled pro začátečníky Firstscope za 1 150 Kč.




O autorovi



50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »