Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Oficiální pamětní medaile vydávaná u příležitosti IYA 2009
IYA 2009 Vytisknout článek

Oficiální pamětní medaile vydávaná u příležitosti IYA 2009

Rub medaile.
Rub medaile.
V pondělí 9. listopadu 2009 v 9.30 hodin navštívil RNDr. Jiří Grygar, předseda českého organizačního výboru Mezinárodního roku astronomie, Českou mincovnu v Jablonci nad Nisou, která razí oficiální pamětní medaile při příležitosti Mezinárodního roku astronomie (IYA 2009). Při této návštěvě proběhlo odsouhlasení a předání prvního odražku oficiální pamětní medaile.

Na aversu medaile, kterou ve spolupráci s Českým organizačním výborem IYA 2009 vydala Mgr. Alena Šimková, je portrét vynikajícího italského matematika a fyzika Galilea Galileiho, který v roce 1609 zahájil s pomocí dalekohledu vlastní konstrukce vesmírná pozorování. Po 400 letech si připomínáme nejen zakladatelské dílo průkopníka teleskopické astronomie, ale také nesmírný pokrok této vědy, kterého bylo dosaženo za uplynulá čtyři staletí.

Revers medaile symbolizuje moderní astronomická pozorování.

Medaili vytvořil akademický sochař Michal Vitanovský. Ražba je provedena v ryzím zlatě a stříbře. Zlatá uncová medaile o průměru 37 mm váží 31.1 g, zlatá půluncová má průměr 28 mm a váží 15.6 g, stříbrná medaile má průměr 34 mm a váží 16 g. Všechny medaile vycházejí v omezeném počtu ražených kusů:

Ag 300 ks
Au 31.1 g 60 ks
Au 15.6 g 60 ks

Ke každé medaili je dodáván certifikát pravosti s uvedením veškerých charakteristik medaile. U všech ražených kusů číslo certifikátu odpovídá číslování na hraně medaile.

Líc medaile.
Líc medaile.
Český organizační výbor zastoupený RNDr. Jiřím Grygarem obdržel od Mgr. Aleny Šimkové první exemplář medaile. Dalších 30 stříbrných medailí dostane ČOV od vydavatele jako dar a budou určeny pro reprezentační účely ČOV IYA 2009.

Ražbu provádí Česká mincovna, a.s., v Jablonci nad Nisou. Kromě českého oběživa razí Česká mincovna také pamětní mince a medaile. Za svou vynikající práci získala řadu ocenění.

Bližší informace naleznete na stránkách www.numismatikus.cz.

Kontakty:
Mgr. Alena Šimková (vydavatel medaile), salena@cbox.cz
Pavel Suchan (Český organizační výbor Mezinárodního roku astronomie), suchan@astro.cz, 737 322 815




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »