Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Oficiální pamětní medaile vydávaná u příležitosti IYA 2009
IYA 2009 Vytisknout článek

Oficiální pamětní medaile vydávaná u příležitosti IYA 2009

Rub medaile.
Rub medaile.
V pondělí 9. listopadu 2009 v 9.30 hodin navštívil RNDr. Jiří Grygar, předseda českého organizačního výboru Mezinárodního roku astronomie, Českou mincovnu v Jablonci nad Nisou, která razí oficiální pamětní medaile při příležitosti Mezinárodního roku astronomie (IYA 2009). Při této návštěvě proběhlo odsouhlasení a předání prvního odražku oficiální pamětní medaile.

Na aversu medaile, kterou ve spolupráci s Českým organizačním výborem IYA 2009 vydala Mgr. Alena Šimková, je portrét vynikajícího italského matematika a fyzika Galilea Galileiho, který v roce 1609 zahájil s pomocí dalekohledu vlastní konstrukce vesmírná pozorování. Po 400 letech si připomínáme nejen zakladatelské dílo průkopníka teleskopické astronomie, ale také nesmírný pokrok této vědy, kterého bylo dosaženo za uplynulá čtyři staletí.

Revers medaile symbolizuje moderní astronomická pozorování.

Medaili vytvořil akademický sochař Michal Vitanovský. Ražba je provedena v ryzím zlatě a stříbře. Zlatá uncová medaile o průměru 37 mm váží 31.1 g, zlatá půluncová má průměr 28 mm a váží 15.6 g, stříbrná medaile má průměr 34 mm a váží 16 g. Všechny medaile vycházejí v omezeném počtu ražených kusů:

Ag 300 ks
Au 31.1 g 60 ks
Au 15.6 g 60 ks

Ke každé medaili je dodáván certifikát pravosti s uvedením veškerých charakteristik medaile. U všech ražených kusů číslo certifikátu odpovídá číslování na hraně medaile.

Líc medaile.
Líc medaile.
Český organizační výbor zastoupený RNDr. Jiřím Grygarem obdržel od Mgr. Aleny Šimkové první exemplář medaile. Dalších 30 stříbrných medailí dostane ČOV od vydavatele jako dar a budou určeny pro reprezentační účely ČOV IYA 2009.

Ražbu provádí Česká mincovna, a.s., v Jablonci nad Nisou. Kromě českého oběživa razí Česká mincovna také pamětní mince a medaile. Za svou vynikající práci získala řadu ocenění.

Bližší informace naleznete na stránkách www.numismatikus.cz.

Kontakty:
Mgr. Alena Šimková (vydavatel medaile), salena@cbox.cz
Pavel Suchan (Český organizační výbor Mezinárodního roku astronomie), suchan@astro.cz, 737 322 815




O autorovi



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »