Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Oficiální pamětní medaile vydávaná u příležitosti IYA 2009
IYA 2009 Vytisknout článek

Oficiální pamětní medaile vydávaná u příležitosti IYA 2009

Rub medaile.
Rub medaile.
V pondělí 9. listopadu 2009 v 9.30 hodin navštívil RNDr. Jiří Grygar, předseda českého organizačního výboru Mezinárodního roku astronomie, Českou mincovnu v Jablonci nad Nisou, která razí oficiální pamětní medaile při příležitosti Mezinárodního roku astronomie (IYA 2009). Při této návštěvě proběhlo odsouhlasení a předání prvního odražku oficiální pamětní medaile.

Na aversu medaile, kterou ve spolupráci s Českým organizačním výborem IYA 2009 vydala Mgr. Alena Šimková, je portrét vynikajícího italského matematika a fyzika Galilea Galileiho, který v roce 1609 zahájil s pomocí dalekohledu vlastní konstrukce vesmírná pozorování. Po 400 letech si připomínáme nejen zakladatelské dílo průkopníka teleskopické astronomie, ale také nesmírný pokrok této vědy, kterého bylo dosaženo za uplynulá čtyři staletí.

Revers medaile symbolizuje moderní astronomická pozorování.

Medaili vytvořil akademický sochař Michal Vitanovský. Ražba je provedena v ryzím zlatě a stříbře. Zlatá uncová medaile o průměru 37 mm váží 31.1 g, zlatá půluncová má průměr 28 mm a váží 15.6 g, stříbrná medaile má průměr 34 mm a váží 16 g. Všechny medaile vycházejí v omezeném počtu ražených kusů:

Ag 300 ks
Au 31.1 g 60 ks
Au 15.6 g 60 ks

Ke každé medaili je dodáván certifikát pravosti s uvedením veškerých charakteristik medaile. U všech ražených kusů číslo certifikátu odpovídá číslování na hraně medaile.

Líc medaile.
Líc medaile.
Český organizační výbor zastoupený RNDr. Jiřím Grygarem obdržel od Mgr. Aleny Šimkové první exemplář medaile. Dalších 30 stříbrných medailí dostane ČOV od vydavatele jako dar a budou určeny pro reprezentační účely ČOV IYA 2009.

Ražbu provádí Česká mincovna, a.s., v Jablonci nad Nisou. Kromě českého oběživa razí Česká mincovna také pamětní mince a medaile. Za svou vynikající práci získala řadu ocenění.

Bližší informace naleznete na stránkách www.numismatikus.cz.

Kontakty:
Mgr. Alena Šimková (vydavatel medaile), salena@cbox.cz
Pavel Suchan (Český organizační výbor Mezinárodního roku astronomie), suchan@astro.cz, 737 322 815




O autorovi



30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »