Výstava dětských prací v Pardubicích na téma Mezinárodní rok astronomie
Ve středu 2. září 2009 se v galerii Mázhaus na Perštýnském náměstí v Pardubicích uskutečnila vernisáž dětských prací na téma Mezinárodní rok astronomie. Tuto vernisáž uspořádala Základní škola Závodu Míru v Pardubicích, z níž také pochází vystavené práce. Členská škola ASPnet UNESCO (které vyhlásilo rok 2009 rokem astronomie) tak oslavila 30. výročí svého působení.
Slavnostní ceremoniál zahájilo v 16 hodin trio dětských flétnistů s doprovodem své učitelky. Děti zahrály dvě krásné skladby, mezi nimž zazněla krátká recitace veršů z Nerudových Písní kosmických, které se mimochodem letos octly ve skutečném kosmu díky Andrewu Feustelovi a jeho letu k Hubbleovu vesmírnému teleskopu [1,2]. Po tomto úvodu následovala řeč iniciátorky celé akce, Mgr. Anny Kučerové. Ta zmínila především nejzákladnější aspekty Mezinárodního roku astronomie a spojitosti této významné události se ZŠ Závodu Míru [3]. Nechyběla samozřejmě ani patřičná poděkování . Na závěr získala slovo ředitelka školy, Mgr. Jarmila Staňková, která celou výstavu oficiálně zahájila.
Po úvodním ceremoniálu se přítomní přesunuli ke kýženým vystaveným malbám, kresbám i plastikám. Talent dětí je naprosto nesporný. Najdete zde nejen realistické vesmírné malby, ale i surrealistická díla či plastiky a modely (mimo jiné i rakety Titan 2 s modulem projektu Geminy). Nechyběla ani díla tematicky přímo spojená s Mezinárodním rokem astronomie - například temperami namalované logo IYA 2009.
Základní škola Závodu Míru v Pardubicích oslavuje Mezinárodní rok astronomie už delší dobu. Pedagogové této školy se pokusili najít pro žáky témata, která by je zaujala natolik, aby se jim chtěli věnovat v samostatném bádání. O pomoc požádali nejbližší odborníky-pracovníky z Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích. Týden škol UNESCO zahájili 5. května 2009 promítnutím dokumentárního filmu hvězdárny "Tajemná zatmění", který osobně komentoval vedoucí hvězdárny Petr Komárek.
Další pokračování projektu bylo na žácích samotných. Někteří vybírali a třídili fotografie z kosmu, jiní se zabývali poznatky o planetách Sluneční soustavy, další skupinky se "odstěhovaly" do knihovny, kde vytvářely postery. Většina se však věnovala počítačovým prezentacím. V odborné učebně fyziky se u interaktivní tabule ve volných hodinách scházeli žáci-lektoři s mladšími žáky-posluchači nad jednotlivými tématy, která starší mladším prezentovali. Práce měly různou úroveň nejen formální, ale i kvalitativní. Nejzdařilejší prezentace nesly názvy "Putujeme neznámem", "Měsíc - věčný souputník Země", "Naše galaxie" nebo "Vznik a vývoj hvězd". Z autorů vynikli především Z. Vanýsková z VI. A, R. Lánský a M. Polák z VI. B, V. Müllerová a B. Urbanská ze VII. A., K. Plešková a G. Tichá z IX. A. Řada žáků se k projektu připojila v hodinách estetické výchovy a vytvořila zajímavé výtvarné práce, které se vystavily při červnové školní akademii s názvem "Kontrasty doby"; vyvrcholením celého projektu však byla tato souhrnná výstava v pardubické městské galerii Mázhaus.
Děkujeme Mgr. Anně Kučerové (ZŠ Závodu Míru Pardubice) za poskytnutí textového materiálu a Petru Komárkovi (Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích) za doprovodné fotografie.
Doporučené odkazy:
[1] Písně kosmické Jana Nerudy poletí k Hubbleovu kosmickému dalekohledu
[2] Andrew Feustel v ČR
[3] Základní škola závodu Míru v Pardubicích
[4] Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích