Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výstava dětských prací v Pardubicích na téma Mezinárodní rok astronomie
IYA 2009 Vytisknout článek

Výstava dětských prací v Pardubicích na téma Mezinárodní rok astronomie

Plastika Sluneční soustavy
Plastika Sluneční soustavy
Ve středu 2. září 2009 se v galerii Mázhaus na Perštýnském náměstí v Pardubicích uskutečnila vernisáž dětských prací na téma Mezinárodní rok astronomie. Tuto vernisáž uspořádala Základní škola Závodu Míru v Pardubicích, z níž také pochází vystavené práce. Členská škola ASPnet UNESCO (které vyhlásilo rok 2009 rokem astronomie) tak oslavila 30. výročí svého působení.

Mgr. Anna Kučerová pronáší uvodní řeč.
Mgr. Anna Kučerová pronáší uvodní řeč.
Slavnostní ceremoniál zahájilo v 16 hodin trio dětských flétnistů s doprovodem své učitelky. Děti zahrály dvě krásné skladby, mezi nimž zazněla krátká recitace veršů z Nerudových Písní kosmických, které se mimochodem letos octly ve skutečném kosmu díky Andrewu Feustelovi a jeho letu k Hubbleovu vesmírnému teleskopu [1,2]. Po tomto úvodu následovala řeč iniciátorky celé akce, Mgr. Anny Kučerové. Ta zmínila především nejzákladnější aspekty Mezinárodního roku astronomie a spojitosti této významné události se ZŠ Závodu Míru [3]. Nechyběla samozřejmě ani patřičná poděkování . Na závěr získala slovo ředitelka školy, Mgr. Jarmila Staňková, která celou výstavu oficiálně zahájila.

Část výstavy s modelem rakety a logem IYA 2009
Část výstavy s modelem rakety a logem IYA 2009
Po úvodním ceremoniálu se přítomní přesunuli ke kýženým vystaveným malbám, kresbám i plastikám. Talent dětí je naprosto nesporný. Najdete zde nejen realistické vesmírné malby, ale i surrealistická díla či plastiky a modely (mimo jiné i rakety Titan 2 s modulem projektu Geminy). Nechyběla ani díla tematicky přímo spojená s Mezinárodním rokem astronomie - například temperami namalované logo IYA 2009.

Základní škola Závodu Míru v Pardubicích oslavuje Mezinárodní rok astronomie už delší dobu. Pedagogové této školy se pokusili najít pro žáky témata, která by je zaujala natolik, aby se jim chtěli věnovat v samostatném bádání. O pomoc požádali nejbližší odborníky-pracovníky z Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích. Týden škol UNESCO zahájili 5. května 2009 promítnutím dokumentárního filmu hvězdárny "Tajemná zatmění", který osobně komentoval vedoucí hvězdárny Petr Komárek.

Další pokračování projektu bylo na žácích samotných. Někteří vybírali a třídili fotografie z kosmu, jiní se zabývali poznatky o planetách Sluneční soustavy, další skupinky se "odstěhovaly" do knihovny, kde vytvářely postery. Většina se však věnovala počítačovým prezentacím. V odborné učebně fyziky se u interaktivní tabule ve volných hodinách scházeli žáci-lektoři s mladšími žáky-posluchači nad jednotlivými tématy, která starší mladším prezentovali. Práce měly různou úroveň nejen formální, ale i kvalitativní. Nejzdařilejší prezentace nesly názvy "Putujeme neznámem", "Měsíc - věčný souputník Země", "Naše galaxie" nebo "Vznik a vývoj hvězd". Z autorů vynikli především Z. Vanýsková z VI. A, R. Lánský a M. Polák z VI. B, V. Müllerová a B. Urbanská ze VII. A., K. Plešková a G. Tichá z IX. A. Řada žáků se k projektu připojila v hodinách estetické výchovy a vytvořila zajímavé výtvarné práce, které se vystavily při červnové školní akademii s názvem "Kontrasty doby"; vyvrcholením celého projektu však byla tato souhrnná výstava v pardubické městské galerii Mázhaus.

Další fotografie z akce:

Flétnový kvartet
Flétnový kvartet
Ředitelka školy Mgr. Jarmila Staňková zahajuje výstavu.
Ředitelka školy Mgr. Jarmila Staňková zahajuje výstavu.
Model trojhvězdy a návštěvníci expozice
Model trojhvězdy a návštěvníci expozice

Děkujeme Mgr. Anně Kučerové (ZŠ Závodu Míru Pardubice) za poskytnutí textového materiálu a Petru Komárkovi (Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích) za doprovodné fotografie.

Doporučené odkazy:
[1] Písně kosmické Jana Nerudy poletí k Hubbleovu kosmickému dalekohledu
[2] Andrew Feustel v ČR
[3] Základní škola závodu Míru v Pardubicích
[4] Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích




O autorovi



50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »