Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Meopta na konci roku s novinkou
Pavel Marek Vytisknout článek

Meopta na konci roku s novinkou

Společnost MEOPTA http://www.meopta.cz začala na konci roku 2002 vyrábět přístroj, který už může oslovit i astronomy. Po podle mého názoru neúspěšné výrobě malých astronomických dalekohledů přichází na trh dalekohled, který lze doporučit i méně náročným astronomům amatérům.

Tato nová řada dalekohledů vychází z osvědčené řady monokulárů HERMES a nyní je nabízen s 75mm objektivem. Je to jeden z nejlehčích a nejkompaktnějších přístrojů ve své kategorii. Nabízí se ve variantě jak s okulárem pod úhlem 45°C, tak přímým. Vyvážené mnohonásobné optické vrstvy mají zabezpečit špičkovou kvalitu. Jako doplněk je k dispozici i fotoadaptér, který umožňuje využít dalekohled jako teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 800mm !!! a tedy už poměrně vhodných pro slušné fotografie Měsíce či Slunce.

Pokud ale máte hlouběji do kapsy můžete se smířit s poněkud horší, ale přesto velmi slušnou kvalitou, pak možná vyhoví řada SPORT s 70mm objektivem. Dalekohled Sport je monokulární vysoce světelný přístroj určený pro sportovní účely, milovníky přírody a amatérské astronomy. Sestává z tubusu s objektivem, hranolové části a okuláru. Je vybaven sluneční clonou, stativovým úchytem s redukcí, krytkami objektivu a okuláru. K dispozici jsou tři výměnné okuláry se třemi různými ohniskovými vzdálenostmi, umožňující pozorování při různých zvětšeních. Stativový úchyt umožňuje otáčet dalekohledem kolem optické osy a zajistit jej v požadované poloze aretovacím šroubem. Je vybaven závitem pro uchycení na fotografický stativ. Tvar dalekohledu umožňuje i pozorování bez stativu, stačí dalekohled položit na vhodnou podložku. Sluneční clona, useknutá pod úhlem 45°, je revolverového typu a je posuvná podél objektivového tubusu a při správném nastavení odstraňuje nežádoucí sluneční paprsky vstupující do objektivu. Podélná štěrbina ve sluneční cloně umožňuje zamířit dalekohled na cíl. Dalekohled se dodává zabalený do polyethylenové fólie a vložený do koženkového pouzdra, které slouží k přenášení.

No a nakonec to nejlepší a to aspoň orientační ceny:

Sport 25x70 /tělo + okulár/ 4 790 Kč
Sport 40x70 /tělo + okulár/ 5 160 Kč
HA-70 (Hermes 1) /pouze tělo/ 5 890 Kč
HA/HS-75 (Hermes) /pouze tělo/ 13 200 Kč
Okulár pro HERMES dle modelu 1 520 - 5 090 Kč




O autorovi

Pavel Marek

Autor je členem České astronomické společnosti od roku1985. Je členem sekce B.R.N.O. - sekce pozorovatelů proměnných hvězdpozorovatelské skupiny Medůza. Je členem Astronomické společnosti v Hradci Kralové. Astronomii se věnuje amatérsky od svých 9 let adnes se věnuje i praktickému pozorování zejména v oblasti proměnných hvězd ato jak vizuálně, tak CCD. Je vlastníkem i několika dalekohledu různýchkonstrukcí a určení.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »