Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Na řadě je Mars – návštěva geologa NASA dr. Jamese Rice

Na řadě je Mars – návštěva geologa NASA dr. Jamese Rice

Cesta na Mars je stále ještě dalekým cílem. Autor: NASA.
Cesta na Mars je stále ještě dalekým cílem.
Autor: NASA.
Akademie věd České republiky a Velvyslanectví USA v Praze ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR Vás zvou na setkání s planetárním geologem dr. Jamesem Ricem v rámci projektu Na řadě je Mars a na doprovodnou výstavu, kde budou vystaveny meteority z Marsu!

James Rice. Autor: Americká ambasáda v ČR.
James Rice.
Autor: Americká ambasáda v ČR.
Čeká nás přednáškové turné dr. Jamese Rice, jednoho z předních amerických odborníků NASA podílejících se na misích zaměřených na průzkum Marsu. Člen nejužšího týmu NASA, který s pomocí planetární sondy Pathfinder a robotických vozítek Spirit, Opportunity a Curiosity zprostředkovává lidstvu řadu let objevy, chce v pěti městech České republiky oslovit především mladé nadšence pro vědu.

Program projektu Na řadě je Mars

Speciálně pro členy ČAS (není přístupno veřejnosti):

Praha, 17. 9. 2013 v 17 hodin, budova Akademie věd, Národní 3, Praha 1 – Vernisáž výstavy Toulky rudou planetou a číše vína za přítomnosti Jamese Rice a kulturní attaché Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze paní Sherry Keneson-Hall. Výstava bude doplněna filmovým dokumentem televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. Na výstavě budou vystaveny meteority z Marsu!

Pro veřejnost:

Ostrava, 18. 9. 2013 v 15:30 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars. Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. (Nová aula VŠB-Technické univerzity Ostrava, 17. Listopadu 15/2172, Ostrava-Poruba)

Brno, 19. 9. 2013 v 17 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars. (Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 2, Brno – registrace nutná)

Hradec Králové, 20. 9. 2013 v 17 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars. Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. (aula Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, náměstí Svobody 301/1, Hradec Králové)

Praha, 21. 9. 2013 v 15 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars. Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. (sál 205 a 206 Akademie věd České republiky, Národní 1009/3, Praha 1 – registrace nutná)

České Budějovice, 22. 9. 2013 v 18 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars. Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. (Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti, Zátkovo nábřeží 4, České Budějovice)

Tak, jako na projektu Do kosmu s Krtkem, i na tomto projektu se podílí Velvyslanectví Spojených států v Praze, Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., a hvězdárny a planetária v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Bližší program společně s dalšími informacemi můžete nalézt na www.asu.cas.cz nebo na Facebooku.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Opozícia 2022 alebo inak zmeny fázy a veľkosti planéty Mars. Samotná opozícia nastala 8. decembra. Planéta bola snímaná cez Newton 256/1170 na dobsonovej montáži s kamerou ASI 120mc-s a barlowom 2x TeleVue.

Další informace »