Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Na řadě je Mars – návštěva geologa NASA dr. Jamese Rice

Na řadě je Mars – návštěva geologa NASA dr. Jamese Rice

Cesta na Mars je stále ještě dalekým cílem. Autor: NASA.
Cesta na Mars je stále ještě dalekým cílem.
Autor: NASA.
Akademie věd České republiky a Velvyslanectví USA v Praze ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR Vás zvou na setkání s planetárním geologem dr. Jamesem Ricem v rámci projektu Na řadě je Mars a na doprovodnou výstavu, kde budou vystaveny meteority z Marsu!

James Rice. Autor: Americká ambasáda v ČR.
James Rice.
Autor: Americká ambasáda v ČR.
Čeká nás přednáškové turné dr. Jamese Rice, jednoho z předních amerických odborníků NASA podílejících se na misích zaměřených na průzkum Marsu. Člen nejužšího týmu NASA, který s pomocí planetární sondy Pathfinder a robotických vozítek Spirit, Opportunity a Curiosity zprostředkovává lidstvu řadu let objevy, chce v pěti městech České republiky oslovit především mladé nadšence pro vědu.

Program projektu Na řadě je Mars

Speciálně pro členy ČAS (není přístupno veřejnosti):

Praha, 17. 9. 2013 v 17 hodin, budova Akademie věd, Národní 3, Praha 1 – Vernisáž výstavy Toulky rudou planetou a číše vína za přítomnosti Jamese Rice a kulturní attaché Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze paní Sherry Keneson-Hall. Výstava bude doplněna filmovým dokumentem televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. Na výstavě budou vystaveny meteority z Marsu!

Pro veřejnost:

Ostrava, 18. 9. 2013 v 15:30 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars. Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. (Nová aula VŠB-Technické univerzity Ostrava, 17. Listopadu 15/2172, Ostrava-Poruba)

Brno, 19. 9. 2013 v 17 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars. (Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 2, Brno – registrace nutná)

Hradec Králové, 20. 9. 2013 v 17 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars. Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. (aula Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, náměstí Svobody 301/1, Hradec Králové)

Praha, 21. 9. 2013 v 15 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars. Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. (sál 205 a 206 Akademie věd České republiky, Národní 1009/3, Praha 1 – registrace nutná)

České Budějovice, 22. 9. 2013 v 18 hodin – Přednáška pro veřejnost Na řadě je Mars. Přednáška bude obohacena o filmový dokument televizní stanice History Channel – Osídlování Marsu. (Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti, Zátkovo nábřeží 4, České Budějovice)

Tak, jako na projektu Do kosmu s Krtkem, i na tomto projektu se podílí Velvyslanectví Spojených států v Praze, Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., a hvězdárny a planetária v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Bližší program společně s dalšími informacemi můžete nalézt na www.asu.cas.cz nebo na Facebooku.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »