Na setkání členů PTMA ve Zwardoni
Stejně jako u nás, i astronomy v Polsku trápí světelné znečištění. To je také jedním z hlavních důvodů k výjezdům milovníků hvězdné oblohy do oblastí, které nejsou světelným smogem až tak moc postižené a ve kterých je možno pozorovat krásy hvězdného nebe i pouhým okem.
Od roku 2008 pořádá katovická skupina PTMA několikrát do roka, zpravidla pětidenní, výjezdy za hvězdnou oblohou do odlehlých koutů Polska ( Jodlów, Muczno, Kudlacze, Roztoki Górne, Steznica a Zwardoň). V posledních několika letech se sjíždějí přátelé hvězdné oblohy do penzionu U Wilczka ve Zwardoni, který se nachází v západní časti Żywieckych Beskyd v nadmořské výšce 800 m při hranici se Slovenskem.
Do Zwardoně lze přijet autem po pohodlné silnici nebo vlakem, který přijíždí několikrát denně z Žiliny a z Katovic.
Účastníci jsou ubytování v penzionu U Wilczka, ve dvou až čtyřlůžkových pokojích se sprchovým koutem a s volně dostupnou wi-fi síti. Během pobytu je zajištěná snídaně ve formě švédského stolu a večeře. Na oběd se v případě zájmu chodí do nedaleké krčmy Swojskie Klimaty.
U penzionu je parkoviště, vyhlídková terasa, bazén a hřiště.
Během dne probíhají tematické přednášky v prostorách jídelny, vzájemné diskuze nebo individuální vycházky po okolí. Po večeři nastává čas na přípravu pozorovací a fotografické techniky v prostoru kolem bazénu a přilehlého parkoviště. Nevýhodou je nutnost tuto techniku po pozorování uklidit.
Letos poslední, již 33. setkání, se uskutečnilo v termínu od 18. do 22. října. Jelikož je tato oblast pro mne poměrně blízko, a mám dobrou zkušenost již z loňského roku, opětovně jsem se zúčastnil. Atmosféra s jakou se zde setkávám je stejně přátelská jako na našich setkáních na DsD či MHV. Díky mé znalosti polštiny nemám problémy s komunikací a tak se dovídám mnohé zajímavosti i o dalších akcích katovické skupiny PTMA.
Když jsem jel v roce 2016 na toto setkání poprvé, připravil jsem si presentaci s názvem „Dovolená s dalekohledem“, ve které popisuji, jak pořádáme podobná setkání u nás. Mezi zúčastněnými se tato přednáška setkala se značným zájmem. V následné diskusi jsme se shodli na tom, že toho máme hodně společného, nevyjímaje otázku světelného znečištění.
Při rozhovorech s Markem Substikem, hlavním organizátorem akce, vyznělo i přání uspořádat výjezd jejich skupiny do České republiky. Poláci znají poměrně dobře krásy českých zemí, ale rádi by ji poznali blíže i z pohledu astronoma. Markovi jsem přislíbil, že budu o jeho návrhu uvažovat a že prověřím možnosti. Takže, pokud někdo z čtenářů těchto řádek by měl nějaký konstruktivní nápad, můžeme to prodiskutovat. Termín výletu by byl nejdříve v roku 2019.
Mezi účastníky jsou jak skalní členové s bohatými pozorovacími zkušenostmi, tak i začátečníci, kteří si sem přijeli odzkoušet pozorovací techniku a získat zkušenosti. Ale hlavní co je sem přivádí, jsou poměrně dobré světelné podmínky, pěkná okolní příroda, klid hor a příjemná atmosféra mezi stejně zájmově spřízněnými kolegy. Oblibu těchto setkání dokládá i fakt, že mnozí, co sem přijeli jednou ze zvědavosti, se sem rádi vracejí.
O kvalitě pozorovacích podmínek nás přesvědčila noční obloha, na které se nádherně vykreslila mléčná dráha s dobře patrnou galaxií v Andromédě. I zde je obzor rušen světly a to jak z údolí a okolních obcí, tak i ze vzdálených měst. Během pozorování jsme byli z kraje večera dvakrát vyrušeni projíždějícími auty, později již byl klid.
Někteří zájemci o kvalitnější astrofotografii využili dobré pozorovací podmínky z asi 1km vzdáleného vrcholu Rachovce, odkud je i pěkný pohled na východ Slunce.
Kromě setkání ve Zwardoni, bylo skupinou pořádáno také několik prázdninových pobytů (Astro Wczasy) v oblasti s tmavou oblohou v Bieszczadech, ležících v JV části Polska při hranicích se Slovenskem a Ukrajinou. Tyto pobyty byly čtrnáctidenní, avšak z důvodu neúměrného zdražení pobytu dochází ke změně lokality. V příštím roce se budou „Astro Wczasy“ konat ve Zwardoni a to ve dvou turnusech: 4. – 11. 8. a 11. – 18. 8. 2018 v osvědčeném penzionu U Wilczka.
Další, již 34. setkání ve Zwardoni, se bude konat ve dnech 19. – 22. 4. 2018.
Závěrem děkuji Bartoszovi Wojczynskému a Markovi Substikovi za poskytnutí snímků požízených ve Zwardoni.
Stručně o Polské společnosti přátel astronomie (PTMA)
Pokusy o založení společnosti sdružující zájemce o astronomii v Polsku lze datovat od roku 1908, kdy v časopise „Wszechświat“ [č. 25/1359 z 21. 6. 1908] vychází článek pana Felikse Przypkowského z Jedrzejówa, ve kterém navrhuje založení dvou astronomických společností. Jedna společnost by sdružovala čistě vědeckou skupinu a druhá společnost by zaštiťovala ostatní zájemce o astronomii.
O tři roky později se ve stejném časopise [č. 33/1523 z 13. 8. 1911] objevuje zpráva o přiznání prostoru o rozsahu dvou stran zájemcům o astronomii, prostřednictvím kterých se mohou zájemci spojit alespoň na této úrovni.
K založení astronomická společnost v Polsku dochází 5. 10. 1919 a to u příležitosti objevu komety Brorsen-Metcalf (23P/1919 O1). Nejdříve vystupovala společnost pod názvem „Koło Miłośników Astronomii”. Krátce nato, v roce 1921 byla přejmenovaná na Towarzystwo Miłośników Astronomii (Společnost přátel astronomie). Současného názvu Polskie Towarzystwo Przyjaciół Astronomii (Polská společnost přátel astronomie) se používá od 26. 10. 1928, kdy byla společnost při mimořádném valném shromáždění přejmenována.
Zakládajícími členy byli dr. Felicjan Kepinski, Maksimilian Bialecki, Stefan Kaliński, Stanislaw Mrozowski a Jan Mergentaler. Zásluhou iniciativy pana Bialeckého získal spolek prostory ve Varšavě na půdě školy na ulici Chmielnej 88, kde záhy vznikla i hvězdárna se skromným názvem Dostrzegalnia.
Během druhé světové války byla činnost společnosti přerušena a k jejímu oficiálnímu obnovení došlo až 15. ledna 1948.
Vlastní členění PTMA je na 20 oblastních skupin a 8 tematických sekcí (kosmonautická, historická, ochrany temného nebe, popularizace astronomie, pozorovatelů zákrytů, komet, Slunce, meteorů a proměnných hvězd).