Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Návrhy na cenu Zdeňka Kvíze v r. 2012

Návrhy na cenu Zdeňka Kvíze v r. 2012

Logo České astronomické společnosti
Logo České astronomické společnosti
V roce 2012 bude opět udělována cena Zdeňka Kvíze (poprvé byla udělena v r. 1996). Cena je udělována jednou za dva roky k datu narození dr. Zdeňka Kvíze, tj. ke 4. březnu. Navrhněte české astronomy, kteří by cenu měli získat.

Dle statutu ceny Zdeňka Kvíze by tato cena měla být udělena za významnou odbornou nebo vědeckou činnost v oborech: studium meziplanetární hmoty, studium proměnných hvězd, popularizace a výuka astronomie. Oceněný obdrží diplom a věcný dar. Cena bude předána u příležitosti některé významné akce ČAS, která se bude konat v příštím roce a VV ČAS uvítá, když oceněný při této příležitosti přednese přednášku.

VV ČAS se proto v souladu se statutem Ceny Zdeňka Kvíze obrací na členy ČAS o předložení návrhů kandidátů na udělení této ceny. Navrhovaní by měli v průběhu posledních let vyvíjet významnou činnost ve výše uvedených oborech. Návrhy kandidátů na udělení ceny Zdeňka Kvíze s krátkým zdůvodněním je třeba zaslat do 31. 12. 2011 (na pozdější návrhy nebude brán zřetel) na adresu:

Česká astronomická společnost, Fričova 298, 251 65 Ondřejov, případně elektronicky na adresu cas@astro.cz. Za Vaše návrhy Vám předem děkujeme.

Cenu dosud obdrželi:
  • 1996 Kamil Hornoch za významnou činnost v oboru meziplanetární hmoty
  • 1998 Jiří Dušek za popularizaci astronomie
  • 2000 Lenka Šarounová za významnou činnost v oboru proměnných hvězd
  • 2002 Jakub Koukal za významnou činnost v oboru meteorů
  • 2004 Jana Tichá za přínos v oboru studia meziplanetární hmoty a popularizace astronomie
  • 2006 Ladislav Šmelcer za přínos v oboru studia proměnných hvězd
  • 2008 Luboš Brát za přínos v oboru pozorování a studia proměnných hvězd.
  • 2010 Martin Lehký za přínos v oboru studia meziplanetární hmoty.



O autorovi

Jan Vondrák

Jan Vondrák

Jan Vondrák (*1940, Písek) je český astronom, popularizátor astronomie a v letech 2010 - 2017 předseda České astronomické společnosti. Po studiu geodézie na ČVUT (specializace geodetická astronomie, absolvoval 1962) nastoupil na Geodetickou observatoř Pecný v Ondřejově. Tam se zabýval pozorováním změn světového času a pohybu pólu na pasážníku, cikumzenitálu a vizuálním zenitteleskopu. V roce 1977 přešel do Astronomického ústavu AV ČR, kde se v oddělení Galaxií a planetárních systémů zabývá tzv. fundamentální astronomií (tedy výpočty rotace Země, astrometrie, výpočty efemerid, nebeskou mechanikou, kosmickou geodézií atd.). Od roku 2005 je emeritním pracovníkem AV ČR. Stránky autora.



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »