Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Ohlédnutí za Jupiterem v Mezinárodním roce astronomie

Ohlédnutí za Jupiterem v Mezinárodním roce astronomie

Jupiter-Cassini.jpg
Rok 2009 se stal Mezinárodním rokem astronomie na návrh Itálie na základě toho, že v roce 1609, tedy o 400 let dříve, byly objeveny Jupiterovy měsíce Io, Europa, Ganymedes a Callisto. Tato soustava představuje hned na první pohled Sluneční soustavu, což tomuto objevu dodalo veliký symbolický význam. Poprvé člověk na vlastní oči spatřil, že někde ve vesmíru reálně existuje něco, co velmi připomíná Koperníkův heliocentrický model. Ačkoli do teoretického potvrzení heliocentrismu bylo ještě daleko, tento objev nebylo možné přehlédnout. Historický význam této planety je umocněn její vysokou a stálou jasností a snadnou pozorovatelností jejích 4 měsíců i malým dalekohledem. I začínající astronom-amatér může bez velké znalosti oblohy snadno pozorovat velké množství astronomických úkazů — právě na planetě Jupiteru a jeho měsících. V tomto směru bývá Jupiter astronomy-amatéry, ale i některými popularizátory astronomie poněkud nedoceňován.

Rok 2009 se téměř přesně kryl s obdobím viditelnosti planety Jupiter mezi dvěma konjunkcemi se Sluncem. Podívejme se nyní, co nám přinesl.

Z regionu střední Evropy byl Jupiter hůře pozorovatelný v důsledku nízké deklinace. Maximální výška nad obzorem kolem opozice dosahovala necelých 25°. Přesto se Jupiter stal od července výrazným objektem a terčem pozornosti mnoha astronomů-amatérů.

Členové České skupiny pozorovatelů planet pořídili 17 kreseb dalekohledy o průměru od 8 do 33 cm. Největším dalekohledem byl 33-cm Newton 1:10 Lidové hvězdárny v Prostějově.

090925-191330-VK.jpg
Jupiter 25. 9. 2009. Čas 19:06-19:21 UT.
Newton 330/3110, zv. 311x, Lidová hvězdárna Prostějov.
Jih nahoře, západ vlevo. Kreslil Vladimír Kocour.

Oproti minulým rokům přibylo v České a Slovenské republice také úspěšných astrofotografů. Mezi nimi vynikli především Michal Vajda a Roman Vaňúr ze Slovenska, do té doby málo známí. Michal Vajda dokonce sestavil návod na fotografování a zpracování snímků Jupiteru. Seznam všech fotografů Jupiteru a jejich osobních stránek najdete v odkazech na stránce ČSPP.

Rok 2009 byl také rokem vzájemných úkazů Jupiterových měsíců. Jupiterovy měsíce obíhají v podobných rovinách a všechny přibližně v rovině Jupiterova rovníku. Přesto neleží jejich dráhy přesně v jedné rovině. Avšak dvakrát za oběh Jupiteru kolem Slunce, tedy jednou za 6 let, nastane období trvající zhruba jeden rok, ve kterém mohou měsíce na sebe navzájem vrhat stíny nebo se překrývat. Tyto úkazy umožňují zpřesňovat jejich dráhy, které jsou dodnes známy jen přibližně, a dají se dále zpřesňovat pomocí pozorování přesných časů začátků a konců těchto úkazů, případně jejich geometrie. Geometrie těchto úkazů se většinou v důsledku seeingu a malých úhlových rozměrů měsíců nepozoruje přímo, spíše se měří pokles jasnosti měsíců fotometricky. Ačkoli se takové pozorování principiálně velmi podobá pozorování zákrytových proměnných hvězd, je mnohem obtížnější. Důvodem není jen nedostatek vhodných srovnávacích objektů, vadí i blízkost velmi jasného Jupiteru — a navíc je tu požadavek vysokého časového rozlišení. Metodiku tohoto pozorování popsal p. Jan Mánek ze Zákrytové a astrometrické sekce ČAS v článku Vzájemné úkazy Jupiterových měsíců (PHEMU09). Pozorování těchto úkazů celosvětově koordinuje Bureau des Longitudes v Paříži ve Francii.

V zásadě mohla být jako srovnávací hvězda použita také hvězda 45 Cap (6,0 mag), kterou Jupiter zakryl v noci z 3. na 4. srpna 2009. Ačkoli se to na obloze slabými hvězdami jen hemží, k zákrytům hvězd této jasnosti Jupiterem dochází velmi zřídka. A to jednak díky malému průměru Jupiteru, jednak díky jeho pomalému vlastnímu pohybu. Příští zákryt podobně jasné hvězdy Jupiterem budeme moci pozorovat více než za 100 let.

Pozornost nejen astronomů, ale i široké veřejnosti vzbudil nečekaný úkaz, který oznámil 19. 7. 2009 australský astronom-amatér Anthony Wesley. Tímto úkazem byl dopad meteoroidu nebo malé planetky do atmosféry Jupiteru blízko polární oblasti. Projevil se jako téměř černá skvrna v Jupiterově atmosféře, která se postupně v průběhu přibližně jednoho kalendářního měsíce rozplynula. Impaktovou skvrnu zachytili fotograficky i na kresbách (viz odkazy dole) četní amatéři, především v zemích, které měly příznivější geometrické podmínky k pozorování Jupiteru.

Budoucí rok

V období viditelnosti kolem letošní opozice bude Jupiter pozorovatelný od dubna 2010 do ledna 2011. Díky vyšší deklinaci dosáhne ve střední Evropě výšky až 40° nad obzorem. Nejlepší viditelnost nastane kolem opozice se Sluncem 21. září. V roce 2010 nastane několik konjunkcí Jupiteru s ostatními objekty Sluneční soustavy. O nich, případně o jejich pozorování vás bude informovat Česká skupina pozorovatelů planet na svých stránkách.

Zdroje a odkazy:

[1] Hvězdářská ročenka 2009
[2] Hvězdářská ročenka 2010
[3] Jeremy Perez, kresby Jupiteru s impaktovou skvrnou:
    —  21. 7. 2009
    —  23. 7. 2009 + Callisto a přechod stínu
[4] Charlie Hein, kresba Jupiteru s impaktovou skvrnou:
    —  27. 7. 2009 (publikováno na Cloudynights.com)
[5] Michal Vajda: Planéty farebnou webkamerou - ako to robim ja, (publikováno na Astronomickém fóru)
[6] Roman Vaňúr, osobní stránka: http://astronomyfoto.yw.sk/
[7] Bureau des Longitudes




O autorovi



50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »