Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Mezinárodní seznam amatérských hvězdáren

Mezinárodní seznam amatérských hvězdáren

Abbey Ridge Observatory
Abbey Ridge Observatory
Snem mnoha astronomů-amatérů je postavit si vlastní hvězdárnu. Soukromá hvězdárna má mnoho výhod: pozorovatelské zázemí, možnost nainstalovat přístroje natrvalo bez nutnosti ustavovat znovu paralaktickou montáž před každým pozorováním, pozorovatel cestuje v noci za tmou sám a neveze s sebou dalekohledy (ty už má na své hvězdárně). Nevýhoda je jen jedna: hvězdárna zpravidla nejde přesouvat na jiné místo.

Jistě už jste se na internetu setkali se seznamy hvězdáren a astronomických institucí. Koneckonců jeden takový je i na stránce České astronomické společnosti. Existuje však jeden seznam, který je jiný: Mezinárodní seznam soukromých amatérských hvězdáren (http://obs.nineplanets.org/obs/obslist.html). Sestavil ho pan Bill Arnett z USA. Původně to udělal za účelem shromáždění poznatků, jak si co nejlépe postavit svou vlastní soukromou hvězdárnu. Časem tak vznikl seznam unikátní jak svým zaměřením, tak rozsahem.

Z České republiky jsou na tomto seznamu zatím jen 2 soukromé hvězdárny: Altan Observatory Luboše Bráta, předsedy SPHE ČAS a Hvězdárna ve Stradouni pana Bohumila Ruprechta, člena České skupiny pozorovatelů planet.

Chcete-li také, aby o vaší soukromé hvězdárně věděl celý svět, neváhejte, a kontaktujte Billa Arnetta.




O autorovi



30. vesmírný týden 2026

30. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 7. do 26. 7. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko na západě Venuše. Ráno je vidět Saturn a slabý Neptun, nízko nad severovýchodem také Mars a Uran. Aktivita Slunce je zřejmě jen přechodně nízká. Vyhledat můžeme kometu 10P/Tempel 2. Super Heavy Starship nakonec v noci na pátek po zážehu motorů neodstartovala k plánovanému 13. letu, odklad znamená další pokus v tomto týdnu. Před 15 lety jsme mohli naposledy sledovat na obloze raketoplán.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce venuse mesic

17.07. 22:08

Další informace »