Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Online tisková konference z Evropské jižní observatoře

Online tisková konference z Evropské jižní observatoře

Detailnější snímek kopule observatoře E152 z dronu. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

V pátek 25. 11. 2022 od 13 hodin se koná tisková konference k oficiálnímu uvedení do provozu projektu PLATOSpec. Vzhledem k umístění v Chile bude tisková konference online a připojit se bude možné přímo do Zoom relace a nebo ji sledovat pasivně na Youtube. Dalekohled E152 umístěný na Evropské jižní observatoři v chilské poušti Atacama byl 17 let mimo provoz. Česká firma ProjectSoft jej modernizovala a nyní je umožněno řízení dalekohledu na dálku českými astronomy. Realizace byla významně finančně podpořena Akademií věd ČR v rámci programu nákladných přístrojů.

PLATOSpec je významným posunem ve výzkumu exoplanet (planet u cizích hvězd), který bude fungovat jako pozemní podpora družic TESS (NASA, v provozu) a PLATO (ESA, k vypuštění v 2026), které jsou určeny k objevování exoplanet. PLATOSpec astronomům umožní pomocí detailní spektroskopické analýzy studium jednak základních charakteristik exoplanet jako je hmotnost, velikost a vzdálenost od mateřské hvězdy a jednak (zejména) podmínek na planetách samotných, složení jejich atmosfér atd., čímž nás, jak doufáme, přiblíží mj. i hlubšímu poznání toho, jak kdysi vznikla naše Sluneční soustava a život v ní.

Na tiskové konferenci vystoupí:

Dr. Michal Bursa, ředitel Astronomického ústavu AV ČR – úvodní slovo

Dr. Petr Kabáth, Astronomický ústav AV ČR, vedoucí výzkumu – základní představení přístroje a pozorovacího programu exoplanet

Ing. Pavel Běchný, velvyslanec ČR v Chile

Prof. Petr Heinzel, Astronomický ústav AV ČR – pozorování eruptivních hvězd

Zdeněk Bardon, firma ProjectSoft – české průmyslové zapojení

Na závěr budou možné dotazy. Záznam TK bude k dispozici na YouTube kanále Astronomického ústavu AV ČR.

Zoom relace:
Meeting ID: 84625370724
Password: 9317
https://us02web.zoom.us/j/84625370724...

YouTube relace:

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Znovuzrození E152



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Tisková konference, La Silla, E152


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »