Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Znovuzrození E152

Znovuzrození E152

Jižní kříž a mlhovina Homunkulus v "zajetí" silného airglow nad kopulí dalekohledu E152.ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Observatoře očima bačkorového astronoma - díl XII. Na observatoři La Silla v chilské poušti Atacama, která patří pod křídla Evropské jižní observatoře (ESO), je samostatných hvězdáren relativně mnoho. Jednou z nich již léta opuštěná budova dalekohledu E152. Tato pětipatrová observatoř s velkou kopulí na samém vrcholu byla kdysi „vlajkovou lodí” ESO s množstvím kanceláří, optických laboratoří a samotného dalekohledu. Konstrukce E152 je dvojčetem identického stroje, který se nachází ve francouzské Observatoire de Haute-Provence a byl vyroben francouzskou firmou REOSC.

Dalekohled s průměrem zrcadla 1,52 metru v optické konfiguraci Cassegrain (f/14.9) nebo Coudé (f/31) je instalován na anglické dvou-pilířové montáži. Ohnisko Coudé bylo zrušeno a nepoužívá se. První světlo dalekohled spatřil v roce 1968. Posledním instalovaným přístrojem je spektrograf Boller & Chivens a až do roku 1994 byl zde využíván spektrograf The Fiber-fed Extended Range Optical Spectrograph (FEROS). Ten je nyní součástí přístrojového vybavení dalekohledu MPG/ESO 2,2 metru.

Pohled na tubus dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Pohled na tubus dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Pozoruhodností paralaktické montáže jsou třecí převody a nikoliv šnekové. Pravděpodobně je to oblíbené konstrukční řešení francouzské firmy REOSC. Mimochodem, tato firma stále existuje.
Zajímavostí, se kterou jsem se setkal jen v knížkách, je hydraulickým systémem ovládaná a pohyblivá podlaha. V minulosti toto vybavení bylo nezbytné, protože službu konající pozorovatel musel přístroje ovládat ručně z dosahu výšky člověka. Dánský astronom Johannes Andersen, o které jsem se zmínil v minulém dílu, mi napsal, že s tím to dalekohledem napozoroval několik tisíc hodin. Tím chci říci, že v minulosti to byl značně vytížený přístroj.

Uvnitř tubusu dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Uvnitř tubusu dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Konstrukční zajímavostí je kopule. V podstatě to jsou dvě kopule v jedné. Jednoduše řečeno je dutá. Důvodem byla teplotní stabilizace. Dutina se profukovala ventilátory naprosto stejně jako samotný tubus dalekohledu. Navíc po obvodu kopule byla umístěna speciální „hadice”, která se po zaparkování dalekohledu nafoukla a vytěsnila prostor mezi kopulí a prstencem budovy. Důvod je zřejmý - zamezení prašnosti a omezení teplotního gradientu optiky dalekohledu.

Kopule a výhled na část observatoře La Silla z ploché střechy dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Kopule a výhled na část observatoře La Silla z ploché střechy dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Z pohledu astrofotografa se nemůžu nezmínit o jednom fantastickém místě. Na samém vrcholu budovy dalekohledu E152 je plochá střecha, nebo spíše terasa. Jak vtipně poznamenal hlavní inženýr La Silla, je to ideální místo pro kavárnu. To byl samozřejmě vtip, ale podstatou je mimořádně úžasný výhled na celý komplex observatoře La Silla. V noci je to nejlepší místo pro fotografování a pozorování vesmíru.
Díky super nízkým hodnotám vlhkosti panující v poušti Atacama jsou ocelové komponenty dalekohledu a montáže poškozené rzí jen minimálně. Při naši poslední technické návštěvě jsme ve spolupráci s techniky ESO dokázali dalekohled „rozhýbat” i navzdory skutečnosti, že původní elektronika je z velké části nefunkční.

Budova dalekohledu E152 a svobodná lama guanko. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Budova dalekohledu E152 a svobodná lama guanko. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled se bude ve finále ovládat z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Zároveň bude partnerem „flotily” teleskopů Alfreda Jensche a Perkova dalekohledu. To znamená součástí  konzorcia PLATOSpec, jejímž lídrem je Dr. Petr Kabath
Plán počítá s instalací Echellé spektrografu PUCHEROS a následně mnohem přesnějšího PLATOSpec. Cílem je rozpracovávaní výsledků pozorování satelitu PLATO (ESA) a hledání exoplanet.

Řídící místnost v pátém patře kopule dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Řídící místnost v pátém patře kopule dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Předmětem rekonstrukce a robotizace je snad úplně všechno. Nová čidla, motory, řídící systém,  kompletní kabelová instalace či nový spektrograf s opravou kopule. Proč mluvím v současnosti? Protože rekonstrukce právě probíhá a vzhledem k pandemickému stavu se bohužel termín instalace nových komponentů protahuje. Zásilka rozměrných beden bude připravena k odeslání v průběhu června 2021. Za dva měsíce bude nejspíše vše dodáno na La Silla a pak už „jenom” instalace a oživení. Držte nám palec, protože s vyšší mocí nikdo nic neudělá.

Panorama Mléčné dráhy nad kopulí dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Panorama Mléčné dráhy nad kopulí dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Velký Magellanův oblak a silné airglow nad kopulí dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Velký Magellanův oblak a silné airglow nad kopulí dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Budova dalekohledu E152 těsně po západu Slunce. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Budova dalekohledu E152 těsně po západu Slunce. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled E152 v parkovací poloze. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled E152 v parkovací poloze. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Původní spektrograf Boller & Chivens na dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Původní spektrograf Boller & Chivens na dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Pohled na odkryté zrcadlo dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile Autor: Zdeněk Bardon
Pohled na odkryté zrcadlo dalekohledu E152. ESO, La Silla, Chile
Autor: Zdeněk Bardon

Tovární test nového řídícího systému určeného pro dalekohled E152 Autor: Zdeněk Bardon
Tovární test nového řídícího systému určeného pro dalekohled E152
Autor: Zdeněk Bardon

Poděkování za konzultaci patří Dr. Petru Kabathovi

Příště: Hranatá kopule dalekohledu NTT
Seriál

 1. Observatoře očima bačkorového astronoma
 2. Dalekohled Dr. Luboše Kohoutka
 3. První dvoumetr
 4. Dvojče Perkova dalekohledu
 5. Perkův dalekohled
 6. Dalekohled a medvědi na Rozhenu
 7. Dvoumetr pod Elbrusem
 8. Laserová observatoř
 9. Česká stopa v astronomickém ráji
 10. Dalekohled MPG 2,2 m na La Silla
 11. Legenda astronomie - Dánský dalekohled
 12. Lovec exoplanet
 13. Znovuzrození E152
 14. Hranatá kopule dalekohledu NTT
 15. Dalekohled a čokoláda
 16. Porodnice zrcadel
 17. Katedrála astronomie
 18. Dalekohled programu Apollo
 19. SkyCenter na Mount Lemmon
 20. John F. Kennedy a americký Stonehenge
 21. Dalekohledy města andělů
 22. Modré oko
 23. William Herschel Telescope
 24. Legenda československé astronomie
 25. Český dalekohled E152 na La Silla v Chile „žije”!


O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem (www.bardon.cz) a jen za několik málo let oslaví půl století pod oblohou. Jeho vášeň k astronomii odstartovala kometa Kohoutek v roce 1973. Záhy navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo jakousi koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře. Tak krátký příklad za všechny: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), observatoř OGS na Tenerife (ESA) a Dánský 1,54 m dalekohled na observatoři ESO, La Silla v Chile.

Je „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM), také členem několika astronomických organizací: Mezinárodní astronomická unie (čestný člen), Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a profesionální Evropské astronomické unie (EAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř Zdeňkovi udělila čestný titul ESO Photo Ambassador. Také je autorem knihy: Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.

Štítky: Zdeněk Bardon


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Teleplus 2x teleconverter, Canon 60D, Baader photographic solar foil + Baader Semi-APO filter, myFP2Pro focuser Software: PIPP, Autostakkert (5%), Registax, Adobe photoshop 409x 1/8000 ISO160 26.5.2024

Další informace »