Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Česká astrofotografie měsíce (ČAM) je už dospělá

Česká astrofotografie měsíce (ČAM) je už dospělá

ČAM osmnáct
Autor: Zdeněk Bardon

Dovolím si začít poněkud netradičním způsobem. Nebudu popisovat známá fakta, ale zvolil jsem osobní vyznání zakladatele soutěže – Česká astrofotografie měsíce. Osmnáct let je opravdu dlouhá doba. Z našich dětí jsou už rodiče a na planetě Zemi se odehrálo mnoho věcí. Společně jsme zažili pandemii a bohužel i jiné pohromy. Ale také radosti – malé i ty velké. Já osobně jsem na tomto světě za tu dobu přivítal tři krásná vnoučata.     

Pro mě osobně jsou pohledy do tajemných hlubin vesmíru uklidňující a naplňují mě optimistickou myšlenkou, že ten následující den by mohl být lepší. Pracovat pro veřejné blaho zcela zdarma je nejen heroickým úkolem, ale možná i posláním. Popularizace astronomie prostřednictvím astrofotografie je velmi záslužnou činností, neboť „bojuje“ s nevědomostí a přináší poznání, krásu hlubokého vesmíru či pozemských a někdy už neopakovatelných úkazů. 
 

Porota ČAM při volbě prvního nositele ceny J. Zemana. Autor: ČAM.
Porota ČAM při volbě prvního nositele ceny J. Zemana.
Autor: ČAM.
Hlavním cílem soutěže České astrofotografie měsíce bylo a stále je inspirovat mládež pro lásku ke krásnému koníčku s názvem astronomie. Od roku 2005 až do 2023 přišlo do redakce ČAM neuvěřitelných 3 981 snímků. Na dvě malé země ve stejném klimatickém pásmu střední Evropy je to už slušná porce.
 
Věnovat svůj osobní čas na úkor vlastní rodiny po dlouhých osmnáct let, měsíc co měsíc, soutěži Česká astrofotografie měsíce, můžou jen mimořádně odolní „srdcaři“. Tím naše parta porotců soutěže bezesporu je. Nejde jen o to rozhodnout, někdy ve vzrušené debatě, jaký snímek bude tím nejlepším. To je to nejjednodušší. Za tím vším je ale skryto gigantické množství trpělivosti, práce a hlavně nezměrné obětavosti lidí, starajících se o hladký chod soutěže. Přiznávám, že ne vždy vše funguje jako dobře namazaný stroj. Ale s potěšením konstatuji, že i přes všechny nástrahy života soutěž stále běží. 
 
Za dobu osmnácti let jsme společně ze zdánlivě nenápadné značky ČAM vybudovali prestižní skupinu a respektovanou instituci. Zároveň jsme prohloubili spolupráci mezi Českou astronomickou společností a Slovenským svazem astronomů. To je nezpochybnitelný fakt. Jen málokdo tuší, co vše se odehrává v zákulisí a jaký řetězec událostí, respektive práce, následuje každou poslední neděli kalendářního měsíce. 
 
Vše začíná doplněním a kontrolou galerie, kterou po celou tu dlouhou dobu spravuje pracovitý Karel Mokrý. Po úspěšné volbě, která je někdy i vícekolová, se rozběhne precizně laděné soukolí. Každý, skutečně každý vítězný snímek, doprovází originální, vtipně laděný text z pera Marcela Bělíka. Pokud dobře počítám, tak jich budou už dvě stovky. To by byla docela tlustá kniha. Následuje finální obětavá editace Pavla Suchana a tak se zrodí tisková zpráva České astronomické společnosti. 
 
Zdánlivě poslední krokem je publikování snímku včetně odladěného článku, o který se stará Richard Kotrba. Srdcař, který neváhá tak učinit i například během své dovolené. Takto to běží každý kalendářní měsíc, stále dokola po celých osmnáct let. Naprosto neuvěřitelné, naprosto!
 
Porota ČAM a Jiří Grygar. Autor: Martin Mašek
Porota ČAM a Jiří Grygar.
Autor: Martin Mašek
Česká astrofotografie měsíce není jen česká, ale fakticky i slovenská. Srdcař, emeritní ředitel Hvězdárny v Rimavské Sobotě, Pavol Rapavý, je jedním z neochvějných pilířů soutěže po celou dobu jejího trvání. 

Bohužel, nemám žádné prostředky a tím nemyslím peníze, abych odměnil všechny porotce. Oni si to skutečně zaslouží a tak bych jim chtěl, alespoň prostřednictvím tohoto vyznání, vyjádřit moji hlubokou úctu a poděkování.
 
Moje velké díky patří předsedovi České astronomické společnosti panu prof. RNDr. Petru Heinzelovi, DrSc., nejen za podporu, ale i velkou trpělivost s mojí „buldozerovou“ náturou. 
Minimálně stejné poděkování patří všem, kteří se soutěže účastní a podporují dobré jméno české a slovenské astronomie.

Jasné nebe.
 
Zdenek Bardon

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Vítězné snímky roku 2023
[2] O soutěžiO autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem (www.bardon.cz) a jen za několik málo let oslaví půl století pod oblohou. Jeho vášeň k astronomii odstartovala kometa Kohoutek v roce 1973. Záhy navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo jakousi koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře. Tak krátký příklad za všechny: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), observatoř OGS na Tenerife (ESA) a Dánský 1,54 m dalekohled na observatoři ESO, La Silla v Chile.

Je „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM), také členem několika astronomických organizací: Mezinárodní astronomická unie (čestný člen), Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a profesionální Evropské astronomické unie (EAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř Zdeňkovi udělila čestný titul ESO Photo Ambassador. Také je autorem knihy: Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.

Štítky: ČAM osmnáct


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »