SkyCenter na Mount Lemmon
Observatoře očima bačkorového astronoma - díl XIX. V minulých dílech jsme navštívili Vatikánskou observatoř VATT spolu s LBT na Mount Graham a také Mount Bigelow v Arizoně. Nyní je přesuneme ještě o „kousek” dále. Mount Lemmon, s nadmořskou výškou (2 792 m), je nejvyšším bodem v pohoří Santa Catalina. Nachází se v národním lese Coronado severně od Tucsonu v Arizoně ve Spojených státech. Mount Lemmon byl pojmenován po botaničce Saru Plummer Lemmon, která se v roce 1881 vydala na vrchol hory se svým manželem a místním farmářem E. O. Stratton.
Uvádí se, že v Mount Lemmon Ski Valley (nejjižnější lyžařská destinace v kontinentálních Spojených státech), na severovýchodní straně hory, napadne až 508 centimetrů sněhu ročně.
Observatoř s názvem SkyCenter leží na vrcholu hory Mount Lemmon a spadá do vlivu Steward Observatory. Zdejší vrchol dříve využívala americká armáda, konkrétně US Air Force (USAF) a z jejího působení zde zůstala budova s laminátovou kopulí jako pozůstatek krytu radaru a také kasárny. Z terasy bývalého radaru je parádní výhled. Odsud je možné vidět i komplex Biosféra 2, kde je prováděn výzkum umělé biosféry.
Hvězdáren je zde opravdu požehnaně a pokud jsem dobře počítal, tak osm. Připomenu jen některé z nich:
a) Dalekohled 1,52 m Steward Observatory Telescope je Cassegrainův reflektor používaný pro Mount Lemmon Survey (MLS), který je součástí Catalina Sky Survey (CSS). Byl postaven koncem šedesátých let a poprvé instalován na stanici Catalina na hoře Bigelow. Je to jeden z dalekohledů používaných studenty Astronomického tábora.
b) Dalekohled 1,52 m UMN-MLOF (University of Minnesota Mount Lemmon Observing Facility) začal fungovat v roce 1970. Optický design je Dall-Kirkham a dalekohled s montáží je stejné konstrukce jako 1,5 m Stewardův dalekohled.
c) Dalekohled CSS (Catalina Sky Survey) 1,02 m - s optický designem Pressman-Camichel a slouží k automatickému pozorování nově objevených objektů blízkých Zemi.
d) Dalekohled 1,0 m KASI - je robotický dalekohled provozovaný Korea Astronomy and Space Science Institute (KASI) Byl instalován v roce 2003.
e) Schulmanův dalekohled 0,81 m Ritchey-Chrétienův je reflektor postavený společností RC Optical Systems a instalovaný v září 2010. Provozuje ho Mount Lemmon SkyCenter a je největší veřejnou observatoří v Arizoně. Schulmanův dalekohled byl od počátku navržen pro dálkové ovládání přes internet amatérskými a profesionálními astrofotografy po celém světě a je v současné době největším dalekohledem na světě určeným pro tento účel.
Mě osobně oslovila jiná věc než množství dalekohledů. Astronomický tábor, který se nápadně podobá Astronomické expedici na Hvězdárně v Úpici. Totiž místní kasárny, už dávno nejsou vojenské, ale slouží jako zázemí. Musím prohlásit, že o takovém luxusu si čeští expedičníci mohou nechat jen zdát.
Obří obývací pokoj s krbem a množstvím pohovek. Následuje precizně zařízená kuchyně, tělocvična, sauna, bazén, kino, přednáškový sál a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. O skladu dalekohledů a triedrů raději pomlčím. Tiše jsem „záviděl”.
Ovšem, kdo četl předcházející odstavce, tak sám přijde na tu největší astronomickou výhodu. V době konání Astronomického tábora jsou totiž „místním expedičníkům” zapůjčeny i opravdu velké dalekohledy. Samozřejmě za dohledu profesionálů a to jde nejvíce - být motivován.
Příště: John F. Kennedy a americký Stonehenge
Seriál
- Observatoře očima bačkorového astronoma
- Dalekohled Dr. Luboše Kohoutka
- První dvoumetr
- Dvojče Perkova dalekohledu
- Perkův dalekohled
- Dalekohled a medvědi na Rozhenu
- Dvoumetr pod Elbrusem
- Laserová observatoř
- Česká stopa v astronomickém ráji
- Dalekohled MPG 2,2 m na La Silla
- Legenda astronomie - Dánský dalekohled
- Lovec exoplanet
- Znovuzrození E152
- Hranatá kopule dalekohledu NTT
- Dalekohled a čokoláda
- Porodnice zrcadel
- Katedrála astronomie
- Dalekohled programu Apollo
- SkyCenter na Mount Lemmon
- John F. Kennedy a americký Stonehenge
- Dalekohledy města andělů
- Modré oko
- William Herschel Telescope
- Legenda československé astronomie
- Český dalekohled E152 na La Silla v Chile „žije”!