Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  SkyCenter na Mount Lemmon

SkyCenter na Mount Lemmon

Oficiální označení observatoře SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Observatoře očima bačkorového astronoma - díl XIX. V minulých dílech jsme navštívili Vatikánskou observatoř VATT spolu s LBT na Mount Graham a také Mount Bigelow v Arizoně. Nyní je přesuneme ještě o „kousek” dále.  Mount Lemmon, s nadmořskou výškou (2 792 m), je nejvyšším bodem v pohoří Santa Catalina. Nachází se v národním lese Coronado severně od Tucsonu v Arizoně ve Spojených státech. Mount Lemmon byl pojmenován po botaničce Saru Plummer Lemmon, která se v roce 1881 vydala na vrchol hory se svým manželem a místním farmářem E. O. Stratton.

Uvádí se, že v Mount Lemmon Ski Valley (nejjižnější lyžařská destinace v kontinentálních Spojených státech), na severovýchodní straně hory, napadne až 508 centimetrů sněhu ročně.
Observatoř s názvem SkyCenter leží na vrcholu hory Mount Lemmon a spadá do vlivu Steward Observatory. Zdejší vrchol dříve využívala americká armáda, konkrétně US Air Force (USAF) a z jejího působení zde zůstala budova s laminátovou kopulí jako pozůstatek krytu radaru a také kasárny. Z terasy bývalého radaru je parádní výhled. Odsud je možné vidět i komplex Biosféra 2, kde je prováděn výzkum umělé biosféry.

Pohled z vrcholu Mt. Lemmon na Biosféru 2. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Pohled z vrcholu Mt. Lemmon na Biosféru 2. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Hvězdáren je zde opravdu požehnaně a pokud jsem dobře počítal, tak osm. Připomenu jen některé z nich:
a) Dalekohled 1,52 m Steward Observatory Telescope je Cassegrainův reflektor používaný pro Mount Lemmon Survey (MLS), který je součástí Catalina Sky Survey (CSS). Byl postaven koncem šedesátých let a poprvé instalován na stanici Catalina na hoře Bigelow. Je to jeden z dalekohledů používaných studenty Astronomického tábora.

Dalekohled 1,52 m Steward Observatory Telescope. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled 1,52 m Steward Observatory Telescope. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

b) Dalekohled 1,52 m UMN-MLOF (University of Minnesota Mount Lemmon Observing Facility) začal fungovat v roce 1970. Optický design je Dall-Kirkham a dalekohled s montáží je stejné konstrukce jako 1,5 m Stewardův dalekohled.
c) Dalekohled CSS (Catalina Sky Survey) 1,02 m - s optický designem Pressman-Camichel a slouží k automatickému pozorování nově objevených objektů blízkých Zemi.
d) Dalekohled 1,0 m KASI - je robotický dalekohled provozovaný Korea Astronomy and Space Science Institute (KASI) Byl instalován v roce 2003.
e) Schulmanův dalekohled 0,81 m Ritchey-Chrétienův je reflektor postavený společností RC Optical Systems a instalovaný v září 2010. Provozuje ho Mount Lemmon SkyCenter a je největší veřejnou observatoří v Arizoně. Schulmanův dalekohled byl od počátku navržen pro dálkové ovládání přes internet amatérskými a profesionálními astrofotografy po celém světě a je v současné době největším dalekohledem na světě určeným pro tento účel.

Schulmanův dalekohled 0,81 m Ritchey-Chrétienův reflektor. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Schulmanův dalekohled 0,81 m Ritchey-Chrétienův reflektor. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Mě osobně oslovila jiná věc než množství dalekohledů. Astronomický tábor, který se nápadně podobá Astronomické expedici na Hvězdárně v Úpici. Totiž místní kasárny, už dávno nejsou vojenské, ale slouží jako zázemí. Musím prohlásit, že o takovém luxusu si čeští expedičníci mohou nechat jen zdát.

Ubytovací komplex na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Ubytovací komplex na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Obří obývací pokoj s krbem a množstvím pohovek. Následuje precizně zařízená kuchyně, tělocvična, sauna, bazén, kino, přednáškový sál a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. O skladu dalekohledů a triedrů raději pomlčím. Tiše jsem „záviděl”.
Ovšem, kdo četl předcházející odstavce, tak sám přijde na tu největší astronomickou výhodu. V době konání Astronomického tábora jsou totiž „místním expedičníkům” zapůjčeny i opravdu velké dalekohledy. Samozřejmě za dohledu profesionálů a to jde nejvíce - být motivován.

Jednotlivé observatoře na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Jednotlivé observatoře na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA

Observatoře na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Observatoře na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled CSS (Catalina Sky Survey). SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled CSS (Catalina Sky Survey). SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Pohled na kopule SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Pohled na kopule SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Oficiální označení vjezdu na observatoř. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Oficiální označení vjezdu na observatoř. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Proti-sněhový tunel ke vchodu do ubytovacího komplexu. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Proti-sněhový tunel ke vchodu do ubytovacího komplexu. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Uvnitř ubytovacího komplexu, který slouží mladým astronomům jako zázemí letních expedic. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Uvnitř ubytovacího komplexu, který slouží mladým astronomům jako zázemí letních expedic. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon


Příště: John F. Kennedy a americký Stonehenge




Seriál

  1. Observatoře očima bačkorového astronoma
  2. Dalekohled Dr. Luboše Kohoutka
  3. První dvoumetr
  4. Dvojče Perkova dalekohledu
  5. Perkův dalekohled
  6. Dalekohled a medvědi na Rozhenu
  7. Dvoumetr pod Elbrusem
  8. Laserová observatoř
  9. Česká stopa v astronomickém ráji
  10. Dalekohled MPG 2,2 m na La Silla
  11. Legenda astronomie - Dánský dalekohled
  12. Lovec exoplanet
  13. Znovuzrození E152
  14. Hranatá kopule dalekohledu NTT
  15. Dalekohled a čokoláda
  16. Porodnice zrcadel
  17. Katedrála astronomie
  18. Dalekohled programu Apollo
  19. SkyCenter na Mount Lemmon
  20. John F. Kennedy a americký Stonehenge
  21. Dalekohledy města andělů
  22. Modré oko
  23. William Herschel Telescope
  24. Legenda československé astronomie
  25. Český dalekohled E152 na La Silla v Chile „žije”!


O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

 

 

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem a astrofotografem (www.bardon.cz). Jeho vášeň k astronomii v roce 1973 odstartovala kometa C/1973 E1 Kohoutek. Navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se účastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř (2005) a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře kde se Zdeněk podílel na modernizaci. Např.: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), 1M ZEISS observatoř OGS - Tenerife (ESA), WHT La Palma (ING), DK154 a E152 dalekohledy (ESO, La Silla, Chile) a 1,5m VATT Vatikánské observatoře v Arizoně (USA).

Je „otcem“ zakladatelem (2005) a nyní již čestným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM). Je nositelem prestižních ocenění: Mezinárodní astronomická unie (IAU) (čestný člen) a Čestný člen České astronomické společnosti (ČAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř (ESO) Zdeňkovi udělila titul ESO Photo Ambassador. Dále je členem Slovenského zväzu astronómov (SZA) a Evropské astronomické unie (EAS). Planetka 6248 Bardon nese jeho jméno. Je autorem tří knih o astrofotografii - Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA., Bačkorový astronom na cestách za tmou, a Mojí milenkou je vesmír.

Štítky: Zdeněk Bardon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »