Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dalekohled programu Apollo

Dalekohled programu Apollo

Kopule dalekohledu Kuiper (1,54 m). Mt.Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Observatoře očima bačkorového astronoma - díl XVIII. V minulých dílech jsme navštívili Vatikánskou observatoř VATT a LBT na Mount Graham v Arizoně v nadmořské výšce 3 290 metrů.  Nyní je přesuneme o „kousek” jinam. Na Mount Bigelow, asi 30 kilometrů severně od města Tucson, kde se nacházejí tři samostatné hvězdárny. Dva z nich využívá projekt Catalina Sky Survey (CSS).

Kuiper 61-inch (1,54 m) s dřívějším pojmenováním NASA Telescope je dalekohled provozovaný Stewardovou observatoří University of Arizona a leží v nadmořské výšce 2 510 metrů na hoře Bigelow v pohoří Catalina. Teleskop byl pojmenován po velmi slavném astronomovi Gerard Peter Kuiper, který se narodil 7. prosince 1905 a zemřel 23. prosince 1973. Byl to holandský astronom, planetární vědec, selenograf, autor mnoha publikací a profesorem astronomie. Mnoho lidí považuje Kuipera za otce moderní planetární vědy. Kuiperův pás byl pojmenován právě po něm.

Označení observatoře Catalina Sky Survey (CSS). Mt. Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Označení observatoře Catalina Sky Survey (CSS). Mt. Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled byl postaven na počátku 60. let za účelem průzkumu Měsíce v rámci přípravy na nadcházející mise kosmických lodí Apollo. Místo splňovalo dvojí požadavky. Velmi kvalitní pozorovací podmínky (seeing 1 - 2 úhlové vteřiny (chvění vzduchu)) a snadný přístup z univerzity (asi hodina jízdy autem). Takto vytvořený atlas Měsíce byl nazýván „nejlepší” pozemskou fotografií měsíčního povrchu, který kdy byl proveden časopisem Sky & Telescope. Na dalekohledu Kupier 61" si současní pozorovatelé nejvíce cenní špičkové optiky, skvělých podmínek a zároveň i útulného ubytování připomínající horskou chatu do které vede krytý tunel, protože v zimním období zde napadne hodně sněhu. Fantastická chalupa mi osobně připomněla časy strávené na expedici na Hvězdárně v Úpici. Pro romantické duše vrchol hory též poskytuje dech-beroucí pohledy do okolí.

Dalekohled Kuiper (1,54 m) na rámové paralaktické montáži. Mt.Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled Kuiper (1,54 m) na rámové paralaktické montáži. Mt.Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

V současnosti je na dalekohledu instalovaná CCD kamera, která obsahuje 111 milionů pixelů (10 560 x 10 560) a dokáže pokrýt obrazové pole téměř o velikosti 20 čtverečních stupňů!
Druhou observatoří je Cassegrain s průměrem zrcadla 1 metr F/2,6 a třetí 0,7 m Schmidt dalekohled (Steward Observatory/ Catalina Sky Survey), která má rovněž stejnou CCD kameru jako 1,5 metrový dalekohled.
Projekt Catalina Sky Survey (CSS) je mezi astronomy dost známým, ale pro ostatní si dovolím pár vět na vysvětlenou. Catalina Sky Survey (CSS) je projekt financovaný NASA, podporovaný programem NEOO (Near Earth Object Observation Program) a pod Úřadem pro koordinaci planetární obrany (PDCO). Hlavní sídlo je v lunární a planetární laboratoři University of Arizona v Tucsonu. Posláním CSS je plně se věnovat objevování a sledování objektů blízkých Zemi (NEO) ve snaze katalogizovat alespoň 90 procent odhadované populace NEO větších než 140 metrů, z nichž některé jsou klasifikovány jako potenciálně nebezpečné asteroidy (PHA), které představují dopadovou hrozbu pro Zemi.
Lidově řečeno - CSS je strážcem naší civilizace. Nezapomeňme, co se stalo dinosaurům. Otázka nezní kde, ale kdy se to bude opakovat. Možná je to analogie příběhu španělské chřipky a pandemie Covid19 jen s podstatně „delší periodou”.

Dalekohled Kuiper (1,54 m) včetně hledáčku a vyvažovacího systému. Mt.Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled Kuiper (1,54 m) včetně hledáčku a vyvažovacího systému. Mt.Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled Kuiper (1,54 m). Mt.Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled Kuiper (1,54 m). Mt.Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Místní ovládání dalekohledu Kuiper u 1,54 m. Mt. Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Místní ovládání dalekohledu Kuiper u 1,54 m. Mt. Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Označení dalekohledu Kuiper. Mt. Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Označení dalekohledu Kuiper. Mt. Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled 0,7 m Schmidt dalekohled (Steward Observatory/ Catalina Sky Survey).Mount Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled 0,7 m Schmidt dalekohled (Steward Observatory/ Catalina Sky Survey).Mount Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Příště: SkyCenter na Mount Lemmon




Seriál

 1. Observatoře očima bačkorového astronoma
 2. Dalekohled Dr. Luboše Kohoutka
 3. První dvoumetr
 4. Dvojče Perkova dalekohledu
 5. Perkův dalekohled
 6. Dalekohled a medvědi na Rozhenu
 7. Dvoumetr pod Elbrusem
 8. Laserová observatoř
 9. Česká stopa v astronomickém ráji
 10. Dalekohled MPG 2,2 m na La Silla
 11. Legenda astronomie - Dánský dalekohled
 12. Lovec exoplanet
 13. Znovuzrození E152
 14. Hranatá kopule dalekohledu NTT
 15. Dalekohled a čokoláda
 16. Porodnice zrcadel
 17. Katedrála astronomie
 18. Dalekohled programu Apollo
 19. SkyCenter na Mount Lemmon
 20. John F. Kennedy a americký Stonehenge
 21. Dalekohledy města andělů
 22. Modré oko
 23. William Herschel Telescope
 24. Legenda československé astronomie


O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem (www.bardon.cz) a jen za několik málo let oslaví půl století pod oblohou. Jeho vášeň k astronomii odstartovala kometa Kohoutek v roce 1973. Záhy navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo jakousi koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře. Tak krátký příklad za všechny: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), observatoř OGS na Tenerife (ESA) a Dánský 1,54 m dalekohled na observatoři ESO, La Silla v Chile.

Je „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM), také členem několika astronomických organizací: Mezinárodní astronomická unie (čestný člen), Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a profesionální Evropské astronomické unie (EAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř Zdeňkovi udělila čestný titul ESO Photo Ambassador. Také je autorem knihy: Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.

Štítky: Zdeněk Bardon


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východní mlhovina Řasy

HaOIII paleta východní části mlhoviny Řasy 20x300s Ha (Baader 7nm) 28x300s OIII (Baader 6nm) Gain 1600, Offset 25, bin 1x1 QHY 294MM Pro, EQ6R, SW 200/800, ZWO EAF, Baader Ha, OIII

Další informace »