Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dalekohled programu Apollo

Dalekohled programu Apollo

Kopule dalekohledu Kuiper (1,54 m). Mt.Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Observatoře očima bačkorového astronoma - díl XVIII. V minulých dílech jsme navštívili Vatikánskou observatoř VATT a LBT na Mount Graham v Arizoně v nadmořské výšce 3 290 metrů.  Nyní je přesuneme o „kousek” jinam. Na Mount Bigelow, asi 30 kilometrů severně od města Tucson, kde se nacházejí tři samostatné hvězdárny. Dva z nich využívá projekt Catalina Sky Survey (CSS).

Kuiper 61-inch (1,54 m) s dřívějším pojmenováním NASA Telescope je dalekohled provozovaný Stewardovou observatoří University of Arizona a leží v nadmořské výšce 2 510 metrů na hoře Bigelow v pohoří Catalina. Teleskop byl pojmenován po velmi slavném astronomovi Gerard Peter Kuiper, který se narodil 7. prosince 1905 a zemřel 23. prosince 1973. Byl to holandský astronom, planetární vědec, selenograf, autor mnoha publikací a profesorem astronomie. Mnoho lidí považuje Kuipera za otce moderní planetární vědy. Kuiperův pás byl pojmenován právě po něm.

Označení observatoře Catalina Sky Survey (CSS). Mt. Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Označení observatoře Catalina Sky Survey (CSS). Mt. Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled byl postaven na počátku 60. let za účelem průzkumu Měsíce v rámci přípravy na nadcházející mise kosmických lodí Apollo. Místo splňovalo dvojí požadavky. Velmi kvalitní pozorovací podmínky (seeing 1 - 2 úhlové vteřiny (chvění vzduchu)) a snadný přístup z univerzity (asi hodina jízdy autem). Takto vytvořený atlas Měsíce byl nazýván „nejlepší” pozemskou fotografií měsíčního povrchu, který kdy byl proveden časopisem Sky & Telescope. Na dalekohledu Kupier 61" si současní pozorovatelé nejvíce cenní špičkové optiky, skvělých podmínek a zároveň i útulného ubytování připomínající horskou chatu do které vede krytý tunel, protože v zimním období zde napadne hodně sněhu. Fantastická chalupa mi osobně připomněla časy strávené na expedici na Hvězdárně v Úpici. Pro romantické duše vrchol hory též poskytuje dech-beroucí pohledy do okolí.

Dalekohled Kuiper (1,54 m) na rámové paralaktické montáži. Mt.Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled Kuiper (1,54 m) na rámové paralaktické montáži. Mt.Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

V současnosti je na dalekohledu instalovaná CCD kamera, která obsahuje 111 milionů pixelů (10 560 x 10 560) a dokáže pokrýt obrazové pole téměř o velikosti 20 čtverečních stupňů!
Druhou observatoří je Cassegrain s průměrem zrcadla 1 metr F/2,6 a třetí 0,7 m Schmidt dalekohled (Steward Observatory/ Catalina Sky Survey), která má rovněž stejnou CCD kameru jako 1,5 metrový dalekohled.
Projekt Catalina Sky Survey (CSS) je mezi astronomy dost známým, ale pro ostatní si dovolím pár vět na vysvětlenou. Catalina Sky Survey (CSS) je projekt financovaný NASA, podporovaný programem NEOO (Near Earth Object Observation Program) a pod Úřadem pro koordinaci planetární obrany (PDCO). Hlavní sídlo je v lunární a planetární laboratoři University of Arizona v Tucsonu. Posláním CSS je plně se věnovat objevování a sledování objektů blízkých Zemi (NEO) ve snaze katalogizovat alespoň 90 procent odhadované populace NEO větších než 140 metrů, z nichž některé jsou klasifikovány jako potenciálně nebezpečné asteroidy (PHA), které představují dopadovou hrozbu pro Zemi.
Lidově řečeno - CSS je strážcem naší civilizace. Nezapomeňme, co se stalo dinosaurům. Otázka nezní kde, ale kdy se to bude opakovat. Možná je to analogie příběhu španělské chřipky a pandemie Covid19 jen s podstatně „delší periodou”.

Dalekohled Kuiper (1,54 m) včetně hledáčku a vyvažovacího systému. Mt.Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled Kuiper (1,54 m) včetně hledáčku a vyvažovacího systému. Mt.Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled Kuiper (1,54 m). Mt.Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled Kuiper (1,54 m). Mt.Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Místní ovládání dalekohledu Kuiper u 1,54 m. Mt. Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Místní ovládání dalekohledu Kuiper u 1,54 m. Mt. Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Označení dalekohledu Kuiper. Mt. Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Označení dalekohledu Kuiper. Mt. Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled 0,7 m Schmidt dalekohled (Steward Observatory/ Catalina Sky Survey).Mount Bigelow, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled 0,7 m Schmidt dalekohled (Steward Observatory/ Catalina Sky Survey).Mount Bigelow, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Příště: SkyCenter na Mount Lemmon




Seriál

  1. Observatoře očima bačkorového astronoma
  2. Dalekohled Dr. Luboše Kohoutka
  3. První dvoumetr
  4. Dvojče Perkova dalekohledu
  5. Perkův dalekohled
  6. Dalekohled a medvědi na Rozhenu
  7. Dvoumetr pod Elbrusem
  8. Laserová observatoř
  9. Česká stopa v astronomickém ráji
  10. Dalekohled MPG 2,2 m na La Silla
  11. Legenda astronomie - Dánský dalekohled
  12. Lovec exoplanet
  13. Znovuzrození E152
  14. Hranatá kopule dalekohledu NTT
  15. Dalekohled a čokoláda
  16. Porodnice zrcadel
  17. Katedrála astronomie
  18. Dalekohled programu Apollo
  19. SkyCenter na Mount Lemmon
  20. John F. Kennedy a americký Stonehenge
  21. Dalekohledy města andělů
  22. Modré oko
  23. William Herschel Telescope
  24. Legenda československé astronomie
  25. Český dalekohled E152 na La Silla v Chile „žije”!


O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem (www.bardon.cz) a jen za několik málo let oslaví půl století pod oblohou. Jeho vášeň k astronomii odstartovala kometa Kohoutek v roce 1973. Záhy navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo jakousi koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře. Tak krátký příklad za všechny: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), observatoř OGS na Tenerife (ESA) a Dánský 1,54 m dalekohled na observatoři ESO, La Silla v Chile.

Je „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM), také členem několika astronomických organizací: Mezinárodní astronomická unie (čestný člen), Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a profesionální Evropské astronomické unie (EAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř Zdeňkovi udělila čestný titul ESO Photo Ambassador. Také je autorem knihy: Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.

Štítky: Zdeněk Bardon


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »