Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Katedrála astronomie

Katedrála astronomie

Kopule dalekohledu LBT (Large Binocular Telescope). Mount Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Observatoře očima bačkorového astronoma - díl XVII. V minulém dílu jsme navštívili Vatikánskou observatoř VATT na Mount Graham v Arizoně v nadmořské výšce 3 290 metrů. Jen pár stovek metrů opodál se nachází neuvěřitelný výtvor lidských mozků a rukou a tak se dostáváme k vrcholů všech vrcholů.  Obřímu, gigantickému a naprosto neskutečnému goliáši. Největší dalekohled světa s jednolitým zrcadlem, respektive dvěma. Osobně bych to pojmenoval jako zázrak technologie jedenadvacátého století. Fantastický přístroj byl příznačně pojmenován - Large Binocular telescope (LBT). V českém překladu - Velký binokulární dalekohled.

Podobný typ dalekohledu používají myslivci, ale zdejší binokulár používá zrcadla o průměru 8,4 metrů a hned dvě vedle sebe! Pokud se spojí optický výkon obou zrcadel, tak je dosaženo ekvivalentu jednoho zrcadla o průměru 12 metrů!
Na provozu obřího stroje se podílejí čtyři skupiny univerzit. Na straně USA to jsou zejména Arizona State University, The Ohio State University a University of Minnesota. Za Evropu pak německý Max Planck Institute for Astronomy a italská Istituto Nazionale di Astrofisica. Ve skutečnosti je to daleko větší skupina a koho to zajímá, tak na stránkách LBT nalezne více informací.

Pohled na Submillimeter Telescope a LBT. Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Pohled na Submillimeter Telescope a LBT. Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

První věcí, která skutečně zaujme je vlastní budova s kopulí. Ovšem pokud se hranatá „krabice” dá považovat za kopuli. Já myslím, že slušivější název může být něco jako sofistikovaný kryt. A je fakt obrovský. Jenom šíře jedné štěrbiny je neuvěřitelných 10 metrů. Podvozková kola, použitá z železničních vagonů, nesou celou váhu kopule, která se otáčí synchronně s dalekohledem. Pokud se „zapomenete” v kopuli při chodu dalekohledu, pak je tak trochu legrační nalézt východ, který neustále mění svoji polohu.

Jeden z podvozků kopule dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Jeden z podvozků kopule dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled na první pohled připomíná „pivovar”, protože orientace v obrovském množství potrubí je relativně náročná, protože zde je velmi těžké pojmenovat něco jako tubus a montáž. Prostě dalekohled je integrován do montáže. Základem teleskopu je mamutí konstrukce ve tvaru písmene „T”. Na kratších stranách jsou uložena dvě zrcadla o průměru 8,417 metru, F/1,142. Tloušťka přední stěny skleněného kotouče je pouhých 28 milimetrů, celková hmotnost 16 tun a tloušťka „včelí plástve” 894 milimetrů. Soustava zrcadel pracuje v optické konfiguraci Gregory s výsledným f/15. Sekundární zrcadlo je samozřejmě součástí adaptivní optiky.

Jedno ze dvou primárních zrcadel o průměru 8,4 metru dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Jedno ze dvou primárních zrcadel o průměru 8,4 metru dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Zrcadla jsou samozřejmě produktem Laboratoře zrcadel v Tucsonu. Revoluční pojetí výroby uspoří značnou masu skla a tak jen pro srovnání - legendární Hale teleskop (1949) na Mount Palomaru s průměrem žebrovaného zrcadla průměru 508 centimetrů má hmotnost 14,5 tun.
Konstrukce otevřeného „tubusu” je umístěna Alt/Az montáži, který plave na hydrostatických ložiscích. A jsme opět u hydraulického oleje a řešení použité před mnoha desítkami roků. Ovšem zde, je to jinak. Tím myslím dvojitou kolébku ložisek na vertikálním zdvihu. Princip hydraulického lože jsem již několikrát popsal, ale tady je problém podstatně složitější, protože se využívají současně dvě ložiska a tak mimo nadnášení, se musí hydraulické axiální kleště postarat o to, aby dalekohled „nespadl” ze základní konstrukce azimutu.

Detailní snímek hydraulického ložiska dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Detailní snímek hydraulického ložiska dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Osobně jsem byl nadšený ze způsobu vyvažovaní složité konstrukce. To se provádí naprosto jednoduše a současně geniálně. Nemrznoucí kapalinou. Ta se přečerpává do malých nádrží integrovaných v konstrukci dalekohledu.
V roce 2017 celou horu zachvátil rozsáhlý požár. Oheň rozpoutal blesk. Shořela většina stromů v okolí observatoře VATT a LBT. Snad jen zázrakem hasičské letouny zachránily obě observatoře před totální zkázou.

Dalekohled LBT v porovnání s velikostí člověka (uprostřed snímku pod dalekohledem stojí autor). Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled LBT v porovnání s velikostí člověka (uprostřed snímku pod dalekohledem stojí autor). Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Autor v řídícím centru dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Autor v řídícím centru dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Schéma dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Schéma dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Jedno z primárních zrcadel o průměru 8,4 metru. Dalekohled LBT, Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Jedno z primárních zrcadel o průměru 8,4 metru. Dalekohled LBT, Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled LBT ze strany hydraulických ložisek. Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled LBT ze strany hydraulických ložisek. Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

CCD kamera dalekohledu LBT (velikost připomíná malé auto). Mt. Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
CCD kamera dalekohledu LBT (velikost připomíná malé auto). Mt. Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

LBT a Submillimeter Telescope za úplňku. Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
LBT a Submillimeter Telescope za úplňku. Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Budova dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Budova dalekohledu LBT. Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Otevřená "kopule" a Submillimter Telescope. Mt.Graham, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Otevřená "kopule" a Submillimter Telescope. Mt.Graham, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Pohled na Submillimeter Telescope (Heinrich Rudolf Hertz) na Mt. Graham. Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Pohled na Submillimeter Telescope (Heinrich Rudolf Hertz) na Mt. Graham. Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Příště: Dalekohled programu Apollo
Seriál

 1. Observatoře očima bačkorového astronoma
 2. Dalekohled Dr. Luboše Kohoutka
 3. První dvoumetr
 4. Dvojče Perkova dalekohledu
 5. Perkův dalekohled
 6. Dalekohled a medvědi na Rozhenu
 7. Dvoumetr pod Elbrusem
 8. Laserová observatoř
 9. Česká stopa v astronomickém ráji
 10. Dalekohled MPG 2,2 m na La Silla
 11. Legenda astronomie - Dánský dalekohled
 12. Lovec exoplanet
 13. Znovuzrození E152
 14. Hranatá kopule dalekohledu NTT
 15. Dalekohled a čokoláda
 16. Porodnice zrcadel
 17. Katedrála astronomie
 18. Dalekohled programu Apollo
 19. SkyCenter na Mount Lemmon
 20. John F. Kennedy a americký Stonehenge
 21. Dalekohledy města andělů
 22. Modré oko
 23. William Herschel Telescope
 24. Legenda československé astronomie
 25. Český dalekohled E152 na La Silla v Chile „žije”!


O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem (www.bardon.cz) a jen za několik málo let oslaví půl století pod oblohou. Jeho vášeň k astronomii odstartovala kometa Kohoutek v roce 1973. Záhy navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo jakousi koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře. Tak krátký příklad za všechny: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), observatoř OGS na Tenerife (ESA) a Dánský 1,54 m dalekohled na observatoři ESO, La Silla v Chile.

Je „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM), také členem několika astronomických organizací: Mezinárodní astronomická unie (čestný člen), Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a profesionální Evropské astronomické unie (EAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř Zdeňkovi udělila čestný titul ESO Photo Ambassador. Také je autorem knihy: Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.

Štítky: Zdeněk Bardon


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6543 (PK 096+29.1) Kočičí oko - Cat's Eye

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2022 získal snímek „Kočičí oko“, jehož autorem je Roman Hujer Astronomie je poetická věda. Objektům na obloze, které nesou většinou místo názvu písmenné a číselné kódy označující pořadové číslo v tom kterém astronomickém katalogu, astronomové často

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pelikán, IC 5070

Pelikán alebo IC 5067/70 je emisná hmlovina v súhvezdí Labuť, ktorá dostala názov podľa svojho tvaru. 288x150 sec. Lights ISO1600, master bias, 80 flats

Další informace »