Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Plenární schůze ČAS

Plenární schůze ČAS

Dne 8.12.2002 tomu bude právě 85 let, co se konala ustavující valná schůze České astronomické společnosti. Za účasti 50 zájemců o astronomii vznikla v posluchárně České techniky v Náplavní ulici 6 naše společnost. Její členskou základnou prošla řada dnes již světově uznávaných osobností a mnoho významných astronomů dnešní doby. Řada z nich stála v jejím čele nebo se aktivně podílela na jejím vedení. V historii české, respektive československé astronomie sehrála naše společnost nezanedbatelnou úlohu.

Dovoluji si Vás proto jménem České astronomické společnosti pozvat na slavnostní Plenární schůzi naší společnosti, která je zároveň malou vzpomínkou na 85. výročí jejího založení.

Slavnostní Plenární schůze se koná ve středu 4. prosince 2002 od 15.00 v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost č. 206.

Účast zatím přislíbili všichni předsedové naší společnosti po roce 1989. Pevně věřím, že tato schůze bude příjemným a milým setkáním v předvánočním čase.

Program:

15:00Zahájení
15:10Hlavními hosty jsou bývalí předsedové ČASu
15:30Debata a vzpomínky hostů, čestných členů a dalších, kteří svůj život spojili s ČAS
16:15Světelné znečištění a vývoj okolo vyhlášky Ministerstva životního prostředí - Pavel Suchan
16:30Debata, diskuse
17:00Informace o pojmenování hvězdárny v Jindřichově Hradci po prof. Frant. Nušlovi Informace o konferenci a oslavách 90. let výročí narození prof. Z Kopala Přijetí Astronomické společnosti v Hradci Králové za kolektivního člena ČAS
17:15Přednáška Mgr. Jaroslava Soumara "Tycho Brahe a Johannes Kepler v Praze"
18:45Předpokládaný konec

Srdečně zvu, pokud budete mít zájem o rezervaci místa, prosím nejlépe emailem na adresu : stepan.kovar@astro.cz




O autorovi

Štěpán Kovář

Štěpán Kovář

Ing. Štěpán Kovář, PhD. se věnuje především historii astronomie 20. století. Jeho dlouholetým tématem je architektura a vývoj astronomických observatoří. V letech 2001-2004 se podílel na vedení České astronomické společnosti. Je autorem několika monografií a dokumentárních fotografických výstav. V letech 2003 - 2008 pracoval v Evropské laboratoři pro nukleární výzkum (CERN) v Ženevě jako software engineer.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »