Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pojeďte za polární září

Pojeďte za polární září

Kometa PanSTARRS a polární záře. Autor: Petr Pazour
Kometa PanSTARRS a polární záře.
Autor: Petr Pazour
Hvězdárna v Rokycanech již od závěru loňského roku připravuje cestu pro zájemce o sledování polárních září podzimní cestu do Skandinávie. V současné chvíli je s cestovní kanceláří již prakticky domluvena celá trasa patnáctidenní cesty Švédskem a Norskem. Pokud byste mezi 29. zářím a 13. říjnem 2013 chtěli strávit čas pod dechberoucím astronomickým představením a poznat divokou krásu severské přírody, neváhejte se přidat...

Mapa trasy expedice. Autor: Karel Halíř.
Mapa trasy expedice.
Autor: Karel Halíř.
Současný stav je takový, že je objednán malý autobus pro 24 osob. Na poslední chvíli jsme ovšem dostali od CK nabídku, že pokud by se počet účastníků navýšil o dalších minimálně sedm zájemců, bylo by možné pro dopravu využít velký autobus, což by samozřejmě bylo lepší, jak s ohledem na pohodlí účastníků, tak na úložní prostor na zavazadla.

V současné chvíli tak hledáme ještě alespoň čtyři zájemce o účast na naší cestě. Ta se uskuteční ve dnech 29. září (NE, odjezd dopoledne z Rokycan a Prahy) až 13. října (NE). Níže je připojen i program naší cesty. Cena, zahrnující dopravu autobusem (včetně trajektů), ubytování většinou v mládežnických hostelech, deset večeří a osm snídaní a pojištění, je 21 275,- Kč.

V případě zájmu dejte co nejdříve vědět na mail halir@hvr.cz. Na téže adrese je možné také získat další, ještě podrobnější, informace.

Karel HALÍŘ
Hvězdárna v Rokycanech
mail: halir@hvr.cz
mobil: 608 478 902
Hvězdárna v Rokycanech
Voldušská 721
337 01  Rokycany
telefon: 371 72 26 22

Program:

29.09. : Odjezd v ranních hodinách. Průjezd SRN na noční osmihodinový trajekt do Švédska (možnost kabin).

trajekt

30.09. : Vylodění, jízda švédskou krajinou kolem jednoho z největších jezer Evropy,jezera Vattern, se zastávkami v Jönköpingu, popř. Linköpingu k švédské metropoli Stockholmu. Nocleh.

Tvetagardens - mládežnický hostel necelých 30 km před Stockholmem                                                                                     

01.10. : Stockholm nazývaný „Benátkami severu“ - prohlídka hlavních atraktivit města: královský palác – střídání stráží, radnice, Gamla stan - staré město s úzkými dlážděnými uličkami a City Hall, místo, kde se každoročně slaví udělování Nobelovy ceny, radniční věž - výhled. Stockholm Observatory muzeum. Nocleh. 

Uppsala City hostel - mládežnický hostel v centru Uppsaly                                                                                                                             

02.10. : Uppsala - prohlídka univerzitního města s proslulou katedrálou (největší ve Skandinávii). Návštěva Old Observatory. Knihovna Carolina Rediviva – možnost shlédnout Codex Argenteus. Gävle -   Gamla Gelfe - unikátní rezervace se starými dřevěnými domy –  krátká prohlídka. Pokračování po břehu Botnického zálivu přes Soderhamn a Sundsvall dále na sever. Nocleh. 

Umea - mládežnický hostel                                                                           

03.10. : Překročení Polárního kruhu – zastávka, laponské centrum Jokkmokk s Laponským muzeem. Cesta přes národní park Muddus s hlubokými soutěskami do Gällivare a poté do Kiruny, nejvýše položeného města Švédska (579 m), hornického města, kde se nachází údajně největší podzemní rudný důl na světě. Odjezd na nocleh.

Kiruna - mládežnický hostel                                                                                                                                         

04.10. : Nejprve zastávka v nár. parku Abisko s vysokohorskou severskou přírodou, v případě příznivého počasí možnost výjezdu lanovkou pod vrchol hory Nuolja (výhled na Laponskou bránu). (V případě nepříznivého počasí návštěva Narviku). Překročení hranice do Norska a pokračování podél Herjangsfjordu přes kilometrový most Tjelsundbrua na Vesterály divokou a krásnou přírodou. Nocleh.

Vesterály - Andenes - nadstandardní chaty                  

05.10. : Ostrovy Vesteralen. Andenes – nejsevernější místo Vesterál, prohlídka Velrybího centra (muzeum – vstup není v ceně).  Přejezd přes další Vesterálské ostrovy  na Lofoty. Odjezd na nocleh.

Lofoty - Laukvik - kemping Sandsletta - jednoduché chaty                                                                                                                   

06.10. : Okouzlující ostrovy Lofoty, které patří k nejmalebnějším místům z celé Skandinávie. Svolvaer, město, nad nímž se tyčí ostré štíty hor, Kabelvag – Vagan kirke – velký roubený kostel z 19. stol.,  prohlídka unikátních rybářských vesnic Henningsvaer (chráněno UNESCEM), který je údajně vyhlášen za nejkrásnější místo Norska díky své poloze (roztroušeno na ostrůvcích spojených mosty), Reine (nejfotografovanější scenérie) a zcela na jihu Lofot  městečko A. Noční přejezd zpět na pevninu.

noční přejezd                                                                                                                                                  

07.10. : Trajekt na pevninu, cestou pohledy na hory, které vyrůstají přímo z moře. Nezvyklá krajina ledovcového původu s nekonečnými rašeliništi s nesčetnými jezery a horami neuvěřitelných tvarů. Překročení Polárního kruhu - zastávka. Ledovec Svartisen – přejezd motorovou loďkou do jeho blízkosti a poté pěší výstup k jeho splazu (dle počasí). Pokračování na jih kolem divokých vodopádů Laksforsen, po proudu „královny norských řek“ Namsen a zastávka u „Brány severu“ – označuje hranici severního Norska.  Podél Trondheimfjordu odjezd na ubytování.        

08.10. : U  Trondheimfjordu leží středověké hlavní město Norska Trondheim - prohlídka města s jeho velkolepou katedrálou Nidaros, nejkrásnější   gotickou stavbou severní Evropy, královskou rezidencí i původními kupeckými domy na řece Nid. Odjezd okrajem horského masivu Dovrefjell a Opdalem, údolím padajících vodopádů, zastávka v Dombasu, potom u Trolí stěny  - jedné z nejvyšších skalních stěn Evropy a dojezd do Andalsnes - krásně položeného rybářského městečka u ústí řeky Raumy do Romsdalsfjordu. Nocleh.

Andalsnes - mládežnický hostel                                                                                    

09.10. : Jedna z nejkrásnějších oblastí Norska, jejíž divokost bere dech. Výjezd serpentýnami Trolí cesty přes vodopád Stigfossen a poté sjezd k soutěsce Gudbrandsjuvet  a dále do Linge - trajekt do Eidsdalu, (nebo možnost jízdy po Geirangeru - není v ceně) výjezd Cestou orlů na vyhlídku na nejkrásnější norský fjord Geiranger, sjezd do Gierangeru - zastávka, poté stoupání pod Dalsnibu (1.476 m) (možnost výjezdu dle počasí), z jejíhož vrcholu je podle Norů vidět to pravé Norsko. Odjezd na ubytování.  

Nordberg u Lomu - jednoduché chaty                                                                                                                                                

10.10. : Jotunheimen, nejvyšší horský hřeben v Evropě na sever od Alp - procházka v nejbližším okolí nejvyššího vrcholu celé Skandinávie - Galdhopiggenu (2.469 m ), zastávka v malebné obci Lom se starým dřevěným kostelíkem, prohlídka vynikající expozice kamenů a polodrahokamů, cesta podél dravé řeky Sjoy. Krátká zastávka u olympijského skokanského areálu v Lillehameru, odjezd na ubytování.  

Gjovik - mládežnický hostel                                                                                                                                           

11.10. : Oslo - prohlídka historického centra města, Vigeland park (ostrov Bygdoy s muzei Fram, Kon-Tiki).  Přes Svinesund  do jižního Švédska  do oblasti Malmö. Lund Observatory. Ubytování.

Landskrona - mládežnický hostel                                

12.10. : Odjezd trajektem na ostrov Hven (cena cca 100 SEK – není v ceně), zde možnost návštěvy památníku, observatoře a muzea Tycho Brahe. Odjezd zpět na pevninu a pokračování v cestě přes SRN do ČR.

trajekt                                                                                                                                          

13.10. : Návrat do ČR.
O autorovi

Karel Halíř

Karel Halíř

Astronom a popularizátor astronomie, ředitel Hvězdárny v Rokycanech a aktivní člen Zákrytové a astrometrické sekce ČAS. Pravidelně podává pod hlavičkou společnosti informace o těch nejzajímavějších úkazech nejen ze světa zákrytů hvězd Měsícem nebo planetkami. Informace rozesílá především formou zákrytových zpravodajů nebo populárním nepravidelným zpravodajem "Dneska by to možná šlo...". Pro odběr zpravodajů a alertů jej kontaktujte na stránkách rokycanské hvězdárny.19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »