Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Postavte si svou malou robotizovanou hvězdárnu a nebo si ji prostě kupte
Pavel Marek Vytisknout článek

Postavte si svou malou robotizovanou hvězdárnu a nebo si ji prostě kupte

Asi řada z nás si snila o své malé hvězdárně. Všichni jsme se potýkali s problémy, zda kopuli nebo odsuvnou střechu, jak to bude s otáčením, zda to vůbec někdo vyrobí. Takže se pojďme projít projít po jedné z nich, ať už jako inspiraci k nákupu či ke stavbě.

ROBO DOME

ROBO-DOME od americké společnosti Technical Innovations, Inc., to je malá hvězdárna, o které si nyní budeme chvíli číst. Hvězdárna je právě pro své rozměry určena především pro zájemce o astronomickou fotografii a pozorování se CCD. Je plně robotizována. Co to znamená ? Vše je ovládáno motory a řízeno počítačem. Takže si krásně sedíte v teplíčku a dalekohled dělá co potřebujete. Je určena pro malé a střední dalekohledy do průměru 11" tj. 279mm.

Kolik taková profi legrace stojí ??? Než ji začnete posuzovat, nechte si u nějaké společnosti v ČR udělat nabídku, možná se budete divit, že i přesto, že hvězdárna je vyráběna v U.S.A. je cena více než dobrá. Za kompletní systém včetně zabalení pro přepravu zaplatíte asi 3700 USD tj. necelých 120.000 Kč a to včetně motorů a příslušného dalšího HW a SW pro robotizaci a dálkové ovládání. Pokud by jste ji chtěli na klíč, pak i s dopravou a stavbou na Vašem pozemku v ČR přijde na nějakých 200.000 Kč (včetně cla, DPH, přepravy a montáže) a to už je v možnostech některých hvězdáren či movitějších amatérů.

ROBO DOME

Další informace o této hvězdárně najdete zde




O autorovi

Pavel Marek

Autor je členem České astronomické společnosti od roku1985. Je členem sekce B.R.N.O. - sekce pozorovatelů proměnných hvězdpozorovatelské skupiny Medůza. Je členem Astronomické společnosti v Hradci Kralové. Astronomii se věnuje amatérsky od svých 9 let adnes se věnuje i praktickému pozorování zejména v oblasti proměnných hvězd ato jak vizuálně, tak CCD. Je vlastníkem i několika dalekohledu různýchkonstrukcí a určení.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »