Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Povedený Den vlašimské hvězdárny
Jan Urban Vytisknout článek

Povedený Den vlašimské hvězdárny

Pozorování Slunce ve Vlašimi

Výročí založení hvězdárny jsme oslavili v pátek 12. června 2020. Vzácný host prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc., předseda České astronomické společnosti a emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i. v Ondřejově stejně jako padesátka dospělých i malých návštěvníků se zájmem sledoval speciální přednášku „České oči ve vesmíru“ Ing. Víta Lédla, Ph.D., Výzkumného centra TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR, v.v.i. o významných českých přístrojích na sondách, které zkoumají vesmír z oběžné dráhy Země. Více prostoru věnoval družici Evropské kosmické agentury Solar Orbiter, která aktuálně zkoumá Slunce.

Již odpolední program byl zaměřen na Slunce, Mgr. Jan Urban ukázal a vysvětlil návštěvníkům sluneční jevy prostřednictvím našich dalekohledů. Automatická meteorologická stanice ČHMÚ Praha a meteobudka vlašimské hvězdárny jsou pro návštěvníky hvězdárny silným magnetem a zájem o ně je trvale velký. Vydařilo se i večerní pozorování oblohy.

Zrcadla pro přístroj sondy Solar Orbiter z TOPTECu
Zrcadla pro přístroj sondy Solar Orbiter z TOPTECu
Až do konce září máme pro veřejnost připravena pravidelná páteční pozorování oblohy s výkladem demonstrátorů – začínají ve 21 hodin, v září už ve 20 hodin.

V pátek 2. října 2020 přijede světově uznávaný astrofotograf a známý český popularizátor astronomie Petr Horálek. Přijďte si poslechnout jeho zážitky z pobytu na nejmodernějším vědeckém pozorovacím pracovišti na světě a prohlédnout výstavu velkoformátových fotografií vesmíru.

Pozorování Slunce ve Vlašimi
Pozorování Slunce ve Vlašimi
Chceme také aktivně přispět ke zlepšování životního prostředí, a proto v sobotu 24. října 2020 pořádáme tradiční podzimní úklidovou akci v okolí hvězdárny v rámci kampaně „Ukliďme Česko!“.

Evropská noc vědců bude v pátek 27. listopadu 2020, těšit se můžete na speciální workshop.

Veškeré programy jsou určeny také rodinám s dětmi.

Vlašimská astronomická společnost o.p.s.
www.vas.cz
hvezdarna@vas.cz
Tel.: 607835434

Ing. Vít Lédl, Mgr. Miroslav Bárta a RNDr. Petr Heinzel ve Vlašimi
Ing. Vít Lédl, Mgr. Miroslav Bárta a RNDr. Petr Heinzel ve Vlašimi

Prohlídka meteostanice ve Vlašimi
Prohlídka meteostanice ve Vlašimi
O autorovi

Štítky: Vlašim, Vlašimská astronomická společnost, Vlašimská hvězdárna


44. vesmírný týden 2020

44. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 10. do 1. 11. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Zajímavé pohledy na komety stále nabízí druhá polovina noci. V minulém týdnu úspěšně dosedla kabina Sojuzu MS-16 s třemi kosmonauty. SpaceX završila stovku úspěšných startů do vesmíru. NASA potvrdila úspěšný odběr vzorků z asteroidu Bennu, ale odběrná nádoba není zcela uzavřena, možná je přeplněná. Před 100 lety byla objevena první „kentauří“ planetka Hidalgo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M45

Canon Eos 550D modifikovaný Sigma DC 17-70mm SW EQ6-R PRO 31x3min 1600ISO F/4 70mm Deepskystacker, photoshop

Další informace »