Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Povedený Den vlašimské hvězdárny
Jan Urban Vytisknout článek

Povedený Den vlašimské hvězdárny

Pozorování Slunce ve Vlašimi

Výročí založení hvězdárny jsme oslavili v pátek 12. června 2020. Vzácný host prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc., předseda České astronomické společnosti a emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i. v Ondřejově stejně jako padesátka dospělých i malých návštěvníků se zájmem sledoval speciální přednášku „České oči ve vesmíru“ Ing. Víta Lédla, Ph.D., Výzkumného centra TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR, v.v.i. o významných českých přístrojích na sondách, které zkoumají vesmír z oběžné dráhy Země. Více prostoru věnoval družici Evropské kosmické agentury Solar Orbiter, která aktuálně zkoumá Slunce.

Již odpolední program byl zaměřen na Slunce, Mgr. Jan Urban ukázal a vysvětlil návštěvníkům sluneční jevy prostřednictvím našich dalekohledů. Automatická meteorologická stanice ČHMÚ Praha a meteobudka vlašimské hvězdárny jsou pro návštěvníky hvězdárny silným magnetem a zájem o ně je trvale velký. Vydařilo se i večerní pozorování oblohy.

Zrcadla pro přístroj sondy Solar Orbiter z TOPTECu
Zrcadla pro přístroj sondy Solar Orbiter z TOPTECu
Až do konce září máme pro veřejnost připravena pravidelná páteční pozorování oblohy s výkladem demonstrátorů – začínají ve 21 hodin, v září už ve 20 hodin.

V pátek 2. října 2020 přijede světově uznávaný astrofotograf a známý český popularizátor astronomie Petr Horálek. Přijďte si poslechnout jeho zážitky z pobytu na nejmodernějším vědeckém pozorovacím pracovišti na světě a prohlédnout výstavu velkoformátových fotografií vesmíru.

Pozorování Slunce ve Vlašimi
Pozorování Slunce ve Vlašimi
Chceme také aktivně přispět ke zlepšování životního prostředí, a proto v sobotu 24. října 2020 pořádáme tradiční podzimní úklidovou akci v okolí hvězdárny v rámci kampaně „Ukliďme Česko!“.

Evropská noc vědců bude v pátek 27. listopadu 2020, těšit se můžete na speciální workshop.

Veškeré programy jsou určeny také rodinám s dětmi.

Vlašimská astronomická společnost o.p.s.
www.vas.cz
hvezdarna@vas.cz
Tel.: 607835434

Ing. Vít Lédl, Mgr. Miroslav Bárta a RNDr. Petr Heinzel ve Vlašimi
Ing. Vít Lédl, Mgr. Miroslav Bárta a RNDr. Petr Heinzel ve Vlašimi

Prohlídka meteostanice ve Vlašimi
Prohlídka meteostanice ve Vlašimi
O autorovi

Štítky: Vlašim, Vlašimská astronomická společnost, Vlašimská hvězdárna


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 5. júla 2020 večer

NLC večer 5 júla 2020. Kamera Canon 550D, objektív Canon 3,5-5,6/18-135mm, f/3,5 f = 18 mm, ISO 1600, expozícia 1/2 sekundy o 22:13 SELČ.

Další informace »