Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozvánka do Fakultní nemocnice Hradec Králové

Pozvánka do Fakultní nemocnice Hradec Králové

Pozvánka do nemocnice
Autor: Zdeněk Bardon

Co pohledává astronomie v nemocnici? Odpověď je velmi prostá. Astronom je především člověk a pokud věci v životě nejdou podle plánu, tak i „polámaný“ astronom potřebuje služby doktorů a sestřiček. V mém případě to nastalo vícekrát. Každý, kdo čekal nekonečné hodiny v čekárně nemocnic stejně jako já, musel být frustrován děsivými plakáty pitvající anatomii člověka, a to nemluvím o podivných výzvách k řádnému umývání rukou. A tak jsem dostal nápad. Když pacienti nemohou za hvězdami, tak hvězdy musí za nimi a výstavy astronomických obrazů, stejně jako přednášky v nemocnicích, se staly realitou.

Pozvánka na vernisáž Autor: Zdeněk Bardon
Pozvánka na vernisáž
Autor: Zdeněk Bardon

Nyní máte šanci se zúčastnit i se svými dětmi vernisáže nové výstavy astronomických obrazů člena Východočeské pobočky České astronomické společnosti (ČAS) a Fotoambasadora Evropské jižní observatoře (ESO) pana Zdeňka Bardona s názvem - Mojí milenkou je vesmír.
Výstava je již instalována a v úterý 9. července ve 14:00 bude za přítomnosti personálu kliniky, pacientů, vedení nemocnice, činitelů veřejného života a médií slavnostně otevřena vernisáží. Úvodní slovo pronese přednosta kliniky doc.MUDr. Ivan Vařeka Ph.D. Do tajů hlubin vesmíru uvede přítomné autor výstavy. Všichni jsou zváni nejen na vernisáž, ale i na výstavu. Mate-li čas, vezměte svoje děti a přijďte se podívat. Vše je zdarma. Možná uvidíte něco, co jste ještě neviděli!

Jak se ukázalo v několika předcházejících měsících, tak na Onkologické klinice Multiscan v nemocnici Pardubice se stalo něco, co nikdo z organizátorů nepředpokládal. Střední školy z Pardubic pořádaly zájezdy do nemocnice, aby shlédly výstavu, která zde byla instalována.
Nyní se kolekce obrazů přestěhovala na Rehabilitační kliniku Fakultní nemocnice Hradec Králové a snad lze očekávat podobný scénář.

V každém případě jsme s prof. MUDr. Karlem Odrážkou Ph.D. (Multiscan) a doc. MUDr. Ivanem Vařekou Ph.D. (Rehab. klinika FNHK) založili neuvěřitelnou tradici. Patří jim za to velké díky! Polidštili jsme studené prostory nemocnic, potěšili dušičky či srdíčka všech lidí a zároveň zviditelnili Hvězdárnu v Úpici , Českou astronomickou společnost, Evropskou jižní observatoř. Těmto institucím zároveň patří díky za financování celého projektu.

Nezvratným faktem je skutečnost, že oproti „normálním výstavním prostorám“ je nemocnice skutečně neobvyklým místem pro astronomickou výstavu. Ale v tom je podstata věci. Potěšit personál, pacienty či jejich doprovod a veškerou veřejnost.

Jasné nebe!

Výstava astronomických obrazů - Rehab. klinika FNHK Autor: Zdeněk Bardon
Výstava astronomických obrazů - Rehab. klinika FNHK
Autor: Zdeněk Bardon
O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem (www.bardon.cz) a jen za několik málo let oslaví půl století pod oblohou. Jeho vášeň k astronomii odstartovala kometa Kohoutek v roce 1973. Záhy navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo jakousi koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře. Tak krátký příklad za všechny: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), observatoř OGS na Tenerife (ESA) a Dánský 1,54 m dalekohled na observatoři ESO, La Silla v Chile.

Je „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM), také členem několika astronomických organizací: Mezinárodní astronomická unie (čestný člen), Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a profesionální Evropské astronomické unie (EAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř Zdeňkovi udělila čestný titul ESO Photo Ambassador. Také je autorem knihy: Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.

Štítky: FNHK


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »