Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přednáška: Hvězdáři za časů Jana Husa

Přednáška: Hvězdáři za časů Jana Husa

Mistr Jan Hus.
Autor: Wikipedie

Ve středu 13. května 2015 se uskuteční na Hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích přednáška věnovaná Křišťanovi z Prachatic, hvězdáři, jenž byl přítelem Jana Husa. Křišťanovo dílo představí manželé Hadravovi - PhDr. Alena Hadravová, CSc. z pohledu klasické filoložky a doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc. z pohledu astrofyzika. Program začíná v 19:00 hodin. Jednotné vstupné 80,- Kč, předprodej vstupenek od 4. května 2015 v otevírací době Hvězdárny a planetária ČB.

Křišťan z Prachatic, přítel Jana Husa, byl na počátku 15. st. všestranným učencem pražské univerzity. Největšího uznání dosáhly jeho latinské spisy o stavbě a užití astrolábu – staly se dokonce prvními texty, které o tomto astronomickém přístroji vyšly tiskem.

Petr Hadrava je český astrofyzik, vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V Astronomickém ústavu AV ČR v.v.i, se zabývá stelární a relativistickou astrofyzikou. Kromě odborných prací vydal několik knih popularizačních a o historii astronomie, některé ve spolupráci s manželkou. Alena Hadravová vystudovala klasickou filologii a český jazyk na Filozofické fakultě UJEP v Brně. V kabinetu dějin vědy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., připravuje edice středolatinských rukopisně dochovaných památek odborné literatury.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice uvádí tuto přednášku v rámci projektu Jižní Čechy husitské.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice je instituce, zabývající se astronomickým výzkumem a seznamováním široké veřejnosti s astronomií a jí příbuznými vědami. Českobudějovická hvězdárna je umístěna v Háječku na soutoku Vltavy a Malše.

Zřizovatelem instituce je Jihočeský kraj.

Petra Stolbenková
Hvězdárna a planetárium
České Budějovice
tel. 386 352 044
e-mail: marketing@hvezdarnacb.cz
http://www.hvezdarnaCB.cz




O autorovi

Štítky: Jan Hus


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »