Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přednáškové odpoledne na Štefánikově hvězdárně 25. dubna 2009

Přednáškové odpoledne na Štefánikově hvězdárně 25. dubna 2009

Štefánikova hvězdárna v Praze
Štefánikova hvězdárna v Praze
Dovolujeme si Vás pozvat na Přednáškové odpoledne na Štefánikově hvězdárně, které jsme připravili u příležitosti Mezinárodního roku astronomie. První za seriálu tří odpolední se uskuteční v sobotu 25. 4. 2009 od 15:00. Další se budou konat v květnu a v červnu.

Společným tématem tohoto odpoledne jsou hlavní témata současné astronomie - teorie migrace planet, hledání planet u cizích Sluncí a samozřejmě teorie vzniku a vývoje vesmíru. Přednášky jsou krátké, půlhodinové s prostorem k diskusi, a jsou určeny nejširší veřejnosti. Mezi přednášejícími je přední český fyzik a popularizátor astronomie Prof. RNDr. Petr kulhánek, CSc. Součástí odpoledne je i prohlídka pracoviště robotického dalekohledu MARK, které není veřejnosti běžně přístupné. Právě tento dalekohled využívá hvězdárna k pozorování vzdálených extrasolárních planet. Vstupné na celou akci je na úrovni běžného vstupného na pořady ŠH a činí 60 Kč pro dospělého. Více informací najdete na www.observatory.cz.

Program

    od 15:00
    Jakub Rozehnal: "Dejte mi pevný bod ..."
    "... a pohnu Zemí", prohlásil kdysi Archimédes. Netušil, že planety prošly obdobím rozsáhlé migrace, která dramaticky poznamenala tvář sluneční soustavy, aniž by k tomu nějaký pevný pod potřebovaly.
    Mgr. Stanislav Poddaný: Cizí světy
    Dlouhou dobu jsme nevěděli, i když tušili, že existují – exoplanety, planety u jiných sluncí. Povídání se zabývá současnými možnostmi jejich detekce a problémy s tím spojenými, včetně pozorování exoplanet amatérskými dalekohledy.
    Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.: Životopis vesmíru
    Vývoj názorů fyziky na vznik a vývoj vesmíru od středověku po současnost. Současná kosmologie v sobě spojuje svět propastných hlubin vesmíru s titěrným světem elementárních částic.
    od 17:00
    Hledá se Země - sci-fi pořad o hledání extrasolárních planet
    od 18:00
    exkurze k robotickému dalekohledu MARK




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »