Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přednáškové odpoledne na Štefánikově hvězdárně 25. dubna 2009

Přednáškové odpoledne na Štefánikově hvězdárně 25. dubna 2009

Štefánikova hvězdárna v Praze
Štefánikova hvězdárna v Praze
Dovolujeme si Vás pozvat na Přednáškové odpoledne na Štefánikově hvězdárně, které jsme připravili u příležitosti Mezinárodního roku astronomie. První za seriálu tří odpolední se uskuteční v sobotu 25. 4. 2009 od 15:00. Další se budou konat v květnu a v červnu.

Společným tématem tohoto odpoledne jsou hlavní témata současné astronomie - teorie migrace planet, hledání planet u cizích Sluncí a samozřejmě teorie vzniku a vývoje vesmíru. Přednášky jsou krátké, půlhodinové s prostorem k diskusi, a jsou určeny nejširší veřejnosti. Mezi přednášejícími je přední český fyzik a popularizátor astronomie Prof. RNDr. Petr kulhánek, CSc. Součástí odpoledne je i prohlídka pracoviště robotického dalekohledu MARK, které není veřejnosti běžně přístupné. Právě tento dalekohled využívá hvězdárna k pozorování vzdálených extrasolárních planet. Vstupné na celou akci je na úrovni běžného vstupného na pořady ŠH a činí 60 Kč pro dospělého. Více informací najdete na www.observatory.cz.

Program

    od 15:00
    Jakub Rozehnal: "Dejte mi pevný bod ..."
    "... a pohnu Zemí", prohlásil kdysi Archimédes. Netušil, že planety prošly obdobím rozsáhlé migrace, která dramaticky poznamenala tvář sluneční soustavy, aniž by k tomu nějaký pevný pod potřebovaly.
    Mgr. Stanislav Poddaný: Cizí světy
    Dlouhou dobu jsme nevěděli, i když tušili, že existují – exoplanety, planety u jiných sluncí. Povídání se zabývá současnými možnostmi jejich detekce a problémy s tím spojenými, včetně pozorování exoplanet amatérskými dalekohledy.
    Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.: Životopis vesmíru
    Vývoj názorů fyziky na vznik a vývoj vesmíru od středověku po současnost. Současná kosmologie v sobě spojuje svět propastných hlubin vesmíru s titěrným světem elementárních částic.
    od 17:00
    Hledá se Země - sci-fi pořad o hledání extrasolárních planet
    od 18:00
    exkurze k robotickému dalekohledu MARK




O autorovi



22. vesmírný týden 2025

22. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 5. do 1. 6. 2025. Měsíc bude v novu a bude jej možné vidět během dvou dnů ráno a večer. Planety se přiblížily úhlově Slunci, ráno trochu vykukuje Saturn a Venuše, večer mizí Jupiter a zůstává Mars. Aktivita Slunce je nyní opět nízká, přesto doslova odnikud nastala silná erupce. Česká vláda schválila realizaci letu Aleše Svobody do kosmu. Očekáváme start čínské mise Tianwen-2 k planetce a snad i test Super Heavy Starship. Před 85 lety se narodil fyzik Kip Thorne, nositel Nobelovy ceny za detekci gravitačních vln, který vystoupí 28. 5. v Praze s přednáškou v Karolinu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nový Měsíc

16 hod.20min starý Měsíc.

Další informace »