Hlavní dalekohled na hvězdárně ve VlašimiPro zájemce o astronomii se vlašimská hvězdárna otevírá také v letošním roce v pravidelné pozorovací sezóně pro veřejnost od května do srpna každý pátek od 21 hodin a v září každý pátek od 20 hodin. Pro návštěvníky je připraveno promítání, přednáška a pozorování oblohy astronomickými dalekohledy nebo pouhým okem.
Přednáška Bc. Lenky Trojanové na vlašimské hvězdárněV pátek 25. 5. 2012 od 18 hodin jsme k 15. výročí znovuotevření vlašimské hvězdárny připravili speciální přednášku Bc. Lenky Trojanové, odborné pracovnice Hvězdárny a planetária v Hradci Králové, s názvem "Hra s časem a gravitací - praktické astronomické modelování na teoretických základech". Pokud vás zajímá hledání odpovědí na základní otázky života, vesmíru a otázky týkající se podstaty jevů, jejichž průběh není možné sledovat přímo a v reálném čase, přijďte. Nemůžeme se proletět ohonem komety, nemůžeme vrátit čas a podívat se, jak se před 4,5 miliardami let formovala planeta Země. Můžeme si však udělat modelové experimenty, ať už počítačové nebo reálné, s jejichž pomocí odhalíme tajemství, která před námi vesmír skrývá. Po přednášce je připravena prohlídka hvězdárny a pozorování noční oblohy.
Další informace jsou vám k dispozici na našem webu www.vas.cz, kde jsou umístěna také meteorologická data z našich měření (teplota, tlak a vlhkost).
Na setkání pod hvězdnou oblohou se těší členové Vlašimské astronomické společnosti!
Vlašimská astronomická společnost je občanské sdružení, které si klade za úkol studium a prohlubování poznatků z astronomie, dalších přírodních věd a ostatních vědních oborů, stejně tak i propagaci a popularizaci astronomie a příbuzných věd mezi širokou veřejností a ve školách. Pracovat s dětmi a mládeží, vést je k systematické vědecké práci a seznamovat je s vědeckými poznatky a vést je k nerizikovému chování je další cíl, stejně tak i zabezpečení zachování a rozvoj činnosti vlašimské hvězdárny.
Vlašimská astronomická společnost byla založena v roce 1991.
Hvězdárna ve Vlašimi byla otevřena pro veřejnost v roce 1961, po několikaleté přestávce v činnosti byla znovu otevřena pro veřejnost v roce 1997.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
výřez
Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628