Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přednášky na vlašimské hvězdárně

Přednášky na vlašimské hvězdárně

Hlavní dalekohled na hvězdárně ve Vlašimi
Hlavní dalekohled na hvězdárně ve Vlašimi
Pro zájemce o astronomii se vlašimská hvězdárna otevírá také v letošním roce v pravidelné pozorovací sezóně pro veřejnost od května do srpna každý pátek od 21 hodin a v září každý pátek od 20 hodin. Pro návštěvníky je připraveno promítání, přednáška a pozorování oblohy astronomickými dalekohledy nebo pouhým okem.

Přednáška Bc. Lenky Trojanové na vlašimské hvězdárně
Přednáška Bc. Lenky Trojanové na vlašimské hvězdárně
V pátek 25. 5. 2012 od 18 hodin jsme k 15. výročí znovuotevření vlašimské hvězdárny připravili speciální přednášku Bc. Lenky Trojanové, odborné pracovnice Hvězdárny a planetária v Hradci Králové, s názvem "Hra s časem a gravitací - praktické astronomické modelování na teoretických základech". Pokud vás zajímá hledání odpovědí na základní otázky života, vesmíru a otázky týkající se podstaty jevů, jejichž průběh není možné sledovat přímo a v reálném čase, přijďte. Nemůžeme se proletět ohonem komety, nemůžeme vrátit čas a podívat se, jak se před 4,5 miliardami let formovala planeta Země. Můžeme si však udělat modelové experimenty, ať už počítačové nebo reálné, s jejichž pomocí odhalíme tajemství, která před námi vesmír skrývá. Po přednášce je připravena prohlídka hvězdárny a pozorování noční oblohy.

Další informace jsou vám k dispozici na našem webu www.vas.cz, kde jsou umístěna také meteorologická data z našich měření (teplota, tlak a vlhkost).

Na setkání pod hvězdnou oblohou se těší členové Vlašimské astronomické společnosti!


Vlašimská astronomická společnost je občanské sdružení, které si klade za úkol studium a prohlubování poznatků z astronomie, dalších přírodních věd a ostatních vědních oborů, stejně tak i propagaci a popularizaci astronomie a příbuzných věd mezi širokou veřejností a ve školách. Pracovat s dětmi a mládeží, vést je k systematické vědecké práci a seznamovat je s vědeckými poznatky a vést je k nerizikovému chování je další cíl, stejně tak i zabezpečení zachování a rozvoj činnosti vlašimské hvězdárny. Vlašimská astronomická společnost byla založena v roce 1991.

Hvězdárna ve Vlašimi byla otevřena pro veřejnost v roce 1961, po několikaleté přestávce v činnosti byla znovu otevřena pro veřejnost v roce 1997.




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »