Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Prosincová SKYMASTER starpárty
Pavel Marek Vytisknout článek

Prosincová SKYMASTER starpárty

V pondělí 8.prosince jsme s Evou narychlo oznámili ostatním členům ASHK, že večer vyjíždíme s naším CELESTRONem 11 GPS na první SKYMASTER starpárty.

Kolem osmé jsme naložili Michala Kyncla a vydali se směrem na Hoděšovice u Hradce Králové. Cestou jsme se stavili u benzínky na koblížky, které tam dávají zdarma (za úplatek poradím kde J ). Po pár minutách jsme už stáli na poli a vykládali dalekohled.

Postavit stativ je hračka. Trošku více zabrat nám zatím u Celestronu dává zabrat trefit šrouby na přichycení montáže ke stativu. Už jsme se i mírně začali vztekat. Ale pak se to povedlo. Musíme na to ale vymyslete nějaký fígl. Neodradilo nás ani to, že nám Martin Lehký po SMS sdělil, že podmínky nejsou nic moc, prý se moc chvěje vzduch. Pak jsem sundali kryt dalekohledu, nasadili okulár a to už je prostě rutina. Ustavování pomocí GPS je pomalu hračkou a začínám tomu systému snad i rozumět. Pak už jen stačilo mačkat čudlíky na co se chceme podívat.

Použili jsme funkci TOUR, která nabízí zajímavé objekty viditelné na obloze. Musíme podotknout, že jsme za hodinu viděl více deepsky objektů, než jsem předpokládal. Samozřejmě jsme zamířili na staré známé objekty jako je např. M42 v ORIONu a byla nádherná. Ale nechali jsme si systéme poradit i krásné otevřené hvězdokupy, slabší galaxie či dvojhvězdy. Nakonec jsme ještě koukli na Saturn.

Michal Kyncl po celou dobu testoval svoji špičkovou digitální kameru a fotoaparát a s výsledky a zkušenostmi se asi podělí sám. My jsme zase malinko otestovali přesnost montáže při přejíždění přes celou oblohu.

No na závěr snad jen, že nelitujeme ani trošku omrzlých nožiček, přeci jen pozorovat při -10°C už není úplně bez problémů. Takže pokud chcete jet na příští SKYMASTER starpárty s námi jste vítáni.




O autorovi

Pavel Marek

Autor je členem České astronomické společnosti od roku1985. Je členem sekce B.R.N.O. - sekce pozorovatelů proměnných hvězdpozorovatelské skupiny Medůza. Je členem Astronomické společnosti v Hradci Kralové. Astronomii se věnuje amatérsky od svých 9 let adnes se věnuje i praktickému pozorování zejména v oblasti proměnných hvězd ato jak vizuálně, tak CCD. Je vlastníkem i několika dalekohledu různýchkonstrukcí a určení.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »