Sluneční hodiny v Bystřici pod Hostýnem.Astronomická společnost Hradec Králové, pracovní skupina sluneční hodiny a Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádají ve dnech 20. až 21. 10. 2007 dvoudenní setkání přátel slunečních hodin s praktickou ukázkou, přednáškami pro veřejnost a s okružní jízdou za slunečními hodinami střední Moravy.
Program setkání začíná v sobotu 20. října 2007 v 10 hodin setkáním u slunečních hodin v Dřevohosticích. Dalšími zastávkami budou sluneční hodiny v Bystřici pod Hostýnem, v Rajnochovicích a ve Valašském Meziříčí. Odpolední část programu se uskuteční v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí, kde bude následovat několik přednášek a praktických ukázek. Po skončení programu se očekává diskuse v kuloárech hvězdárny, ubytovny nebo v blízké restauraci.
Sluneční hodiny v Bystřici pod Hostýnem.
V neděli ráno se účastníci setkání vydají na putování za dalšími slunečními hodinami podle programu: Hustopeče nad Bečvou, Skalička, Rouské, Malhotice, Lipník nad Bečvou, Lazníky, (Přerov).
Zájemci o sluneční hodiny, ale i další veřejnost, se mohou akce zúčastnit. Podrobnější informace o setkání přátel slunečních hodin najdete na internetových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236