Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Slavnostní otevření areálu historického objektu Ballnerovy hvězdárny

Slavnostní otevření areálu historického objektu Ballnerovy hvězdárny

Ballner_nova.jpg
Hvězdárně Valašské Meziříčí se po více jak desetiletém úsilí podařilo dokončit rekonstrukci historického objektu Ballnerovy hvězdárny z roku 1929 a jejího areálu. U příležitosti otevření této významné technické a kulturní památky pro veřejnost jsme připravili na čtvrtek 12. května 2005 netradiční slavnostní akci s bohatým programem.

Kromě slavnostního otevření historického objektu Ballnerovy hvězdárny se uskuteční vernisáž výstavy u příležitosti 50 let od otevření Hvězdárny Valašské Meziříčí pro veřejnost. Výstava instalovaná v historických prostorách dřevěné Ballnerovy hvězdárny připomíná nejen uplynulých padesát let činnost Hvězdárny Valašské Meziříčí, ale také minulost astronomů amatérů, kteří působili ve Valašském Meziříčí od 20. let minulého století.

Výstava je průřezem všeho zajímavého, co se dělo nebo děje na hvězdárně. Nenásilnou formou panelové instalace doplněné o předměty, používané v minulosti k astronomickým pozorováním, se návštěvník seznámí jednak s historií valašskomeziříčských astronomů, ale také se současnou prací na hvězdárně.

V průběhu slavnostního odpoledne bude Hvězdárna Valašské Meziříčí otevřena pro veřejnost zdarma. Dále je připraven netradiční program pro děti s názvem "Sluneční soustava na zahradě", pozorování Slunce a navíc účastníci slavnostního odpoledne budou mít v tento den volný vstup na večerní program u dalekohledu (bude-li přát počasí, bude možno pozorovat Měsíc, Jupitera a Saturna, dále hvězdy, mlhoviny a hvězdokupy).

Ballner_stara.jpg

Dřevěná Ballnerova hvězdárnička, přezdívaná též "kolňa badajna" je součástí Hvězdárny Valašské Meziříčí teprve od roku 2001. V roce 1994 byla provedena první část její opravy, aby byla zachována dalším generacím. V posledních letech probíhala další postupná rekonstrukce, především objektu, který přímo sousedí s hvězdárnou. A právě zde byla vybudována malá ale útulná výstavní síň. Jak se změnil vzhled Ballnerovy hvězdárny, je na první pohled zřejmé ze srovnání současného stavu (viz obrázek nahoře) se stavem před rokem 1994.

Podrobnější informace o slavnostním otevření Ballnerovy hvězdárny jsou uveřejněny na stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »