Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Slavnostní otevření areálu historického objektu Ballnerovy hvězdárny

Slavnostní otevření areálu historického objektu Ballnerovy hvězdárny

Ballner_nova.jpg
Hvězdárně Valašské Meziříčí se po více jak desetiletém úsilí podařilo dokončit rekonstrukci historického objektu Ballnerovy hvězdárny z roku 1929 a jejího areálu. U příležitosti otevření této významné technické a kulturní památky pro veřejnost jsme připravili na čtvrtek 12. května 2005 netradiční slavnostní akci s bohatým programem.

Kromě slavnostního otevření historického objektu Ballnerovy hvězdárny se uskuteční vernisáž výstavy u příležitosti 50 let od otevření Hvězdárny Valašské Meziříčí pro veřejnost. Výstava instalovaná v historických prostorách dřevěné Ballnerovy hvězdárny připomíná nejen uplynulých padesát let činnost Hvězdárny Valašské Meziříčí, ale také minulost astronomů amatérů, kteří působili ve Valašském Meziříčí od 20. let minulého století.

Výstava je průřezem všeho zajímavého, co se dělo nebo děje na hvězdárně. Nenásilnou formou panelové instalace doplněné o předměty, používané v minulosti k astronomickým pozorováním, se návštěvník seznámí jednak s historií valašskomeziříčských astronomů, ale také se současnou prací na hvězdárně.

V průběhu slavnostního odpoledne bude Hvězdárna Valašské Meziříčí otevřena pro veřejnost zdarma. Dále je připraven netradiční program pro děti s názvem "Sluneční soustava na zahradě", pozorování Slunce a navíc účastníci slavnostního odpoledne budou mít v tento den volný vstup na večerní program u dalekohledu (bude-li přát počasí, bude možno pozorovat Měsíc, Jupitera a Saturna, dále hvězdy, mlhoviny a hvězdokupy).

Ballner_stara.jpg

Dřevěná Ballnerova hvězdárnička, přezdívaná též "kolňa badajna" je součástí Hvězdárny Valašské Meziříčí teprve od roku 2001. V roce 1994 byla provedena první část její opravy, aby byla zachována dalším generacím. V posledních letech probíhala další postupná rekonstrukce, především objektu, který přímo sousedí s hvězdárnou. A právě zde byla vybudována malá ale útulná výstavní síň. Jak se změnil vzhled Ballnerovy hvězdárny, je na první pohled zřejmé ze srovnání současného stavu (viz obrázek nahoře) se stavem před rokem 1994.

Podrobnější informace o slavnostním otevření Ballnerovy hvězdárny jsou uveřejněny na stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »