Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Studentské stáže na Slunečním oddělení

Studentské stáže na Slunečním oddělení

celostat přístroje FICUS
Autor: archiv Astronomického ústavu AVČR

Sluneční oddělení Astronomického ústavu AV ČR nabízí stáž pro studenty středních a vysokých škol i pro zkušené astronomy amatéry. Podívejte se na nabízené programy a kontaktujte nás.

Nabízíme možnost vyzkoušet si pozorování s optickými přístroji na slunečním oddělení Astronomického ústavu v Ondřejově. Program je primárně určen studentům středních a vysokých škol, kteří tak můžou získat nové zkušenosti v oboru, který studují či chtějí studovat. Může být ale zajímavý i pro zkušené astronomy amatéry. Stáž lze realizovat i v rámci studentských projektů středních škol či středoškolské odborné činnosti (SOČ).

Zájemci se mohou účastnit těchto pozorovacích programů:

1. Sluneční patrola - systematické pozorování aktuální sluneční aktivity od kresby po snímky - http://www.asu.cas.cz/~sunwatch/. Student se setká s různým typem dat (aktuální i archivní), které se bude učit nejen vytvářet ale i následně zpracovávat.

2. FICUS - širokopásmový spektrograf na pozorování slunečních erupcí. Student se bude účastnit testovacích i rutinních měření s novým přístrojem, získaná data může dál analyzovat.

3. HSFA2 - multikanálový úzkopásmový spektrograf - https://www.asu.cas.cz/~sos/hsfa2.html. Student se bude účastnit rutinních pozorování protuberancí a slunečních erupcí.

Termín stáží je v období červen - září 2021, délka trvaní dle domluvy, minimálně 1 týden.

Ubytování a stravování na Astronomickém ústavu se bude řídit dle aktuálně platných opatření v souvislosti s pandemickou situací.

Zájemci se mohou hlásit Martině Pavelkové martina.pavelkova@asu.cas.cz.

 




O autorovi

Martina Pavelková

Narodila se v roce 1990 v Chodově. Už od útlého věku se významným způsobem zasazovala do dění za Hvězdárně v Karlových Varech, kde později působila i jako vedoucí astronomických táborů. Od roku 2013 do roku 2017 byla zaměstnankyní Hvězdárny ve Valašském Meziříčí, kde působila jako astronomka, popularizároka astronomie a jako odborná pracovnice. Od roku 2017 se věnuje především systematickému pozorování slunečních protuberancí a erupcí v Astronomickém ústavu AV v Ondřejově.

Štítky: Stáž, Pozorování Slunce, Astronomický ústav Ondřejov


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »