Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Studentské stáže na Slunečním oddělení

Studentské stáže na Slunečním oddělení

celostat přístroje FICUS
Autor: archiv Astronomického ústavu AVČR

Sluneční oddělení Astronomického ústavu AV ČR nabízí stáž pro studenty středních a vysokých škol i pro zkušené astronomy amatéry. Podívejte se na nabízené programy a kontaktujte nás.

Nabízíme možnost vyzkoušet si pozorování s optickými přístroji na slunečním oddělení Astronomického ústavu v Ondřejově. Program je primárně určen studentům středních a vysokých škol, kteří tak můžou získat nové zkušenosti v oboru, který studují či chtějí studovat. Může být ale zajímavý i pro zkušené astronomy amatéry. Stáž lze realizovat i v rámci studentských projektů středních škol či středoškolské odborné činnosti (SOČ).

Zájemci se mohou účastnit těchto pozorovacích programů:

1. Sluneční patrola - systematické pozorování aktuální sluneční aktivity od kresby po snímky - http://www.asu.cas.cz/~sunwatch/. Student se setká s různým typem dat (aktuální i archivní), které se bude učit nejen vytvářet ale i následně zpracovávat.

2. FICUS - širokopásmový spektrograf na pozorování slunečních erupcí. Student se bude účastnit testovacích i rutinních měření s novým přístrojem, získaná data může dál analyzovat.

3. HSFA2 - multikanálový úzkopásmový spektrograf - https://www.asu.cas.cz/~sos/hsfa2.html. Student se bude účastnit rutinních pozorování protuberancí a slunečních erupcí.

Termín stáží je v období červen - září 2021, délka trvaní dle domluvy, minimálně 1 týden.

Ubytování a stravování na Astronomickém ústavu se bude řídit dle aktuálně platných opatření v souvislosti s pandemickou situací.

Zájemci se mohou hlásit Martině Pavelkové martina.pavelkova@asu.cas.cz.

 




O autorovi

Martina Pavelková

Narodila se v roce 1990 v Chodově. Už od útlého věku se významným způsobem zasazovala do dění za Hvězdárně v Karlových Varech, kde později působila i jako vedoucí astronomických táborů. Od roku 2013 do roku 2017 byla zaměstnankyní Hvězdárny ve Valašském Meziříčí, kde působila jako astronomka, popularizároka astronomie a jako odborná pracovnice. Od roku 2017 se věnuje především systematickému pozorování slunečních protuberancí a erupcí v Astronomickém ústavu AV v Ondřejově.

Štítky: Stáž, Pozorování Slunce, Astronomický ústav Ondřejov


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »