Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vesmírná milenka z observatoře La Silla v časopise FotoVideo

Vesmírná milenka z observatoře La Silla v časopise FotoVideo

FotoVideo
Autor: FotoVideo

Astrofotograf Zdeněk Bardon, člen Východočeské pobočky České astronomické společnosti, fotoambasador ESO a držitel prestižní ceny – čestný člen Mezinárodní astronomické unie, tentokrát nejen na obálce legendárního časopisu FotoVideo, ale i na osmi stranách uvnitř únorového čísla představuje výsledky své fotografické podzimní mise na observatoř ESO na La Silla v poušti Atacama v Chile. Kromě klasických fotografických cílů na jižní obloze bylo jedním z účelů cesty otestovat fotografickou techniku.

Tentokrát to byla Zdeňkova již patnáctá fotografická expedice na Evropskou jižní observatoř (ESO). Záminkou pro volbu termínu byla skutečnost, že se v tomto období Mléčná dráha „pokládá“ na horizont, což z našich zeměpisných šířek není možné pozorovat. A skýtá tak pro našince netradiční pohled na noční oblohu nad kopulemi a přístroji této známé a špičkové observatoře. Ostatně, přiložený snímek nám toto ukazuje v plné kráse. Tři „houby“ v popředí představují soustavu tří dalekohledů BlackGEM. Teleskopy skenují jižní oblohu a pátrají po kosmických zdrojích gravitačních vln, jako jsou například splynutí neutronových hvězd nebo černých děr.

Mléčná na La Silla Autor: Zdenek Bardon / ESO
Mléčná na La Silla
Autor: Zdenek Bardon / ESO

Pro snímání fantastické oblohy na La Silla společnost Nikon zapůjčila svoji vlajkovou loď – bez-zrcadlovku Z8 – a společnost Tamron teleobjektiv 100-400. Jistě není nutné připomínat, že vézt na druhou stranu drahé vybavení, když už vám to neříká „pane“, je docela riskantní záležitost.

Observatoř La Silla v Chile Autor: Zdenek Bardon / ESO
Observatoř La Silla v Chile
Autor: Zdenek Bardon / ESO

Bohužel i navzdory značným a pečlivým přípravám se počasí úplně nepovedlo. Masivní airglow a dvě noci se zataženou oblohou zkomplikovaly celou expedici. Do všeho zasahoval ostrý vítr, který atakoval hranici rychlosti 90 km/hod.

Navzdory nepřízni klimatu se několik úlovků povedlo získat. A jeden se dokonce netýkal ani noční oblohy. V této souvislosti je dobré připomenout jméno RNDr. Ladislava Křivského, CSc, z observatoře na Ondřejově. Ten se zabýval nejen výzkumem sluneční činnosti, ale také historií a egyptologií. V roce 1986 publikoval svoji práci na téma symboliky tvaru zapadajícího Slunce  a stavby egyptských pyramid. Téměř dokonalý snímek zdeformovaného Slunce se zeleným zábleskem skutečně připomíná schodovitou pyramidu v Sakkáře.

Zelený záblesk Autor: Zdenek Bardon / ESO
Zelený záblesk
Autor: Zdenek Bardon / ESO

Každého milovníka fotografování nočních krás velmi trápí světelné znečištění. Na La Silla tento problém není, ale nastává jiný a možná mnohem horší. Zabijáci nočního nebe mají své jméno. Jsou to bezesporu satelity a ohrožují všechna místa na planetě bez výjimky. Nejen Starlinky, ale obrovské množství dalších postupně zaplavují oblohu.

Obloha na La Silla Autor: Zdenek Bardon / ESO
Obloha na La Silla
Autor: Zdenek Bardon / ESO

Slovy Zdeňka – ještě před dvěma lety na širokoúhlých snímcích byly dráhy satelitů málo patrné, ale nyní jsou na každém. Jedna dvouminutová expozice Mléčné dráhy nad horizontem zaznamená hned několik jasných stop. Bohužel, není to jen problém amatérských astrofotografů, ale i profesionálních pracovišť. Prakticky už neexistuje snímek, kde by nebyla nějaká dráha satelitu. Tajně doufáme, že se jednou nebude celá obloha „hýbat“.

Počasí zamíchalo precizně připraveným plánem, ale co naplat. Příště to bude určitě lepší a o tom fotografování nebeských krás je. Co dodat závěrem? Fotografování vesmíru je nejen vášeň, ale i milenka, která sice mnohokrát potrápí, ale nesmírně potěší. Od toho milenky jsou.

 




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: La Silla


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »