Jak napovídá název -
Kouzlo periferie sluneční soustavy - bude ten letošní zaměřen na odlehlé končiny sluneční soustavy. Přednášet se bude o vzniku planet, o tom, co se skrývá za dráhou planety Neptun, jaký vlastně byl ve skutečnosti objevitel Pluta Clyde Tombaugh a v neposlední řadě i tělesech tzv. Kuiperova pásu.
V planetáriu mohou účastníci shlédnout pořad Vesmírné živly a v případě jasného počasí proběhne na hvězdárně pozorování tematicky zaměřené na podzimní hvězdnou oblohu.
Další informace naleznete na
stránkách HaP J. Palisy.
O autorovi
Martin Vilášek (*1970)
O astronomii se zajímá od svých šestnácti let, kdy zcela podlehl pohledu na hvězdnou oblohu a kouzlu Mléčné dráhy. S pozorováním začínal jako vlk samotář, a postupně se seznamoval s podobně „postiženými“ lidmi, s jejichž pomocí si postavil několik dalekohledů, které umístil do vlastní malé hvězdárny na zahradě za domem. Při studiu na vysoké škole začal docházet do ostravského planetária a od roku 1989 byl demonstrátorem na hvězdárně. Od roku 2003 vede Astronomický kurz pro veřejnost a v roce 2006 se stal stálým zaměstnancem. Podílí se na vzdělávacích programech pro školy i veřejnost, vytváří nové pořady pro planetárium a ve volných chvílích připravuje grafiku pro vzdělávací panely v expozicích planetária. Přesto, že se podmínky pro pozorování v Ostravě neustále zhoršují, je přesvědčen, že astronomie je ta nejdůležitější věda na světě a hvězdná obloha je to nejkrásnější, co může člověk svým zrakem spatřit.