Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vítání jara na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Vítání jara na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Předjarní den na Hvězdárně Valašské Meziříčí (2007).
Předjarní den na Hvězdárně Valašské Meziříčí (2007).
Podle kalendáře začíná astronomické jaro ve středu 21. března v 1 hodinu 7 minut 25 sekund středoevropského času (SEČ). Nastává jarní rovnodennost. Podle astrologů Slunce vstupuje do znamení Berana. Ve skutečnosti se Slunce nachází v souhvězdí Ryb. V době jarní rovnodennosti Slunce prochází nebeským rovníkem (přechází z jižní polokoule na polokouli severní), den i noc jsou stejně dlouhé. S přibývající dobou se délka dne, kdy je Slunce nad obzorem, postupně prodlužuje a noc zkracuje, a to až do letního slunovratu.

Pravidelně poslední březnový víkend se rovněž v České republice zavádí tzv. letní čas. V roce 2007 se tak stane v neděli 25. března, kdy se o druhé hodině ranní středoevropského času (SEČ) posune časový údaj na třetí hodinu středoevropského letního času (SELČ). Noc bude tedy o jednu hodinu kratší. Letní čas skončí v neděli 28. října 2007.

Na tento víkend, tj. na 23. až 25. března 2007, připravila Hvězdárna Valašské Meziříčí setkání příznivců astronomie pod názvem „Vítání jara“. Toto setkání navazuje na tradiční letní astronomický tábor (červenec) a astronomické loučení s prázdninami (srpen). Je určeno především studentům středních škol a stálým účastníkům již zmiňovaných akcí. Program bude mít jak praktickou, tak i teoretickou část a obsahově bude zaměřen na „jaro“ z pohledu astronomie. Případní zájemci se ještě mohou přihlásit.

Předjarní den na Hvězdárně Valašské Meziříčí (2007).
Předjarní den na Hvězdárně Valašské Meziříčí (2007).

Po několikaměsíčním „jarním“ počasí se i na Valašsko opět vrátila zima. Vystihuje to i dnešní sněhová nadílka a nízké teploty. Této situace využili někteří pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí jako přípravu na akce v rámci „vítání jara“. Jen doufáme, že skutečně přijde.


Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí






18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »