ESO EELT, 39m dalekohled budovaný na hoře Cerro Amazones v chilských Andách Autor: ESO/L. CalçadaVe čtvrtek devatenáctého června pořádá Evropská jižní observatoř (ESO) slavnost prvního výkopu (napsala bych "pokládání základního kamene", ale ono to bude spíš vyhazování kamene) v souvislosti s odpalováním části vrcholku hory Armazones. Do vzduchu vyletí asi pět tisíc tun skály. To je součást velkého vyrovnávacího procesu, který přetvoří horu tak, aby na ni mohl být umístěn 39m dalekohled spolu s technickým zázemím.
Mapa Paranalu a EELT Autor: ESO / L. CalçadaUdálost bude živě vysílána přes webcast na Livestream od 16:30 UTC do 18:30 UTC (18:30-20:30 CEST) (možnost změny). Účastníci mohou sledovat živé tweetování z @ESO pod hashtagem #EELTblast a pokládat otázky (v angličtině), které budou, pokud možno, zodpovězeny v reálném čase.
Podrobnější informace je možno získat v (anglickém) článku na stránkách ESO, události je věnován i snímek týdne.
Aktualizace 19. 6. 2014, 20:00: Odstřel proběhl dle plánu. I když nebyl moc efektní, šlo o významný krok pro budoucnost evropské i chilské astronomie.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.