Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výjimečná přednáška: Nobelista Kip Thorne v Praze

Výjimečná přednáška: Nobelista Kip Thorne v Praze

Kip Thorne, nositel Nobelovy ceny z roku 2017
Autor: Christopher Michel

Na konci května budeme mít tu čest přivítat v Praze jednoho z nejvýznamnějších fyziků současnosti – prof. Kipa Thorna, laureáta Nobelovy ceny za fyziku (2017) za zásadní přínos k detekci gravitačních vln. V Karolinu přednese veřejnou přednášku určenou odborné i laické veřejnosti (v angličtině). Přijďte si poslechnout výjimečnou osobnost vědy, která propojuje teorii relativity, kvantovou fyziku i Hollywood!

Kromě špičkového výzkumu se prof. Thorne proslavil také jako vědecký konzultant a producent filmu Interstellar, kde dohlížel na vědeckou přesnost zobrazení černých děr a cestování červími dírami.

V Praze přednese veřejnou přednášku určenou odborné i laické veřejnosti (v angličtině):

  • Přednáška: Quantum Fluctuations in our Universe’s Warped Side: Big Bang, Black Holes, Wormholes, Time Travel and Gravitational Waves
  • Kdy: středa 28.5. v 19:00
  • Kde: Modrá posluchárna – Karolinum, Univerzita Karlova (Ovocný trh 3/5, Praha 1)

Přednáška je součástí Jiří Bičák Memorial Conference věnované památce teoretického fyzika profesora Bičáka.

Vstup je zdarma a registrace není nutná, přijďte však s dostatečným předstihem.

Prof. Kip Thorne v Praze 28. 5. 2025 Autor: Vesmír pro lidstvo
Prof. Kip Thorne v Praze 28. 5. 2025
Autor: Vesmír pro lidstvo

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Vesmír pro lidstvo
[2] Česká cesta do vesmíru



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Přednáška , Kip Thorne


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »