Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vyšlo čtvrté číslo časopisu Gliese
Petr Kubala Vytisknout článek

Vyšlo čtvrté číslo časopisu Gliese

Titulní strana čísla 4/2008
Titulní strana čísla 4/2008
Čtvrté číslo časopisu o exoplanetách a životě ve vesmíru Gliese je ke stažení na internetu. Z obsahu: První fotografie exoplanety a hned problém * Mlhovina v Orionu není vhodná pro hmotnější exoplanety * Nové návrhy na lovce exoplanet * ETD - Exoplanets Transit Database * Podpora astrobiologického výzkumu * Američané nedají pokoj


Gliese 4/2008 - obsah:

Články
První fotografie exoplanety a hned problém
Mlhovina v Orionu není vhodná pro hmotnější exoplanety
Nové informace o exoplanetě COROT-exo-4b
Jedinečnost sluneční soustavy a role hmotných planet
Mohou se planety srazit?
Nové návrhy na lovce exoplanet
ETD - Exoplanets Transit Database

Rubriky
Ze světa exoplanet (Exoplanety na stránkách National Geographic, VLT nalezl stopy po planetách v mladých discích, Američané nedají pokoj, Přípravy družice Kepler pokračují, Obydlená planeta u hvězdy OGLE-2006-BLG-109L?, Podpora astrobiologického výzkumu)
Nové přírůstky
Situace na trhu

Gliese 3/2008 si můžete stáhnout zde (pdf, 1 MB).

Časopis Gliese přináší 4x ročně ucelené informace z oblasti výzkumu exoplanet, protoplanetárních disků, hnědých trpaslíků a astrobiologie. Vydavatelem časopisu je Valašská astronomická společnost.

Gliese si lze stáhnout také ze stránek www.astro.cz/gliese, nebo si ho nechat zasílat emailem.






O autorovi



29. vesmírný týden 2026

29. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je nízko na západě Venuše a Měsíc se k ní přiblíží v pátek večer. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a nízko nad severovýchodem už i Mars a Uran. Aktivita Slunce je nyní nízká. Vyhledat můžeme kometu 10P/Tempel 2 a jednu z mnoha supernov v malé galaxii poblíž Velkého vozu. Čínský nosič CZ-10B má znovupoužitelý první stupeň, který hned napoprvé úspěšně přistál. SpaceX finišuje testy Super Heavy Starship směrem k testovacímu letu, který se může uskutečnit už v noci na čtvrtek. Před 60 lety probíhala testovací mise Gemini 10 a vzpomínáme rok narození prvního Američana na oběžné dráze, Johna Glenna.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 10P/Tempel

Snímek širšího okolí komety 10P/Tempel v souhvězdí Kozoroha. Složeno z 11 expozic po 60 sekundách. Výsledek je proti originálu 4x zmenšený.

Další informace »