Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výstavba největšího dalekohledu světa schválena

Výstavba největšího dalekohledu světa schválena

ELT.jpg
Větší je lepší. Když vyrábíte dalekohled, přejete si zhotovit co největší objektiv, jaký zvládnete. Evropská asociace se rozhodla postavit mimořádně velký dalekohled ELT (Extremely Large Telescope), jehož objektiv bude mít průměr mezi 50 až 100 m. Posunula se tak blíže k realizaci dalekohledu, který umožní astronomům vyřešit některé současné otázky poznávání stavby, vzniku a vývoje vesmíru.

Jestliže se podaří během příštích 5 let vyřešit veškeré konstrukční problémy, dalekohled ELT by mohl být dokončen v roce 2015. Jeho kvality budou mimořádné. Zatímco Hubblův kosmický dalekohled (HST) je schopen rozlišit na povrchu Měsíce detaily o velikosti 95 m, pomocí ELT, vybaveného kompenzací atmosférických poruch (tzv. seeing - atmosférický neklid), bude možno rozlišit na Měsíci dva objekty vzdálené od sebe 2 m. Na realizaci první etapy vývoje dalekohledu ELT bylo zatím vyčleněno 31 miliónů euro v rámci projektu FP6.

Dr. Isobel Hooková z univerzity v Oxfordu, která je vedoucí pracovní skupiny pro návrh vědeckých úkolů pro dalekohled ELT, prohlásila: "ELT je velmi vzrušující projekt pro astronomy. Objektiv o průměru 50 až 100 m by mohl kompletně změnit naše představy o vesmíru a přesně odpovědět na některé současné základní otázky: Existuje ve vesmíru planeta podobná naší Zemi? Jak vznikaly první hvězdy a vzdálené galaxie? Pomocí dalekohledu ELT získáme mnohem více informací, než máme k dispozici nyní. Bude to podobný skok v poznávání vesmíru, jako když lidé poprvé namířili dalekohledy na oblohu."

Související článek: Evropa plánuje výstavbu superdalekohledu.

Zdroj: www.pparc.ac.uk
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »