Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zažít ÚLeT!

Zažít ÚLeT!

Úžasný letní tábor pro mladé
Autor: ÚDiF

Úžasný Letní Tábor pro mladé objevitele na Hvězdárně v Úpici se uskuteční i letos. Již počtvrté se na hvězdárně v Úpici sejde parta nadšených lidí (vesměs fyziků a Instruktorů Brno), kteří pro děti ve věku 10-15 let připravili fyzikálně-experimentální tábor ÚLeT. Cíl tábora? Objevovat, přemýšlet, poznávat a užít si prázdnin! Termín letošního ÚLeTu je 25. 7. - 1. 8. A téma? Čtěte dále...

Záhada zmizelého etalonu!

Výroba střelného prachu na ÚLeTě 2014 Autor: ÚDiF
Výroba střelného prachu na ÚLeTě 2014
Autor: ÚDiF
Začneme trošku zeširoka u jednotky hmotnosti. Kilogram je poslední jednotka, která je definovaná pomocí předlohy, a ne fyzikální definicí. Kilogram byl původně zvolen tak, aby odpovídal hmotnosti 1 litru vody. Tato původní definice však měla závažné nedostatky, kvůli nimž byl kilogram v roce 1889 definován na základě vyrobené předlohy, které se říkalo etalon. No a etalon váhy byl vyroben tak, aby vyhovoval váze 1 litru vody. Při výrobě však došlo k malé odchylce, která způsobila, že 1 kilogram vody nemá objem přesně 1 litr, ale 1,000 028 l. Jak to?

Bohužel i definice etalonem má problémy:

  1. Z nejasných příčin za posledních 100 let prototyp ztratil přibližně 50 mikrogramů. Jelikož je však kilogram definován jako aktuální hmotnost prototypu, změnila se tím i velikost kilogramu.
  2. U definice jediným prototypem hrozí teoretická možnost, že by tento prototyp mohl být ztracen nebo zničen. 
  3. Definici prototypem nelze předat na dálku, např. v situaci, kdy by bylo potřeba kilogram popsat někomu, kdo se nemůže dostat k prototypu. 

A tady už jsme u tématu tábora. Protože právě (a nejen) to, co se stane, když se etalon váhy ztratí, se dozvíme na ÚLeTu 2015... Přitom si v detektivním prostředí vyzkoušíme na vlastní kůži mnoho dalších experimentů a využijeme pátrací metody v praxi. Nezapomeneme ani na celodenní výlet, osvěžení místního bazénku a velký táborák.

Jedinečnost táboru dala kombinace jeho organizátorů z řad vystudovaných fyziků, kteří profesionálně předvádějí fyziku ve spolku Divadla fyziky ÚDiF, a z řad Instruktorů Brno, kteří se věnují zážitkovým akcím pro mládež. Program tak sestává z her a workshopů zaměřených nejen na objevování světa skrze vlastní zkušenost, ale i sebepoznávání, tedy v čem jsme dobří a v čem slabší, jak se s tím vyrovnat, jaké jsou naše priority nebo jak respektovat ostatní v kolektivu s odlišnými názory.

Zkouška pointilismu na ÚLeTu 2014 Autor: ÚDiF
Zkouška pointilismu na ÚLeTu 2014
Autor: ÚDiF
Myšlenka vzniku tábora s fyzikální tématikou přišla od malé skupinky lidí, kteří si říkají ÚDiF Divadlo fyziky. Již šest let se snažíme lidem ukazovat, že fyzika může bavit a inspirovat a že ji mohou (nedejbože Ji) i porozumnět. Fyziku bereme jako nástroj k tomu, aby lidé přemýšleli nad jednoduchými věcmi kolem sebe, protože přestaneme-li přemýšlet, přestaneme-li se ptát... Naštěstí Vaše děti touhu po poznání mají a vy je můžete nechat ji rozvíjet.

Na ÚLeT se sjíždějí děti z celé republiky. Areál hvězdárny zajišťuje jak dobrodružné spaní pod stany, tak příjemné sociální zázemí – sprchy, toalety, společenskou místnost, velký travnatý areál pro realizaci mnoha her a v neposlední řadě možnost večerního pozorování oblohy na amatérské i odborné úrovni. Letos se opět více jak polovina dětí hlásí s nadšením znovu, volných máme ještě deset míst, pokud tedy o táboru uvažujete, určitě nic neodkládejte a kontaktujte nás co nejdříve.

Více informací na www.ulet.astronomie.cz.
Kontakt: Barbora Mikulecká, ulet@astronomie.cz.

ÚLeT „Se strojem času“ 2014 Autor: ÚDiF
ÚLeT „Se strojem času“ 2014
Autor: ÚDiF




O autorovi

Barbora Mikulecká

Barbora Mikulecká

Barbora Mikulecká (* 1988) je česká popularizátorka astronomie a fyziky. Podílí se zejména na různých osvětových show, jako je věda v ulicích, ve kterých předvádí fyziku světa kolem nás hravým a podmanivým způsobem. Jako členka týmu Úžasného divadla fyziky (ÚDiF) spolupracuje na přípravách neobvyklých i zdánlivě zcela běžných, ale fascinujících experimentů. Kromě astronomie a fyziky (zejména ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno) ji baví fotografování a turistika.

Štítky: ÚDiF, Úžasný letní tábor Úpice, ÚLeT


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »