Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zemětřesení v Chile Evropskou jižní observatoř neohrozilo

Zemětřesení v Chile Evropskou jižní observatoř neohrozilo

Paranal - foto ESO
Paranal - foto ESO
V sobotu 27. února 2010 v 7:34 našeho času zasáhlo střední Chile zemětřesní o síle 8,8 stupňů. Epicentrum leželo 115 kilometrů severovýchodně od města Concepción a 325 km jihozápadně od hlavního města Santiago. Zemětřesení v zemi způsobilo oběti na životech, zranění a velké škody.

Evropské jižní observatoři, která má v Chile špičkovou astronomickou techniku a řadu zaměstnanců, se naštěstí škody vyhnuly. Nebyla hlášena ani žádná zranění nebo dokonce úmrtí pracovníku ESO. Komunikace a tok informací je ale složitý, protože v zemi dochází k výpadkům proudu a počítačových sítí. ESO vyzývá všechny astronomy, kteří měli do Chile přiletět pozorovat oblohu, aby své cesty odložili. Všechny lety do nebo ze Santiaga jsou v současné době zrušeny nebo odkloněny. Informace o pozorovacích programech budou poskytnuty později.

Navzdory tomu, že šlo o 7. nejsilnější zemětřesení na světě v historii, observatoře ESO neutrpěly žádnou škodu. Je to částečně zásluhou toho, že budovy byly stavěny tak, aby zemětřesení odolaly a částečně proto, že epicentrum bylo přeci jen dost vzdáleno. Na observatoři La Silla byla přerušena dodávka proudu a způsobila výpadek pozorování jen asi na 10 minut. Zbytek noci byly přístroje zásobovány záložním generátorem. Ostatních observatoří a zařízení - Paranal, APEX a ALMA se zemětřesení nedotklo vůbec.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »