Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zemřel RNDr. Ivan Šolc, CSc., který pomohl sledovat vesmír v rentgenovém záření

Zemřel RNDr. Ivan Šolc, CSc., který pomohl sledovat vesmír v rentgenovém záření

Ivan Šolc Autor: Zbyněk Melich
Ivan Šolc
Autor: Zbyněk Melich
V pondělí 13. 5. 2013 nás zastihla zpráva, že navždy odešel tam, odkud není návratu, pan RNDr. Ivan Šolc, CSc. Ivan se narodil 20. 5. 1927. Po ukončení gymnázia studoval fyziku a astronomii na Karlově univerzitě.

Dr. Šolc je astronomům hlavně znám jako autor řetězových interferenčně polarizačních úzkopásmových filtrů, používaných v astronomii k pozorování protuberancí a chromosféry Slunce. Jím rozpracovaná technologie galvanoplastické výroby rentgenových objektivů pro astronomická pozorování umožnila první pozorování kosmu v tomto oboru spektra, uskutečněné v rámci programu Interkosmos.

Ivan celý svůj život zasvětil aplikované fyzice, pracoval ve Výzkumném ústavu pro monokrystaly, v n. p. Dioptra a následně na pracovišti turnovské Optické dílny AsÚ ČSAV Ondřejov, dnes Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Kde působil, zavedl opracování přesné optiky, krystaloptiky, realizaci tenkých vrstev a RTG optiky. Za přínos v technických vědách byl v roce 2007 oceněn Akademií věd ČR medailí Františka Křižíka. V roce 2010 se stal čestným občanem města Turnov. Poslední ocenění: Pocta hejtmana libereckého kraje významným osobnostem, byla Ivanovi předána v roce 2012.

Ivan byl znám jako člověk mimořádně moudrý, čestný a přátelský, s renesanční šíří dovedností a vědomostí.  Jeho um zůstane zachován v množství vědeckých prací, článků, výzkumných úkolů. Říká se, že věda a víra nemohou být spolu, navzájem se vylučují. V osobě Ivana si však nepřekážely - on by jistě řekl, že se měly rády. Byl hluboce věřící člověk s pohledem k věčnosti.

V odborné práci Dr. Ivana Šolce pokračuje nově vybudované optické pracoviště Ústavu fyziky plazmatu, oddělení TOPTEC Akademie věd České republiky v Turnově.




O autorovi

Zbyněk Melich

Pracovník Ústavu fyziky plazmatu, oddělení TOPTEC Akademie věd České republiky v Turnově.

Štítky: Rentgenové záření, Nekrolog, Ivan Šolc


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »