Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Žhavá témata současné astronomie

Žhavá témata současné astronomie

Jarní astronomický seminář v Ostravě
Jarní astronomický seminář v Ostravě
Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě pořádá v sobotu 16. května jarní astronomický seminář s názvem Žhavá témata současné astronomie. Jak vyplývá z názvu, bude zaměřen na novinky z oblasti výzkumu temné hmoty, gravitačních vln a exoplanet.

Program semináře je následující:

9:30 - 10:00 ... prezence, zahájení

10:00 - 11:15 ... Temná hmota a temná energie (přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., Katedra fyziky FEL ČVUT, Praha),

11:30 - 12:45 ... Co mohou o vesmíru vypovědět gravitační vlny (přednáší doc. RNDr. Jiří Langer, CSc., Ústav teoretické fyziky UK, Praha),

12:45 - 14:15 ... přestávka na oběd

14:15 - 15:45 ... Exoti - planety u jiných sluncí (přednáší Mgr. Marie Hrudková, Astronomický ústav UK, Praha),

15:45 ukončení semináře

Po skončení semináře se mohou návštěvníci zúčastnit ještě dvou pořadů v planetáriu. Od 16. hodiny to bude Jazz pod hvězdami (živě provázený pořad s reprodukovanou hudbou), a na 18. hodinu je připravena premiéra pořadu o geologické historii severní Moravy a Slezska s názvem 600 milionů let !!!.
Na seminář se můžete přihlásit nejpozději do 15. května 2009 telefonicky na čísle 596 994 950 nebo e-mailem na adrese: ivana.ceskova@vsb.cz. Vstupné na jednotlivé přednášky je 50 Kč, vstupné na celý seminář 100 Kč.




O autorovi

Martin Vilášek

Martin Vilášek

Martin Vilášek (*1970)

O astronomii se zajímá od svých šestnácti let, kdy zcela podlehl pohledu na hvězdnou oblohu a kouzlu Mléčné dráhy. S pozorováním začínal jako vlk samotář, a postupně se seznamoval s podobně „postiženými“ lidmi, s jejichž pomocí si postavil několik dalekohledů, které umístil do vlastní malé hvězdárny na zahradě za domem. Při studiu na vysoké škole začal docházet do ostravského planetária a od roku 1989 byl demonstrátorem na hvězdárně. Od roku 2003 vede Astronomický kurz pro veřejnost a v roce 2006 se stal stálým zaměstnancem. Podílí se na vzdělávacích programech pro školy i veřejnost, vytváří nové pořady pro planetárium a ve volných chvílích připravuje grafiku pro vzdělávací panely v expozicích planetária. Přesto, že se podmínky pro pozorování v Ostravě neustále zhoršují, je přesvědčen, že astronomie je ta nejdůležitější věda na světě a hvězdná obloha je to nejkrásnější, co může člověk svým zrakem spatřit.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »