Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Žhavá témata současné astronomie

Žhavá témata současné astronomie

Jarní astronomický seminář v Ostravě
Jarní astronomický seminář v Ostravě
Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě pořádá v sobotu 16. května jarní astronomický seminář s názvem Žhavá témata současné astronomie. Jak vyplývá z názvu, bude zaměřen na novinky z oblasti výzkumu temné hmoty, gravitačních vln a exoplanet.

Program semináře je následující:

9:30 - 10:00 ... prezence, zahájení

10:00 - 11:15 ... Temná hmota a temná energie (přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., Katedra fyziky FEL ČVUT, Praha),

11:30 - 12:45 ... Co mohou o vesmíru vypovědět gravitační vlny (přednáší doc. RNDr. Jiří Langer, CSc., Ústav teoretické fyziky UK, Praha),

12:45 - 14:15 ... přestávka na oběd

14:15 - 15:45 ... Exoti - planety u jiných sluncí (přednáší Mgr. Marie Hrudková, Astronomický ústav UK, Praha),

15:45 ukončení semináře

Po skončení semináře se mohou návštěvníci zúčastnit ještě dvou pořadů v planetáriu. Od 16. hodiny to bude Jazz pod hvězdami (živě provázený pořad s reprodukovanou hudbou), a na 18. hodinu je připravena premiéra pořadu o geologické historii severní Moravy a Slezska s názvem 600 milionů let !!!.
Na seminář se můžete přihlásit nejpozději do 15. května 2009 telefonicky na čísle 596 994 950 nebo e-mailem na adrese: ivana.ceskova@vsb.cz. Vstupné na jednotlivé přednášky je 50 Kč, vstupné na celý seminář 100 Kč.




O autorovi

Martin Vilášek

Martin Vilášek

Martin Vilášek (*1970)

O astronomii se zajímá od svých šestnácti let, kdy zcela podlehl pohledu na hvězdnou oblohu a kouzlu Mléčné dráhy. S pozorováním začínal jako vlk samotář, a postupně se seznamoval s podobně „postiženými“ lidmi, s jejichž pomocí si postavil několik dalekohledů, které umístil do vlastní malé hvězdárny na zahradě za domem. Při studiu na vysoké škole začal docházet do ostravského planetária a od roku 1989 byl demonstrátorem na hvězdárně. Od roku 2003 vede Astronomický kurz pro veřejnost a v roce 2006 se stal stálým zaměstnancem. Podílí se na vzdělávacích programech pro školy i veřejnost, vytváří nové pořady pro planetárium a ve volných chvílích připravuje grafiku pro vzdělávací panely v expozicích planetária. Přesto, že se podmínky pro pozorování v Ostravě neustále zhoršují, je přesvědčen, že astronomie je ta nejdůležitější věda na světě a hvězdná obloha je to nejkrásnější, co může člověk svým zrakem spatřit.



30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »