Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zveme Vás na Den otevřených dveří pardubické hvězdárny

Zveme Vás na Den otevřených dveří pardubické hvězdárny

Hlavní dalekohled na Hvězdárně v Pardubicích
Hlavní dalekohled na Hvězdárně v Pardubicích
V pátek 29. ledna 2010 Vás na pardubické hvězdárně čeká skutečně mimořádně pestrý program. Zveme Vás na Den otevřených dveří od 9 hodin do 21 hodin. Při této příležitosti bude promítání všech pořadů pardubické hvězdárny (Turecko v záři i ve stínu, Tajemná zatmění, Kometa století, Za černým Sluncem do Ruské velkozemě), výstava "Z našich expedic za zatměními Slunce", přednáška pro veřejnost, nepostradatelné pozorování oblohy v případě jasného počasí a v dopoledním bloku si na své příjdou i ti nejmenší. Rozhodně si toto datum poznamenejte do kalendáře a přijďte se podívat!

Program:

9:00 - 12:00

  • Ve velkém sále DDM Delta audiovizuální pořady pro děti a mládež (ve smyčce)
  • Na hvězdárně (v kopuli a na terase) pozorování Slunce a Venuše; za špatného počasí prohlídka hvězdárny, zajímavé experimenty pro malé fyziky

13:00 - 18:00

  • Ve velkém sále DDM Delta promítání pořadů pardubické hvězdárny:
    • 13:00 "Tajemná zatmění"
    • 14:00 "Turecko v záři i ve stínu"
    • 15:00 "Kometa století"
    • 16:00 "Za černým Sluncem do Ruské velkozemě"
    • 17:00 "Tajemná zatmění"
  • Na hvězdárně (v kopuli a na terase) pozorování Slunce, Venuše, později Jupiteru, Měsíce, Marsu a dalších objektů; za špatného počasí prohlídka hvězdárny

19:00 - 21:00

  • Ve velkém sále DDM Delta přednáška "Klimatické změny a člověk", lektor Martin Slezák (člen Astronomické společnosti Pardubice) nastíní mimo jiné podstatu současného trendu tzv. "globálního oteplování"
  • Po přednášce v případě jasného počasí pozorování noční oblohy (v kopuli a na terase hvězdárny)

Hvězdárna se nachází v pardubické čtvrti Dukla v ulici Gorkého v nejvyšších patrech DDM Delta, č.p. 2658. Další informace a kontakty naleznete na webu pardubické hvězdáry www.astropardubice.cz. Případné dotazy Vám zodpoví vedoucí pardubické hvězdárny Petr Komárek na tel. 466 310 563, příp. GSM 603 165 366.


Videoupoutávky na některé pořady pardubické hvězdárny

Za černým Sluncem do ruské velkozemě

Tajemná zatmění




O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »