Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Blíží se sluneční minimum

Blíží se sluneční minimum

11-letý cyklus
11-letý cyklus
Sluneční aktivita je neobyčejně nízká. V posledních dnech bez jediné sluneční skvrny.

Rentgenové záření (X-ray) ze Slunce se blíží k nejnižším hodnotám od roku 1997. Na stupnici (Solar Flare Alphabet Soup), hodnotící mohutnost erupcí, došlo na celém disku Slunce k poklesu pod třídu A1. Klasifikace (mohutnost) erupcí je odvozena od jejich měkké rentgenové emise.

I když nás před měsícem Slunce překvapilo silnými erupcemi a následnými výrony koronální hmoty (coronal mass ejection - CME), které způsobily polární záře viditelné i u nás, tak se Slunce stále drží v mezích svého jedenáctiletého slunečního cyklu. Současné období klidu se zcela shoduje s očekávaným slunečním minimem v roce 2006.

Zdroj: spaceweather.com (October_25_2005)
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stack 4 fotiek

Další informace »