Budou před tsunami varovat SMS zprávy?
Německá vláda nabídla Indonésii, Thajsku, Srí Lance a Indii vybudování výstražného systému pro včasné varování před zemětřesením a vlnou tsunami. Projekt by řídil Institut v Postupimi a zájemci by informace o nebezpečí dostávali prostřednictvím e-mailů a SMS.
Systém by se nejdříve soustředil na Indický oceán, v budoucnu by se mohl rozšířit i na Středozemní moře a Atlantický oceán. Celý projekt by stál asi 40 miliónů eur (tj. 1,2 mld. Kč). Naměřená data a varování by byla přístupná na internetu a zájemcům zasílána e-mailem nebo SMS.
Německo není jedinou zemí, která chce vybudovat mezinárodní varovný systém před tsunami.
Americké ministerstvo zahraničí se chystá prezentovat svůj návrh na ochranu pobřežních oblastí na světové konferenci o přírodních katastrofách v japonském městě Kóbe (18. až 22 ledna 2005). GDIN (Global Disaster Information Network) za podpory OSN a Japonska by umístil do Tichého, Indického a Atlantického oceánu a do Karibské moře až 50 bójí s čidly na snímání otřesů podmořského dna. Informace o zemětřeseních by se přenášely na mořskou hladinu a dále pomocí satelitu do centra. Současně by došlo k vyhodnocení, zda zemětřesení mohou vyvolat tsunami.
Takový systém, i když zatím jediný, existuje v Tichém oceánu s centrem na Havaji (PTWC - Pacific Tsunami Warning Centre).
Rovněž indická vláda je rozhodnuta najít technologii pro zřízení varovného systému, aby příště zabránila opakování nedávné katastrofy v jihovýchodní Asii.
Stranou nezůstává ani Světová meteorologická organizace (WMO). Generální tajemník Michel Jarraud, oznámil, že WMO již dnes spolupracuje s mezivládním oceánografickým výborem UNESCO a dalšími partnery, aby vypracovala konkrétní návrhy na rychlé zlepšení situace v Indickém oceánu.
"Prozatímní varovný systém v Pacifiku by mohl být vybudován do konce letošního roku nebo do začátku roku příštího", prohlásil François Schindelé z mezivládního oceánografického výboru UNESCO (předseda mezinárodní skupiny pro koordinaci výstrah před tsunami v Tichém oceánu). "Kompletní výstražný systém nezahrnuje jen seizmologické stanice pro detekci zemětřesení, která tsunami předchází, ale také mareografy (přístroje zaznamenávající výšku přílivu a odlivu), aby bylo možno měřit rychlost a rozměr vln", řekl Schindelé. Schindelé dodal, že vše závisí na vůli států.
Zdroj: EUobserver.com
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí