Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Další dva aktivní měsíce Saturnu

Další dva aktivní měsíce Saturnu

Nové aktivní měsíce Tethys a Dione
Nové aktivní měsíce Tethys a Dione
Zdá se, že se ve sluneční soustavě rozšíří rodina sopečných a eruptivních měsíců planet. Nejen Jupiterův měsíc Ió nebo třeba Saturnův Enceladus, ale také další Saturnovy měsíce Tethys a Dione chrlí do vesmíru částice.

Nabité částice ze Saturnových měsíců
Nabité částice ze Saturnových měsíců

Nový objev vystopovala sonda Cassini díky pohybu nabitých částic v Saturnově magnetosféře. Zjistila, že částice unikají z měsíců Tethys a Dione. Nejde sice o tak silné proudy částic jako na Enceladu, kde vystřelují gejzíry stovky kilometrů nad povrch, ale i tak mohou uvolněné částice z měsíců svědčit o jejich geologické aktivitě.

Je to další důkaz toho, že malá tělesa sluneční soustavy jsou mnohem aktivnější, než se dříve soudilo. Sonda Cassini plánuje několik průletů kolem měsíců Tethys i Dione a teď, když už byl objev učiněn, se přístroje budou moci zaměřit na konkrétní pozorování částic. Ještě před tím vědci plánují znovu důkladně prozkoumat data z roku 2005, kdy sonda kolem měsíců prolétala.

zdroj: ESA




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »