Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Extrémní místo na Zemi, které je zcela bez života

Extrémní místo na Zemi, které je zcela bez života

Přesolená a překyselená horká jezera v oblasti Dallol v Etiopii
Autor: Puri López-García

Překyselená, přesolená a horká jsou jezera v geotermální oblasti Dallol v Etiopii. Navzdory přítomnosti kapalné vody tento mimořádně extrémní systém neumožňuje rozvoj života, jak vyplývá z nejnovější studie. Živí tvorové, obzvláště mikroorganismy, mají sice překvapující schopnost adaptovat se na většinu extrémních podmínek na naší planetě, avšak stále jsou zde místa, kde se život nevyskytuje. Evropští vědci potvrdili absenci mikrobiálního života v horkých, přesolených a překyselených jezerech v geotermální oblasti Dallol v Etiopii.

Pekelná krajina v oblasti Dallol, která se nachází v etiopské proláklině Danakil, se rozprostírá v místě vulkanického kráteru plného soli, odkud vyvěrají toxické plyny a vařící voda uprostřed intenzivní hydrotermální aktivity. Jedná se o jedno z nejvíce vyprahlých prostředí na Zemi. Denní teploty zde v zimě mohou překročit 45 °C a jsou zde četná přesolená a překyselená jezera s hodnotami pH, které mohou být dokonce záporné.

Nedávná studie publikovaná v Scientific Reports poukázala, že určité mikroorganismy se mohou vyvíjet v těchto mimořádně extrémních prostředích (která jsou současně velmi horká, slaná a kyselá). To vedlo autory k představení tohoto místa jako příklad hranic, které ještě mohou život podporovat, a dokonce jej navrhnout jako pozemský analog mladého Marsu.

Hydrotermální jezera v oblasti Dallol v Etiopii Autor: Kotopoulou Electra – Own work, CC BY-SA 4.0
Hydrotermální jezera v oblasti Dallol v Etiopii
Autor: Kotopoulou Electra – Own work, CC BY-SA 4.0
Avšak nyní tým odborníků z Francie a ze Španělska, jehož vedoucím byl biolog Lopez Garcia z French National Centre for Scientific Research (CNRS), publikoval 28. 10. 2019 článek v časopise Nature Ecology & Evolution, který dospěl k jiným závěrům. Podle těchto výzkumníků se v jezerech s extrémními podmínkami v oblasti Dallol nevyskytuje vůbec žádný život.

Na základě analýzy mnohem většího množství vzorků než v předcházejících případech s náležitou kontrolou, aby nedošlo k jejich kontaminaci, a na základě správně kalibrované metodiky jsme ověřili, že žádný mikrobiální život neexistuje v těchto slaných, horkých a překyselených jezerech, ani v přilehlých slaných jezerech bohatých na hořčík,“ zdůrazňuje Lopez Garcia.

Co zde může existovat, je velká rozmanitost halofilních archaeí (což je typ primitivních mikroorganismů milujících soli) vyskytujících se na poušti a v solných kaňonech v okolí hydrotermálních míst,“ vysvětlují biologové, „avšak vůbec žádné se nevyskytují v překyselených a přesolených jezírkách, ani v tzv. Černých a Žlutých jezerech v oblasti Dallol, která překypují hořčíkem. A to všechno navzdory skutečnosti, že mikrobiální znečištění je v této oblasti z důvodu silných větrů a vysokého počtu návštěvníků velmi intenzivní.“

Ke stejným závěrům výzkumníci dospěli i při použití odlišných studijních metod.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] scitechdaily.com
[2] universetoday.com

Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí



O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Místo bez života, Oblast Dallol v Etiopii


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »