Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Jak na nebezpečné asteroidy

Jak na nebezpečné asteroidy

srazka_s_planetkou .jpg
Na kosmonautickém semináři, který pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí koncem listopadu 2002, přednesl mj. Ing. Bedřich Růžička, CSc. přednášku s názvem "Jak bojovat proti asteroidům". S podrobným textem přednášky se můžete seznámit v časopise Letectví a kosmonautika, konkrétně v číslech 20 až 22/2003.

Koncem listopadu 2003 se uskutečnila na Havajských ostrovech mezinárodní konference o výzkumu Měsíce ILEWG (International Lunar Exploration Working Group). Na konferenci vystoupil mj. Vjačeslav Ivaškin, spolupracovník Institutu aplikované matematiky im. Keldyša s přednáškou, věnovanou perspektivám výstavby stálé základny na povrchu Měsíce.

Ivaškin předpokládá využití měsíční základny také k objevování planetek a komet, které mohou představovat hrozbu pro planetu Zemi, a také za účelem boje proti nebezpečným planetkám. Po nových planetkách bude pátrat měsíční astronomická observatoř a pokud bude objevena planetka na oběžné dráze, blížící se ke dráze Země, bude uvedena "do chodu" mohutná laserová zbraň. Ivaškin předpokládá, že pomocí laserového paprsku budou nebezpečné planetky zničeny nebo rozbity na menší kousky, a nebo bude změněna jejich oběžná dráha. Energii pro činnost dalekohledu a laserové zařízení budou dodávat sluneční baterie (na povrchu Měsíce je místa dost).

Je jasné, že jeden stát (tím spíše Rusko) není schopen takový grandiózní projekt realizovat. Je nutné spojit síly v rámci mezinárodní spolupráce. Této koncepci vyjádřil podporu ruský Fond základních výzkumů a Čínský technologický institut.

Zdroj: cosmoworld.ru




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »