Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Jak na nebezpečné asteroidy

Jak na nebezpečné asteroidy

srazka_s_planetkou .jpg
Na kosmonautickém semináři, který pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí koncem listopadu 2002, přednesl mj. Ing. Bedřich Růžička, CSc. přednášku s názvem "Jak bojovat proti asteroidům". S podrobným textem přednášky se můžete seznámit v časopise Letectví a kosmonautika, konkrétně v číslech 20 až 22/2003.

Koncem listopadu 2003 se uskutečnila na Havajských ostrovech mezinárodní konference o výzkumu Měsíce ILEWG (International Lunar Exploration Working Group). Na konferenci vystoupil mj. Vjačeslav Ivaškin, spolupracovník Institutu aplikované matematiky im. Keldyša s přednáškou, věnovanou perspektivám výstavby stálé základny na povrchu Měsíce.

Ivaškin předpokládá využití měsíční základny také k objevování planetek a komet, které mohou představovat hrozbu pro planetu Zemi, a také za účelem boje proti nebezpečným planetkám. Po nových planetkách bude pátrat měsíční astronomická observatoř a pokud bude objevena planetka na oběžné dráze, blížící se ke dráze Země, bude uvedena "do chodu" mohutná laserová zbraň. Ivaškin předpokládá, že pomocí laserového paprsku budou nebezpečné planetky zničeny nebo rozbity na menší kousky, a nebo bude změněna jejich oběžná dráha. Energii pro činnost dalekohledu a laserové zařízení budou dodávat sluneční baterie (na povrchu Měsíce je místa dost).

Je jasné, že jeden stát (tím spíše Rusko) není schopen takový grandiózní projekt realizovat. Je nutné spojit síly v rámci mezinárodní spolupráce. Této koncepci vyjádřil podporu ruský Fond základních výzkumů a Čínský technologický institut.

Zdroj: cosmoworld.ru




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »