Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Jak na nebezpečné asteroidy

Jak na nebezpečné asteroidy

srazka_s_planetkou .jpg
Na kosmonautickém semináři, který pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí koncem listopadu 2002, přednesl mj. Ing. Bedřich Růžička, CSc. přednášku s názvem "Jak bojovat proti asteroidům". S podrobným textem přednášky se můžete seznámit v časopise Letectví a kosmonautika, konkrétně v číslech 20 až 22/2003.

Koncem listopadu 2003 se uskutečnila na Havajských ostrovech mezinárodní konference o výzkumu Měsíce ILEWG (International Lunar Exploration Working Group). Na konferenci vystoupil mj. Vjačeslav Ivaškin, spolupracovník Institutu aplikované matematiky im. Keldyša s přednáškou, věnovanou perspektivám výstavby stálé základny na povrchu Měsíce.

Ivaškin předpokládá využití měsíční základny také k objevování planetek a komet, které mohou představovat hrozbu pro planetu Zemi, a také za účelem boje proti nebezpečným planetkám. Po nových planetkách bude pátrat měsíční astronomická observatoř a pokud bude objevena planetka na oběžné dráze, blížící se ke dráze Země, bude uvedena "do chodu" mohutná laserová zbraň. Ivaškin předpokládá, že pomocí laserového paprsku budou nebezpečné planetky zničeny nebo rozbity na menší kousky, a nebo bude změněna jejich oběžná dráha. Energii pro činnost dalekohledu a laserové zařízení budou dodávat sluneční baterie (na povrchu Měsíce je místa dost).

Je jasné, že jeden stát (tím spíše Rusko) není schopen takový grandiózní projekt realizovat. Je nutné spojit síly v rámci mezinárodní spolupráce. Této koncepci vyjádřil podporu ruský Fond základních výzkumů a Čínský technologický institut.

Zdroj: cosmoworld.ru




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »