Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Jak vysoký je Mount Everest?

Jak vysoký je Mount Everest?

Mount_Everest.jpg
Čínská média v loňském roce oznámila, že každoročně na jejich území mizí až 7% ledovců, včetně ledovce na Mount Everestu. Vedoucí pracovník pro výzkum ledovců Yan Tandong se domnívá, že při současném vývoji globálního oteplování zmizí do roku 2050 až 64% čínských ledovců.

Nejvyšší hora světa Mount Everest leží na Šanghajsko - tibetské náhorní plošině, která je pro svou nadmořskou výšku, přesahující 4.000 metrů, často nazývána "střechou světa". Další používané názvy pro Šanghaj jsou Čching-chaj nebo Qinghai, pro Mount Everest pak tibetský Čomolungma, Qomolangma nebo Ču-mu-lang-ma. Nepálský název Ságarmátha česky znamená "Hora tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí ani zvíře nepřeskočí".

Podle oficiálních údajů leží ledem a sněhem pokrytý vrchol hory v nadmořské výšce 8.848 metrů. Tuto výšku určil v roce 1954 indický geodet B. L. Gulatee ze 12 stanovišť v okolí Mount Everestu. Jednotlivá měření se lišila až o 5 m. Čínští vědci sdělili, že podle posledních měření se vrchol snížil o 1,3 m. Toto tvrzení je zcela v rozporu s údaji, které vloni uveřejnil americký National Geographic. V novém vydání svého atlasu světa uvedl u Mount Everestu hodnotu 8.850 m n.m., tzn., že od posledního měření o 2 m "povyrostl". Výška Mount Everest byla opravena na 8.850 m n.m. na základě měření, která pomocí družicového navigačního systém GPS (Global Positioning System) provedli 5. května 1999 američtí horolezci Pete Athans a Bill Crouse.

Po předchozích expedicích v letech 1959, 1966 a 1975 chystá Čínská akademie věd (CAS) od 20. března do 20. června 2005 již čtvrtý komplexní výzkum této oblasti.Jedním z úkolů čistě ženské horolezecké expedice bude pomocí radaru a globálního satelitního systému GPS změřit výšku nejvyšší hory světa přímo na místě. Společný výzkum Čínské akademie věd (CAS) a Státního geodetického a kartografického ústavu SBSM (State Bureau of Surveying and Mapping) se zaměří na důsledky globálního oteplování za posledních 30 let a vliv na tání ledovců v Tibetu.

Zdroj: www.china.org.cn a observe.arc.nasa.gov
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »