Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Kometa C/2017 O1 nakonec rozporuplný název dostala
Marek Biely Vytisknout článek

Kometa C/2017 O1 nakonec rozporuplný název dostala

Snímek komety C/2017 O1 od Rolanda Ligustriho
Autor: Rolando Ligustri

Ačkoliv byla kometa C/2017 O1 objevena již 19. července, její definitivní označení nám dlouho nebylo známo. Najevo vyšlo až po více než měsíci, konkrétně 20. srpna.

Kde se skrýval problém? Kometu objevila All-Sky Automated Survey for Supernovae, tedy přehlídka oblohy zabývající se především hledáním supernov. Zkratka této observatoře je ASASSN, což se čte v angličtině takřka totožně jako slovo assassin (nájemný vrah). S uznáním tohoto názvu komety tak byly dlouho problémy. Nakonec však přeci jen prošel, definitivní označení komety je tím pádem C/2017 O1 (ASASSN).

Při změně jména byla zároveň drobně aktualizována dráha komety. Z měsíčního pozorovacího oblouku už můžeme vcelku bezpečně vyčíst, že kometa proletí perihelem 14. října letošního roku, a to necelých 1,50 AU od Slunce. Jak už jsme uvedli v minulém článku o této kometě, v maximu jasnosti by právě v říjnu měla dosáhnout až 7 mag, díky čemuž bude bezpečně pozorovatelná i triedry, a to jako cirkumpolární objekt.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Nejnovější cirkulář MPC týkající se této komety

Převzato: Stránky Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu



O autorovi

Marek Biely

Marek Biely

Narodil se 23. 5. 1998 v Brně. Pracuje ve školství. V podstatě od malička se zabývá astronomií, nejvíce pak kometami, které jej uchvátily zejména díky příletu jasné C/2011 L4 (PanSTARRS) v roce 2013. Komety pozoruje vizuálně a provádí jejich odhady jasnosti. Zároveň o nich píše články pro astro.cz a kommet.cz. Mezi jeho další zájmy patří ještě meteorologie a sport. Kontaktovat jej můžete na e-mailu biely.marek@seznam.cz.

Štítky: Kometa ASASSN


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »